| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 19 ani și m-am îndrăgostit, fără să vreau, de o fată de 15 ani.
Eram în același liceu și nu mi-a sărit în ochi nici măcar o data, nu am observat-o deloc, asta până la un grătar, unde am aflat de la prietenele ei că-i place de mine de mult timp dar nu mi-a spus că a crezut că-i nu-i voi da nicio șansa. Am contactat-o pe facebook și i-am spus da-mi dea add dacă dorește. După ce am vorbit și pe mess., mi-a dat și numărul ei de telefon.
la început nu prea îmi plăcea de ea, fiind și mai mică decât mine cu aproape 4 ani.
vorbind des prin mesaje, ia m-a întrebat dacă vreau să ies cu ea la un suc.
după ce am ieșit în oraș cu ea, am condus-o până acasă. și mergând spre casă mi-am dat seamă că m-am îndrăgostit. de abia puteam aștepta să mă mai întâlnesc cu ea, simțeam fluturi în stomac, ea era primul meu gând când mă treazeam și când mă culcăm.
tot în perioadă aia, am întrebat-o dacă vrea să aibă o relație cu mine. ea a spus că nu vrea să mă rănească, că nu poate acum. tot atunci am aflat că ea tocmai se despărțise de fostul ei prieten și și-a dat seamă că încă ține la el.
când a spus că nu, parcă am împietrit. era a două oară când mă îndrăgostisem de o fată și am 19 ani mâine-poimâine. deci găsesc rar o fată de care să-mi placă din toate punctele de vedere.
de atunci, nu am mai căutat-o, dar de ziua ei am sunat-o și i-am spus la mulți ani și alte vrajeli. urmă să mă întâlnesc cu ea la un suc dar nu am mai fost că NU AM AVUT CUM.
Și de atunci nu am mai ținut legătură decât pe facebook și mess. acum are prieten de vârstă ei. Nu am mai căutat-o că nu vreau să-i stric nicio relație, când are chef să mă caute.

Mintea îmi spune "Sunt un prost, te-ai îndrăgostit de o copilă, uit-o fraierule."
dar nu pot, îmi amintesc de ea în fiecare zi inevitabil, știu că inimă nu are rațiune.

Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu voi fi peste intrebarea ta si nu numai ca imi voi spune parerea, dar voi incerca sa iti dai si niste sfaturi.
In ziua de azi avem multa libertate, ne indragostim des, ranim persoane des, suntem raniti des.
Ea e posibil sa fi jucat putin pe doua fronturi. Vorbea cu tine, dar in acelasi timp si cu celalalt tip. si totusi l-a ales pe el doar pentru ca era fostul si pentru ca inca tinea la el, dar cu toate astea au aflat ca ei ii placea de mult de tine. Ii placea de tine in timp ce era cu baiatul ala?
E bine ca esti selectiv si nu te apuci sa iesi cu prima tipa care iti"face cu ochiul" doar pentru ca stii ca o poti avea.
Acum in legatura cu ce cred eu ca ar fi bine sa faci. cum ai spus si tu UIT-O. Odata pentru ca ea are prieten, si chiar de s-ar desparti de el, vrei sa fii roata de rezerva in bratele caruia sa planga din cauza altuia? Pe moment citind vei zice ca sunt prea stricta si rea. Asta pentru ca intamplarea este recenta si sentimentele tale inca sunt puternice. Odata cu trecerea timpului, insa, vei incepe sa o uiti usor, sa nu mai simti nimic (Ochii care nu se vad, se uita- atat de adevarata sintagma).
Tu ai 19 ani, esti un baiat educat din cate imi dau seama, indrepta-ti atentia in alta parte, tipa nu e de tine.

O zi frumoasa sa ai!

| 2xM a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că trebuie să-ți dau dreptate, dar o să am nevoie de o perioadă mare de timp; asta că să-mi treacă complet, că oricând pot să reînviu sentimentul pe care-l am față de ea.
Cert e că o să-mi treacă, la fel că prima dată.

| anonim_4396 explică (pentru 2xM):

Trebuie sa fii tu impacat cu tine si cu faptul ca vrei sa o uiti. Sau mai precis, sa fii 100% sigur pe tine ca vrei asta. Uita-te in agenda, sterge-i nr, sterge-i Id-ul. Poti face asta acum? Daca nu, nu esti pregatit s-o dai uitariitongue

16 răspunsuri:
| DeliaMarius a răspuns:

Ea nu a vrut atunci decat sa fiti amici. Acum ca are si prieten, ramaneti in continuare amici sau daca nu, o uiti. Fete mai sunt si chiar multe.

| IMC90 a răspuns (pentru DeliaMarius):

Nu exista relatii de amicitie intre adolescentii de sexe opuse. Unde ai mai vazut tu la liceu (sau chiar si la facultate) o fata si un baiat vorbind doar din prietenie? Adica, sa fim seriosi... Exista mereu si alte interese.

| DeliaMarius a răspuns (pentru IMC90):

Da... asa e. Greu iti poti face un prieten/a adevarat/a.

| iubiricaa a răspuns:

Uite cum cred eu ca e! nu esti un prost ca te-ai indragostit de o fata mai mica cu 4 ani! nu varsta conteaza intr-o relatie si ce simtiti voi! daca ea nu te mai cauta,nu se mai intereseaza de tine asta, nu inseamna ca nu te-a iubit! probabil ea a incercat sa te uite, folosindu-se de altu, vazand ca tu la inceput nu o bagi in seama! si poate chiar a reusit sa te uite! ma bucur ca nu te bagi in reletia celor 2, poate chiar se iubesc! dar mai intai de toate, vorbeste din nou cu ea si convinge-te ca nu mai exista nici o sansa sa fiti impreuna! stii cum sunt fetele asta de 14-15 ani.mai „ametite" cand vine vorba de dragoste! iar daca ea iti spune ca nu mai poate fi nimic intre voi.uit-o! incerca si tu sa vorbesti cu fetele mai apropiate de varsta ta! si stai linisitit, nu esti singurul care face astfel de greseli:indragostindu-se de persoane total nepotrivite! nu uita:nu varsta conteaza!

| IMC90 a răspuns:

Nu incurajam pedofilia laughing

| Crimeea a răspuns:

Dragostea ii frumoasa la orice varsta,daca ea nu vrea sa fie cu tine inseamna ca iubeste pe altcineva,dar vezi ca poate sa fie si :"uau,e mai mare ca mine si e mort dupa mine"mai asteapta putin si vezi cum decurg lucrurile,nu poti nici sa te injosesti sa-i spui k esti indragostit,e copila,prea copila, timpul le rezolva pe toate, baftaai grija e minora!

| Dearscorpion a răspuns:

Esti maladet (sincer vorbesc). Rar intilnesc baieti care vorbesc asa. Daca va fi sa fiti impreuna, veti fi, mai rabda un pic.

| 2xM a răspuns (pentru Dearscorpion):

În ce sens?

| kicsihari23 a răspuns:

Stiu cum e sa iubesti pe cineva dar sa nu fii iubit, si eu sunt in aceeasi situatie. Am 16 ani si m-am indragostit de mult timp de o fata cu un an mai mica, vorbim destul de des si ne intelegem foarte bine doar ca ea are prieten de o luna-doua. I-am spus ca o iubesc dar atunci a fost prea tarziu pentru ca avea deja prieten. Credeam ca nu va mai vorbi cu mine pentru ca i-am spus ca o iubesc dar cred ca de atunci ne intelegem si mai bine si de aceea o iubesc, pentru ca e o fata minunata. Se spune ca lucrurile bune li se intampla celor rabdatori, asa ca sper sa fim impreuna cu fetele pe care le iubim intr-o ziwinking. Norocul tau a fost ca macar ai avut-o o perioada de timp si ai avut o intalnire cu ea pe cand eu nu am avut ocazia asta.

| 2xM a răspuns:

Ciudat e cum s-a întors roata. ea era îndrăgostită de mine când eu nu știam, și acum invers. Chiar așa mare e diferența? eu sunt în clasa XII și ea în clasa IX.

| LooMeaMea a răspuns (pentru 2xM):

Hey.nu e mare diferenta...din puncul asta de vedere nu trebuie sa iti faci probleme.cunosc pe cineva care era tot in clasa IX cand "si'a facut un prieten" din clasa XII si au trecut 2 ani, dar inca sunt impreunabig grinbig grin, deci ea te'a iubit doar ca u ai "reactinat"prea tarziubig grinbig grin, stai linistit:sunt si alte fete.incearca sa o uiti pe respectiva, daca nu gandeste'te ca mai mult de o relatie de prietenie nu poate fi intre voibig grinbig grin

| Scarlett011243 a răspuns:

Sti cum este aceea vorba... "Iubirea nu are varsta"

Răspuns utilizator avertizat
| XxLuNeTisTuLxX a răspuns:

Las-o, din moment ce e îndrăgostită.