| Ionut_Alex_Ailoaie_1990 a întrebat:

Am 24 de ani si am zis sa incerc sa caut un raspuns si aici! Mi-am zis varsta pentru ca, desi poveste ce o sa v-o impartasesc, se poate intampla la orice varsta...eu caut un raspuns matur! Incep...
In primul an de faculate,am cunoscut-o pe ea,Delia; o conjunctura hazlie,e fiind o buna prietena a celui mai bun prieten al meu, a trebuit sa ii cedam patul pentru o searahappy! Am fost uimit de frumusetea ei, de modul de a vorbi...de tot! Dupa acea seara,ne-am mai intalnit ocazional si am devenit "cunoscuti".
Timpul a trecut,fara prea multe momente in care sa ne vedem; in al II-lea an de facultate,plecat acasa fiind pe vara,am av surpriza ca la intoarcere in Iasi sa o gasesc pe ea in apartametrul unde stateam eu,cel mai bun prieten al meu si iubita lui! Am fost surprins sa fiu intrebat daca pot impartasi camera cu ea,o perioada,pana isi gaseste altceva! Pe loc am fost de acord,normal happy! Cred ca ne placeam intr-o anumita masura,pentru ca chiar din prima seara,dupa ce am petrecut putin, ceva s-a intamplat intre noi! Am vrut sa dorm jos, ea a zis ca nu e nevoie...nu am comentat,am intrat in pat; am ajus sa ne sarutam dar nimic mai mult! Genu asta de relatie a durat cam o luna pana ea s-a mutat din camera doar; era o camera nefolosita in apartament,pe care chiriasii au fost de acord pana la urma sa ne-o dea!
Cand am zis "genu asta de relatie a durat o luna" inseamna eact ce am zis,am facut de toate doar sex nu! A fost ciudat si pentru mine,poate si pentru ea; in plus ceilalti din apartament nu stiau de noi!
Cum ziceam,s-a mutat in cealalta camera,iar lucrurile nu au mai fost la fel! Tin sa mentionez ca acea luna,pentru mine a fost aproape perfecta,a fost incredibil,nu m-am mai simtit cu nimeni altvineva la fel! Intr-o seara,dupa nu stiu ce discutie, mi-a zis ca sunt un mint foarte bine si ma provocat sa ii zic " te iubesc" sa vada cat de bine mint! I-am zis, si a fost impresionanta de cat de sincer am parut...insa eu nu am "parut",o iubeam de-a dreptul!
Timpul a trecut,intre noi nu se mai intamplau aceleasi chestii,insa fara sa ne dam seama am ajuns cei mai buni prieteni!
A trebuit sa ne mutam cu totii,insa noi doi am ramas apropiati; ea a cunoscut pe cineva, eu pe altcineva...dar in continuare ne vb zilnic si totul s-a schimbat fara sa ne dam seama, si fara sa ne mai vb niciodata despre acea luna!
Au trecut 3 ani, suntem la fel de apropiati! Ea are un prieten de 1 an,eu sunt plecat in Danemarca!
Vorbim zilnic, barfim, zicem ce ne doare...ne dam sfaturi,radem!
Eu de la ea pana acum,nu am mai putut sa tin la cineva la fel; o iubesc acum mai tare ca oricand! O ascult cum vorbeste de casatorie,desi intr-un plan indepartat,pe mine ma face sa ma simt ca mor!
Nici ea nu e chiar sigura de actualul ei prieten, insa au deja ceva timp impreuna, s-au mutat impreuna insa stiu ca nu e 100% incantata!
Sunt genul de om ce vb printre randuri,iar ea zic,ca le citeste.
Uneori,parca vad semne,insa mi-e frica sa nu fie doar in imaginatia mea! Daca e sa fac un pas,mi-e frica sa nu o pierd de tot din viata mea...iar asta,e prea mult pentru mine!
Sunt legat,grabit de timp, iubesc de mor...
Ce trebuie sa fac?
P.S Daca eu par imatur in toata povestea asta, vreau cele mai mature raspunsuri!
Multumesc

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Crede-ma ca te felicit ca mai ai putere sa te uiti in ochii ei, dupa ce ai chinuit-o si chiar jignit-o in felul acesta. Cine a spus ca prostia omeneasca nu are margini, iata ca nu a gresit deloc. Sa nu mai spui altadata ca ai 24 de ani. Sunt tare curios si te rog sa ne spui la ce facultate esti student, si daca facultatea este de stat.

| Ionut_Alex_Ailoaie_1990 explică (pentru neutrino):

Am terminat filozofie si stiinte social ploitice, de stat! Sunt un tip, zic dezghetat.Toate prietenele mele au fost inteligente si atragatoare, insa la ea m-am blocat! E foarte dificil sa scriu in cateva fraze tot ce s-a intamplat! Atunci, poate am crezut ca nu sunt destul de bun pentru ea! Sunt 4 ani de la acea "luna"; noi am avut de atunci o relatie incredibil de apropiata,insa acea perioada a ramas subit un tabu in toate discutiile noastre! Exemple:imi placea de o prietena de a ei,a facut tot posibilul sa mi-o scoata din cap; imi placea de cineva pe care ea o ura,la fel! Insa ma repet,nu este zi sa nu vb... orice! Totul este foarte dificil, prietenul ei, mi-a devenit oarecum prieten de conjunctura; am fost pus chiar in situatia de a le media impacarea! Ma uram, insa asa mi se parea drept! Semnele erau, ca m-ar placea; eu dadeam semne insa nu am av niciodata curajul de ai zice! Sunt lucruri ce le tin in mine de 4 ani, doar pentru ca nu vreau sa o pierd de tot si pentru ca o vreau fericita... ceea ce actualul ei prieten reuseste deseori! In decembrie ar trebui sa merg acasa si ma gandesc ca as vrea sa ii dau de inteles, cumva sa ii vorbesc! Simt ca nici eu nu pot merge mai departe fara sa inchei cumva acest capitol! Pur si simplu nu pot sa simt destul pentru altcineva!
Ti-am raspuns tie, pentru ca ai fost cel mai dur cu mine...si e foarte posibil sa ai dreptate! As vrea sa iti conturezi o idee mai exacta acum...si sa imi mai dai inca o parere!
Nu stiu cat de semnificativa e "funda", insa ti-o dau doar pentru ati atrage atentia din nou!

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti dai seama ca o pierzi? Ia-ti inima in dinti si spune-i. Ce este atata de greu? Nu-ti taie nimeni capul!

| Alcyon a răspuns:

O sa-ti dau un raspuns foarte matur: spune-i, domne, ce simti! De unde sa stie saraca femeie ca tu o iubesti, daca nu i-ai zis-o si ei?! Nu cred ca are capacitati telepatice, sa-ti citeasca tie gandurile. Iar femeilor le plac barbatii hotarati, nu aia care abia indraznesc sa deschida gura. Daca te refuza, asta e. Macar o sa te gandesti ca ai incercat.

Răspuns utilizator avertizat
| Mussette a răspuns:

Ar trebui sa-ti dai seama daca ea te iubeste sau daca totul a fost o placere de moment, ramanand prieteni.
Nu-i poti incurca viitorul, daca ea vrea sa se marite. Inseamna ca-l iubeste, n se agata de unu, asa..., sa fie si ea femeie mariata.
Tu esti plecat... daca ai plecat, ai lasat ceva in urma; ai vrut mai mult.
Rezolvarea e in mainie tale. Vorbeste cu ea, afla ce simte pentru el, pentru tine si nu-i rascoli sentimentele in zadar, atata timp cat nu va intalniti.
A trecut ceva timp, a aparut dstanta, un altul, nu mai e totul la fel.
Din descrierea ta, nici macar nu reiese ca ati avut o relatie, ci o atractie si o prietenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseala ai facut-o in perioada cand ai dormit cu ea. Atunci trebuia sa pui sentimentele pe tapet. Mai ai o sansa mica de tot sa vorbesti cu ea si sa ii spui ce simti. Dar nu pe net, da o fuga pana in Romania si intalniti-va fata in fata!

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Daca ai observat ca ea nu este prea fericita cu actualul iubit, eu zic sa ii spui direct ceea ce simti pentru ea. Doar ca mai intai, ar trebui sa te gandesti la un lucru. Sa zicem ca ar exista o relatie intre voi, dar ar functiona acea relatie? Adica tu esti in Danemarca, ea in Romania, gandeste-te foarte bine inainte sa ii spui, pentru ca daca relatia nu functioneaza, veti suferi amandoi si nu cred ca iti doresti asta.

| methodmen a răspuns:

Trebuia sa actionezi in acea luna chiar din primele zile sa incerci mai mult, sansa ta a fost atunci si eu sunt convins ca si ea astepta mai mult altfel nu ar fi dorit sa doarma in aceeasi camera...din experienta i-ti zic ca te-a citit si ca sansele sunt destul de mici sa mai fie ceva intre voi.Ea stie ca tu tii la ea si asta in momentul asta e un dezavantaj pentru tine acum ca nu poti actiona limpede dar eu i-ti urez succes incearca dar fa-o degajat daca poti.

| Ionut_Alex_Ailoaie_1990 explică (pentru methodmen):

Iar tu, probabil, m-ai inteles cel mai bine! E ciudat cum nu iti poti vedea de viata mai departe, doar pentru ca nu ai facut un lucru la timpul lui! Sunt 100% sigur, caci daca as avea o sansa sa fim ceea ce vreau, as putea fi o viata! Sunt destul de decis, sa imi exprim gandurile curand; sper sa pot fi degajat! Multumesc