| intermision1 a întrebat:

Am ajuns in momentul in care vechile conceptii despre dragoste si sex sau naruit. Pentru ca toti stim cliseul morbid despre cum sa si cum sa, doresc sa pun o intrebare simpla acelora care au ceva experienta de viata.
Pentru ca in relatiile de astazi e musai sa oferi, este ca o lege nescrisa mai ales din partea baietilor. Trebuie sa-l faci pe cel de langa tine sa se simta bine, trebuie sa-l faci sa se simta fericit, chiar daca este suparat, in despresie s.a.m.d.
Relatiile de astazi au devenit ceva ce leviteaza in principiu in jurul sexului, nici pe departe o plimbare pe o poiana in care cei 2 asculta linistea si se bucura de simplul fapt ca sunt impreuna. Aceasta fuga la intalniri, ba la mall, la suc, nu stiu ce cabana, cu masina..deja este un stereotip.
Intrebarea mea este: Cum credeti voi ca ar trebui atrasa persoana nu potrivita, ci predestinata. Nu trebuie sa ai multe lucruri in comun ca sa te indragostesti si sa te lasi imbatat de acel drog. Putini sunt aceia care au realizat ca zburatul din floare in floare e ca un betiv care-si ineaca amarul cu seringa. Stie ca-l poarta sus pentru cateva momente, dar prabusirea este ca o palma. Lista poate continua.
Cum credeti ca trebuie procedat pentru a atrage persoana care ti-a fost harazita de cer. Atat. Eu am aflat cateva raspunsuri, dar mi-ar face placere sa cunosc alte conceptii. Multumesc.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa incerci sa-ti provoci destinul,ajunge doar sa fii la locul potrivit,in momentul potrivit.
Asteptand acest moment,cu linistea si increderea ca va veni,cauta sa devii o persoana completa,cat mai pozitiva si principiala,asa incat sa ai ce oferi atunci cand va fi cazul.
Cautand mereu,facand o tinta din a gasi persoana predestinata,dezvoltarea personala e lasata pe plan secundar si,posibil,sa te ratacesti,risipesti in false iubiri efemere care ar putea sa-ti consume intreaga viata.
Eu cred ca doar trebuie sa astepti,traind cu adevarat calitativ,cu teluri de atins, scopuri de implinit si devenind zi cu zi mai intelept, mai bogat in interior.
Pentru ca abia cand ai ce arata si oferi, va apare si o persoana de aceeasi factura, perechea ta absoluta.

| intermision1 explică (pentru greece12):

" Eu cred ca doar trebuie sa astepti, traind cu adevarat calitativ, cu teluri de atins, scopuri de implinit si devenind zi cu zi mai intelept, mai bogat in interior.
Pentru ca abia cand ai ce arata si oferi, va apare si o persoana de aceeasi factura, perechea ta absoluta. "

No sa intreb religia pentru ca a-si fi mediocru. O sa-ti spun ca dobandesti intelepciune.
Sunt si cred acelasi lucru care l-ai descris foarte frumos. Se pare ca te-ai regasit intr-un final pe tine insuti pentru ca nu toti spun asta. Mai sunt persoane aici care au fost in acelasi ton. Multumesc. Poate ca nu crezi, dar nu toti ajung la astfel de conceptii. Cu cat ajungi o persoana bogata in interior cu atat mai mult primesti in exterior. Ai si primesti exact ce meriti. Poate ca este doar o afirmatie simpla insa in esenta ei ascunde o taina. E ca un insemn chinezesc, dar ascunde o intreaga poveste de dragoste. Este adevarat ca putini ajung sa-si gaseasca din prima, este foarte rar astfel de lucru. Cineva spunea in comentarii:
" Concepi ca ca o fata care se culca cu tine dupa o luna nu e buna de casa e total gresita. Ce daca stau cu o fata 6 luni si abia atunci pot sa fac cu ea sex asta imi si confera stabilitate in viata si inseamna ca e buna de familie "
Societatea noastra a creat standarde, criterii, influenta, anturajul altora ne-au limitat gandirea clara. Dragostea nu are asa ceva, nu exista pentru ca ea nu tine cont de conditiile create de noi. Noi am creat aceasta societate. Toate inzvorasc dintr-o crestere cu malformatii, Religia diminuiaza vederea, dar este esentiala vietii. Raul este bun si bunul este bun. Experienta proprie este Dumnezeul pe care ar trebui sa-l urmezi. Inima este calauza perfecta pentru ca nu minte. Noi suntem foarte rationali si foarte egoisti pe deopotriva. Vrem asa si asa. Nu. Multumesc. Ai confirmat lucrurile care le tin in piept ca o faclie. Nu-mi plac experientele neplacute, insa stiu ca sunt esentiale pentru a creste. Multumesc pentru ca ai descoperit care este importanta ta. Tu sti cine esti desi nu pot sa te ridic in slavi. Ai dat un raspuns foarte aproape. Nu pot sa dau fiecaruia funda sau acest calificativ, insa tu ai fost persoana care te-ai apropiat cel mai bine. Daca sunt ofense sau lucruri neplacuta te rog sa ma ierti. Sunt doar un copil in sinea mea care striga dupa iubire. Eu care am devenit matur incerc sa-l strang cat pot de mult in brate. Noi strigam dupa iubire atunci cand ne renegam identitatea. Iti doresc sa ajungi la desavarsirea care ti-a fost predestinata. Este mult mai mult decat atat. Ceva minunat se petrece cu noi. Avem de implinit ceva frumos si important. Suntem mesagerii iubirii. Suntem parte din Divinitate, impreuna il formam pe Dumnezeu. Noi suntem Dumnezei. Creem dragoste in fiecare moment si ne straduim sa iertam. Mult succces.

| greece12 a răspuns (pentru intermision1):

Esti un cadou neasteptat,vorbesti pe limba mea...
Tu ai trecut de limita,intr-unul din sensuri si stiu, am fost acolo.
Acum, oferi. Si nu vei mai inceta sa oferi vreodata, devenind tot mai bogat, prin asta.
Un paradox secret si extraordinar.
happy

| intermision1 explică (pentru greece12):

Amin.

18 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Toate vin la vremea lor, daca esti pregatit, si mai ales daca meriti!

| RAY a răspuns:

Eu nu cred in predestinari,nici nu cred in persoana potrivita,jumatate etc referitor la sex,asta e scopul biologic al omului nu vad nimic rau in asta, doar de asta sta un baiat cu o fata pentru sex si o fata pentru alte interese materiale, faza cu plimbarea se poate de ce nu, ce daca alti nu fac ce te opreste sa faci tu altceva, nu esti oaie sa urmezi turma

| anonimg a răspuns:

Predestinare nu exista. Cauta sa nu mai privesti la oameni. Cunoaste-L pe Dumnezeu si vei vei cunoaste toate lucrurile.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu cum poti atrage persoana predestinata. Nu cred ca o poti atrage in vreun fel. Nici nu stiu daca exista asa ceva.
Parerea mea este ca ti-o alegi. Cred ca o relatie de durata este formata din doi parteneri care pornesc cu aceleasi principii si au aceeasi perspectiva despre ceea ce inseamna o relatie. Pentru ca daca unul dintre ei considera ca o relatie se bazeaza pe sex iar celalalt considera ca o relatie se bazeaza pe iubire, evident nu va fi o relatie care va merge. Ambii parteneri ar trebui sa poata comunica usor si sa fie capabili sa faca sacrificii. O relatie adevarata din punctul meu de vedere nu este bazata numai pe dragostea pasionala, ci cuprinde si foarte multa ratiune, din cauza asta necesita o anumita experienta anterioara si o anumita maturitate ca sa stii ce iti trebuie si dupa ceea ce sa te uiti.

| Alcyon a răspuns:

Nu exista o reteta. Trebuie sa ai rabdare si sa cauti. Chiar daca n-o vei gasi "din prima", ca altii, vei avea sansa de a cunoaste oameni noi si de a face schimb de impresii. De altfel, nu stiu daca exista doar o singura persoana, pentru fiecare, The One and Only; mai degraba as spune ca exista persoana potrivita, la momentul potrivit.

| Danysan a răspuns:

Inainte de toate trebuie sa stii tu ce vrei cu adevarat de la acea persona pe care o cauti. Poate cauti o fata sau un baiat care sa fie la suflet ca si tine sau poate vrei sa arate si sa se comporte intr-un anume fel. Insa astea sunt doar stereotipuri pentru ca poti face o familei cu o fata care e rebela 100% sau care ii place sa faca sex la nebunie. Concepti ca ca o fata care se culca cu tine dupa o luna nu e buna de casa e total gresita.Ce daca stau cu o fata 6 luni si abia atunci pot sa fac cu ea sex asta imi si confera stabilitate in viata si inseamna ca e buna de familie? Total fals.Toti cautam sa gasim ceea ce nelipseste.Se spune ca cel de langa tine trebuie sa fie :Jumatatea care iti lipeseste "Daca esti timida tinzi sa cauti pe cineva tot ca si tine timid dar legea firii spune ca ai avea nevoie de un rebel care sa te faca fericita pentru ca asta iti lipeseste.E greu sa iti dai seama ce si cum, viata mereu iti ofera surprize. uneori constatam ca punem etichete gresite si judecam dupa aparente.Sa iti spun cazu meu :Eu incerc sa imi cinving iubita sa vina la mine si nu reusesc deloc pentru ca are o conceptie mai aparte, si nu vreau sa intru in detalii.In rest e o fata foarte oki din punctu meu de vedere.E logic de ce nu vrea sa faca asta pentru ca si un prost ar intelege ca ezita sa faca asta ca nu cumva sa faca sex cu mine.Sincer eu vreau sa vina ca sa petrecem clipe frumoase impreuna sa avem momente romantice la fel cum ziceai si tu.Sa ti acea persoana in brate si sa te bucuri de moment.Dar lumea a transformat orice lucru intr-o adevarata drama. Daca parintii aud ca te duci cu un baiat la munte un weekend iti sar repede in cap ca ce sa cauti, pentru ca in minte lor retarda se gandesc ca o sa ti-o pui cu ala.Total fals. Poate ala vrea doar sa va distrati si sa va simtiti bine. faptul ca dormiti in aceeasi camera sau in acelasi pat nu inseamna automat sa faci si sex sau sa te destrabalezi.In fine am deviat nitel. Persoana potrivita eu spun ca simti cand o sa apara in viata ta si trebuie sa incerci si cu unu si cu altu sau cu una sau alta.E totusi bine sa fi sigur si sa te gandesti ff bine din start daca ea este ceea ce cauti.Pot spune ca nu e de ajuns o :Viata"sa cunosti persoana de langa tine dar poti sa iti faci o parere despre cel din dreapta ta!

| intermision1 explică (pentru Danysan):

Dany, tu esti un baiat profund. Eu vad asta. Stiu ca nu ai expus tot aici, dar vad ca esti sincer si ai o conceptie autentica. Sa nu ingurgitezi nimic din ce-ti spun altii despre tine. Iubestete pe tine, vei vedea minuni. Tu singur. Tu esti special, eu sunt special, orice om este special, orice om poarta in esenta lui neantul cerului. Lupta pentru ceea ce crezi si fa din asta o dragoste. Nu judeca astfel de lucruri, pentru ca fiecare generatie are parte de o conceptie. Noi avem una, parintii nostri alta, si tot asa. Multumesc pentru raspuns. Poate ca nu am dat prea multe detalii, dar sunt unele raspunsuri mai sus care dovedesc acest fapt. Poate ca am delirat cu "predestinarea" mea, dar am vrut sa ma fac inteles pentru ca incredibila limitare a cuvintelor nu-mi permite, si nu sunt eu suficient de cult ca sa spun asa ca sa ma pot exprima. Sunt doar un invatacel in viata. Nu judec. Iert si ma iert to timpul. Daca eu nu-mi ofer dragostea mea, crezi ca cealalta persona va putea face asta in locul meu? Nu cred. Trasaturile femeii pe care le caut si pot spune ca le-am gasit zilele ce-au trecut fac parte din natura mea autentica si reala. Ceea ce suntem noi astazi suntem de fapt filtre, sume de informatii adunate la un loc. Cineva a spus mai sus "Eu cred ca doar trebuie sa astepti, traind cu adevarat calitativ, cu teluri de atins, scopuri de implinit si devenind zi cu zi mai intelept, mai bogat in interior.
Pentru ca abia cand ai ce arata si oferi, va apare si o persoana de aceeasi factura, perechea ta absoluta." Si a fost de ajuns. Nu am vrut sa dau impresia ca nu stiu, sau ca sunt si ma consider mai special. Nu. Sunt om, cu limite, cu defecte. Sunt eu. Am incetat sa ma judec. Eu ma iubesc si cred in mine. Iubesc omul si aproapele. Lucrurile profunde si intelepciunea autentica o vei gasi numai si doar in tine. Lucrurile sau oamenii nu-ti pot oferi aceste lucruri, ci doar ocazia sa te slefuiesti. Multumesc pentru participare si iti doresc sa fi fericit alaturi de persoana pe care o iubesti.

| Danysan a răspuns (pentru intermision1):

Multumesc dar eu mereu spun ceea ce simt.Nu ascund nimic si fac totu asa cum trebuie facut s-au spus.Da societatea a transformat lumea dar mai sunt unii care pot sa schimbe ceva.Iubirea e ceva unic, frumos, si trebuie sa vina din inima si nu din interese care sunt din ce in ce mai prezente. Spun interese pentru ca multe fete au acest lucru intiparit inca de mici in caracter si gandire. Uneori dam vina pe ele dar de fapt problema izvorasete din alt loc. Familia acestora. Familia iti baga in cap, ca fata sa iti gasesti pe unu cu bani "ca vai mama sa pui mana sa iei unu cu bani sa nu te chinuiesti ca mine "Dar spun eu "mama ai uitat cand ii tineai morala asta infecta ficei tale ca de fapt asta nu e iubire, asta e vindere pe fata si deztrabalare in detrimentu sentimentelor.Conceptia mea e asa "Poti sa nu ai nici un varf de ac, daca este iubire poti sa faci orice. Spun orice pentru ca si daca poate pentru unii e greu de crezut, chiar orice este posibil.Pt toti sau toate care citesc acest raspuns as mai avea o intreabre :Cate vieti aveti? Aha una.Ar fi pacat sa o irositi alergand dupa bani si averuri facute de alti si sa fiti tratate ca niste carpe, cand ar fi mai usor sa ei in piept viata asa cum este ea si cu rele dar si cu bune insa avand satisfactia ca tot ce ai e facut de tine si de persoana pe care o iubesti si care iti este alaturi la bine si la greu, te respecta si mereu va sti sa aprecieze ceea ce faci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place intrebarea ta. Persoana predestinata bineinteles ca iti apare in viata la timpul predestinat, potrivit sa zic asa. Ce poti face pentru a atrage acea persoana? In cazul meu nu am facut nimic. Dimpotriva am fost eu atras de ea si ea de mine.Ca doi magneti, nu pot spune ca am facut ceva anume ca sa o atrag.Pur si simplu ne0am atras prin felul ca nu am gasit nicun ...defect sau neregula la niciunul din noi,desi avem cu carul.laughing Orice gest, chiar stangaci la noi, il consideram normal ba chiar placut. Orice vorbeam nu ni se parea nelalocul lui, ci am observat ca suntem pe aceeas lungime de unda si eu si ea. Cand vorbeam eram total relaxati, stresul disparea.In ea, ma regaseam pe mine.Asta ar fi sufletul pereche,predetinat,atunci cand in persoana respectiva gasesti totul normal,nimic exagerat,persoana asemeni tie.
Daca doi ani de cand suntem impreuna insemaan catusi de putin „mult mai tarziu„,pot spune ca mult mai tarziu suntem la fel ca in prima zi. Si asta ar putea contiunua toata viata. Pot spune in sfarsit ca nu e nevoie sa taragi persoana predestinata ci este o atractie reciproca,nu faci nimic pentru a atrage pentru ca aceste doua persoane sunt atrase de ele insusi.
Lol, chestia e ca nici nu pot face nimic pentru a o atrage, orice fapt gen flori, complimente etc, ne face sa radem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

P.S.Un singur comentariu la o postare a unui amic pe facebook, a fost punctul predestinat.In acel moment am fost atras de ea.

| intermision1 explică (pentru anonim_4396):

Ai spus foarte bine "sa nu faci nimic" de fapt nu trebuie sa faci nimic, este ceva natural care vine de la sine. Este automat acest lucru in momentul cand esti pregatit. In momentul in care te-ai regasit si sti ca trebuie sa fi o persoana autentica si completa. Iti multumesc pentru povestea ta. Iti multumesc ca ai luat parte la calatoria mea. Iti multumesc ca ai contribuit. Unii oameni apar in viata ta ca sa-si indeplineasca o misiune. Apoi dispar. No sa-i mai vezi niciodata. Nu realizam asta decat daca apreciem acest lucru. Ai luat parte la calatoria mea, indeplinindu-ti atributia ta. Nu a fost ceva obligatoriu ci ceva ce ai simtit. Stiu ca nu pot sa explic ce simt, dar cuvintele sunt o alta limitare a pamantului. In tine si in mine circula iubirea care impleteste binele cu rau. Binele si raul nu exista. Este o plasmuire a noastra. Dragostea este tot ce exista. Ea va exista intotdeauna. Iubitiva mult. Bucurativa unul de altul. E o arta sa te indragostesti si so mentii. Iti doresc iubire. Cu speranta ca intr-o zi o sa te vad si o sa-ti spun multumesc. Poate ca nu acum, dar intr-o alta forma. Sa fi fericit iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai ajuns mai de graba, in starea in care datorita unei deceptii in dragoste, ai cazut prada dezamagirilor, asa era mai sincer sa spui.

Ca se pune prea mult accent pe sex, in cam orice relatie, asta nu este o noutate, si nici ca oamenii au prostul obicei sa dezamageasca, bun venit in lumea celor cu mormintele mai scumpe si mai varuite, decat casele!

Sa atragi persoana potrivita, trebuie sa te faci vizibil/a, sa arati ca existi ca persoana, ca fiinta umana, nu doar ca un posbil obiect de distrat si pierdut timpul, cand intervine monotonia.

Cata vreme nu cauti ceea ce vrei, nu ceri ceea ce doresti... Dumnezeu uneori iti da, dar nu-ti baga si-n traista, iar daca ar exista solutia prin care fiecare persoana sa-si gaseasca asa zisa persoana sortita, atunci marile esecuri ale lumii n-ar exista, dar totusi, daca se descopera, te vom anunta negresit.

Cu micul tau pomelnic, as vrea sa cred ca esti ruda cu Baltagul, ai scris cam cum, ori simti nevoia de a fi ascultat/a de catre cineva, tu chiar n-ai cu cine sa vorbesti...

N-am inteles daca ai pretentia la gasirea unei solutii la o posbila problema pe care se presupune c-o ai, ori daca incerci doar sa faci morala si sa ne arati ca tu, esti mult diferit/a de restul care merita trasi pe o plita incinsa, o enigma totala ne trage pe toti in ceata, sa sufle cineva mai tare...

| intermision1 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile oferite din inima sau nu. Nu am vrut sa scot in evidenta nimic. Sunt doar un tanar sincer care s-a lovit de o deceptie. Nu regret pentru ca m-a invatat. Nu vreau sa fiu compatimit. Am fost nesigur, sarac, trist, am plans, am ras. Am luat parte la viata si iau in continuare. In neputinta mea de a oferi iubire este un copil in mine care o cere. Eu nu ma feresc sa spun ce simt. Eu stiu ca sunt ca o gradina. Ma refac iar si iar. Accept totul. Unde ma va duce viata n-am idee. N-am planuri, ci doar vise. Incerc sa traiesc acum. Incerc sa gasesc dragoste. Am gasit. Cautarea mea a luat sfarsit. Eu stiu ce am gasit. Nu trebuie sa vobesc. Simt. Am aflat ca in singuratate gasesti belsug, intelepciune, te gasesti pe tine. Cer iertare acelora care i-am deranjat cu intrebarea. Va iubesc pe toti pentru ca mi-ai raspuns. Suntem frati cu totii. Iubirea este tot ce ramane din tot acest dans. Va multumesc pentru raspunsurile fiecaruia. Va multumesc pentru gandurile bune. O sa ne vedem. Undeva. Sa ne iubim cu totii.

| numauitaoricesevaintampla a răspuns:

Relatiile sunt pasagere ei se bazeaza crezand cu cat au avut mai multe cu atat o sa ramana cu cea "care merita" desi slabe sanse sunt ca o fata ce nu a avut vreo relatie sau 2-3 si alea din punctul ei de vedere serioase sa iasa cu unu care il cunoaste tot orasul ca fiind...cei care nu intalnesc asa ceva nici nu cauta cu nesiguranta ca nu vor gasi pe cineva care concep la fel ca ei ideea aceasta pe care o ai tu.Sincer mie imi plac mai mult plimbarile in aer liber pe jos decat in goana cu masina pana la club si inapoi sau ceva de genul.Asta depinde de fiecare.

| Emylili a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa incerci sa-ti provoci destinul,ajunge doar sa fii la locul potrivit,in momentul potrivit.
Asteptand acest moment,cu linistea si increderea ca va veni,cauta sa devii o persoana completa,cat mai pozitiva si principiala,asa incat sa ai ce oferi atunci cand va fi cazul.
Cautand mereu,facand o tinta din a gasi persoana predestinata,dezvoltarea personala e lasata pe plan secundar si,posibil, sa te ratacesti, risipesti in false iubiri efemere care ar putea sa-ti consume intreaga viata.
Eu cred ca doar trebuie sa astepti, traind cu adevarat calitativ, cu teluri de atins, scopuri de implinit si devenind zi cu zi mai intelept, mai bogat in interior.
Pentru ca abia cand ai ce arata si oferi, va apare si o persoana de aceeasi factura, perechea ta absoluta.