| AndreeaSelena123 a întrebat:

Urgent va rog! Analiza HCG se face in orice laborator? Trebuie sa sun sa-mi fac programare sau ma duc direct și spun ca vreau o analiza HCG? Cât costa aceasta? Când o fac mi-o și citește, îmi spune pe loc dacă sunt însărcinată sau trebuie sa merg la medic sa mi-o citească? Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca testul de sarcina beta-hCG se efectueaza prin analizare unei probe de sange, reiese ca acest tip de test se poate realiza numai intr-un laborator de analize medicale. Testarea se face la cerere si de regula prelevarea probei de sange se efectueaza in zilele lucratoare intre orele 7:30 - 10:30 fara nicio programare prealabila. Pretul este satabilit de fiecare laborator in parte, dar de obicei oscileaza in jurul pretului de circa 40-50 de lei. Rezultatul se anunta de obicei in 24 de ore (mai rar in maxim 48 de ore).
Este indicat sa se solicite ca testul beta-hCG sa fie de tipul cantitativ (deci nu doar calitativ) fiindca in acest caz valoarea obtinuta va indica in mod direct daca rezultatul este pozitiv sau negativ.
-- Daca valoarea obtinuta se situeaza intre 1, 5 - 5, 3 mUI/ml de sange, testul este in mod cert NEGATIV.
-- Daca cumva valoarea obtinuta se incadreaza intre 5, 3 -5, 8 mUI/ml de sange, testul este NECONCLUDENT si trebuie refacut dupa minim 2-3 zile
-- Daca valoarea obtinuta este mai mare de 5, 8 mUI/ml de sange, rezultatul este POZITIV. si in acest caz este indicat sa te prezinti la medicul ginecolog care te are in evidenta.
Multa sanatate!

| RowseRj a răspuns:

Cred că se poate face la orce laborator. Cunosc pe cineva care a dat 39 de lei. Dar cred că diferă. Poate o variație între 30 și 60 lei. Nu știu sigur dacă e mai mult