| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pe 22 iulie s-a intamplat ca eu si prietena mea sa avem contact sexual neprotejat. Pur si simplu s-a întâmplat, asta e acum. Nu a durat foarte mult din cauza ca avea niste dureri iar tot actul a ținut cam 1 minut, dupa care mi-am dat drumul in afara dupa cateva zeci de secunde. Ziua următoare m-a cuprins o panica si am decis amandoi sa foloseasca pastila de a 2-a zi. Mentionez ca prietena mea se afla in perioada fertila, iar pastila a fost luata la 15 ore de la act. Trebuie sa imi fac griji cu ceva? Amandoi suntem majori, insa nu e momentul pentru un copil intrucat avem studii de terminat. Va multumesc pentru atentie.

11 răspunsuri:
| Armyanka a răspuns:

Raspund in locul lui corbulalbrosu.
Din cauza pastilei ciclul ei o sa se deregleze extrem de tare. Eu am pățit-o și o simt încă pe pielea mea. Am folosit pastila Ellaone acum 4 luni și după 4 luni am mai folosit si escapelle. Nu știu dacă era indicat sa ia pastila de a doua zi dacă ati făcut doar un număr sau dacă ati făcut mai multe și ai urinat intre partide și mai ales ca ai ejaculat in afara, riscul de sarcina ar fi fost foarte foarte scăzut dau mai bine zis imposibil. Dar revenind la pastila de a doua zi, o sa i se deregleze cu totul organismul, va avea câteva grețuri, amețeli, apoi probabil și spotting. Dacă este una din ghinioniste, ca și mine, atunci ciclul ei se va deregla atat de tare încât sa vina și din 2 in 2 săptămâni. Altădată sa fiți mai atenți și sa folosiți prezervativul mai ales in perioada asta fertila și dacă chiar vreti sa faceți fără, măcar sa urinezi intre partide astfel încât sa nu existe sperma in lichidul preejaculator. Dacă a luat pastila peste 15 ore e Ok, își va face efectul fiindcă e o doza extrem de mare de hormoni... Eu sper ca ea sa nu treacă prin ce am trecut și încă trec eu. sper ca te-am ajutat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca, actul sexual a fost intretinut intr-o zi a perioadei fertile, era cu totul imposibil sa se poata forma sarcina in cazul in care sperma a fost ejaculata asa cum ai mentionat : ''... actul a ținut cam 1 minut, dupa care mi-am dat drumul in afara dupa ""cateva zeci de secunde"".
Fiindca in mod cert NU a putut sa ajunga sperma in vagin reiese ca in situatia descrisa se poate afirma/considera ca era practic cu totul IMPOSIBIL sa se formeze sarcina.
Pastila contraceptiva (de a 2-a zi) a fost folosita inutil/fara rost si din acest motiv se poate afirma cu toata fermitatea ca din lipsa informarii corecte a-ti reusit performanta de neinvidiat de a va comporta cu totul IRESPONSABIL si intr-o grava si mai ales crasa INCONSTIENTA. Efectele adverse ale aceste greseli, vor fi resimtite in urmatoarele cateva luni. Multa sanatate!

| Manaila_Iuly_1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

La ce te referi mai exact prin efectele adverse ce vor fi resimtite? pe internet din ce am citit parerile sunt impartite in acest context

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Manaila_Iuly_1990):

Iti indic sa o accesezi prin mesaj privat de domnisoara @replayy si iti va descrie ea cat de grav i s-a dereglat ciclul menstrual in ultimele 5 luni si starile psihico-mintale cu care se confrunta din cauza faptului ca procesul menstrual se produce imprevizibil iar sangerarea menstruala se desfasoara cu totul anormal si atipic.
De asemenea ar fi bine sa ignori indicatia mai mult decat eronata (ca sa ma exprim elegant) transmisa de @Alice0110 in raspunsul ei

| Manaila_Iuly_1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am decis sa foloseasca pastila pur si simplu din panica, nimeni n a vrut sa fie neprotejat dar asa s-a intamplat, si nici macar nu a fost dus la capat. Am citit atatea chestii de acel lichid pre ejaculator si de asta am recurs la ea. Acum ca ma gandesc mai bine sunt conștient ca nu era nevoie de pastila aia. Spune-mi aici te rog ce probleme pot aparea pentru ca nu am timp sa caut utilizatori sa ii intreb diverse

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Manaila_Iuly_1990):

In situatia in care femeia NU stie PRECIS/SIGUR daca ESTE sau NU ESTE in una din cele 4-5 zile ale perioadei fertile, fiindca ORI ciclul ei menstrual NU este destul de regulat, SAU nu a urmarit modul in care i s-a desfasurat ciclul menstrual... atunci :
-- In astfel de situatii orice femeie responsabila si mai ales atenta in privinta starii sanatatii sale,
-- este indicat si recomandat ca INAINTE de a intretine actul sexual sa-si faca un TEST de FERTILITATE si OVULATIE, cu ajutorul caruia in functie de rezultatul obtinut care poate fi NEGATIV sau POZITIV, se DETERMINA si STABILESTE cu precizie de 97-98% daca in acel moment ESTE sau NU este intr-o zi FERTILA.
Daca rezultatul testului este NEGATIV in acel caz in mod CERT/SIGUR NU VA EXISTA in uterul ei un OVUL VIABIL si in acel caz chiar daca sperma ajunge in vagin, spermatozoizii dupa ce trec din vagin in uter, ACOLO NU VOR GASI NIMIC de fecundat si ca atare este IMPOSIBIL sa apara o sarcina neplanificata
DAR DACA :
Rezultatul testului este POZITIV in acel caz in mod CERT/SIGUR poate sa existe deja in acel moment sau VA APARE si VA EXISTA in uterul ei un OVUL VIABIL in urmatoarele 4-5 zile si in acel caz daca sperma ajunge in vagin, atunci spermatozoizii dupa ce trec din vagin in uter, ACOLO este posibil ca exact atunci sau in urmatoarele 3-4 zile VOR GASI OVULUL bun de fecundat si ca atare este foarte POSIBIL sa apara o sarcina neplanificata.
In cazul in care in urma unui ACCIDENT SEXUAL produs prin neatentie, nepricepere sau un prezervativ rupt, a ajuns involuntar/din greseala SPERMA in VAGIN si ea NU stie in mod cert/sigur daca este sau nu este fertila, NU trebuie sa intre in panica si sa foloseasca pastila contraceptiva in primele 2-3 ore, fiindca pastilele si mai ales ellaOne (pastila de a 5-a zi) este EXACT LA FEL DE EFICIENTA si daca este folosita dupa 2-3 ore sau este folosita dupa ce au trecut 4-5 zile.
Astfel ca femeia are TIMP SUFICIENT LA DISPOZITIE pentru a face testul de fertilitate si ovulatie si in functie de rezultatul obtinut stie foarte precis ce trebuie sa faca in continuare :
1.) Daca rezultatul este NEGATIV stie precis ca NU este FERTILA deci NU poate sa ramana insarcinata, chiar si daca i-ar fi ajuns in vagin intreaga cantitate de sperma existenta pe aceasta planeta
2.) In cazul in care rezultatul este POZITIV femeia stie ca este in una din zilele fertile a ciclului menstrual si drept urmare pentru a impiedica posibila formare a unei sarcini nedorite, trebuie sa foloseasca cat mai urgent o pastila de a 2-a zi : Escapelle, Postinor2 sau pastila de a 5-a zi ellaOne se foloseste in cazul in care din motive obiective/subiective femeia nu reuseste sa-si cumpere pastila de a 2-a zi in primele 1-2 zile.

| AlexSiPunct a răspuns:

Chiar si daca iti faci griji nu o sa schimbe nimic. Asteapta pana cand trebuie sa ii vina menstruatia. Daca ii vine nu e gravida, daca nu ii vine mai pui o intrebare pe TPU. Posibil totusi sa ii intarzie putin menstruatia din cauza pastilei.

| Manaila_Iuly_1990 a răspuns (pentru AlexSiPunct):

Trebuie sa ii vina in jur de 6 august. Daca ii vine, mai are rost sa faca teste de sarcina sau sa ma îngrijorez in continuare? Din moment ce a folosit pastila iar actul a durat maxim 1 minut nu cred ca ar mai trebui sa existe probleme

| AlexSiPunct a răspuns (pentru Manaila_Iuly_1990):

Daca ii vine ciclul cand trebuie nu e gravida.
Daca e cu intarziere cateva zile si are o consistenta diferita decat de obicei: mai deschis la culoare, cantitate redusa, etc. sa faca un test de sarcina.

| Alice0110 a răspuns:

Daca a luat pastila de a doua zi e ok, Insa pastila de a doua zi se ia o data la 6 luni sa nu faca prostia sa o ia si alta data, daca esti baiat calculat ai grija sa nu ejaculezi in ea, oricum depinde de la femeie la femeie, Daca e sa o luam asa numai face nimeni sex neprotejat niciodata ca le este frica sa nu lase fata insarcinata? haha, Stai linistit si fa in asa fel si dupa contact sa se spele bine si nu te scapa inauntru.

| Alice0110 a răspuns (pentru Alice0110):

Repet nu te lua dupa oricine vorbeste aiurea, odata ce a luat pastila de a doua si nu iti mai faci griji de nimic! Menstruatia ii vine regulat oricum!