| anonim_4396 a întrebat:

Am facut dragoste neprotejat in prima zi de fertilitate crescuta, fara ca prietenul meu sa ejaculeze in mine.Asta a fost pe la ora 17 sa spun, iar pe la ora 01:00 noaptea am repetat de asemenea fara sa ajaculeze in mine.
Folosesc de mult timp aceasta metoda, iar in cazul meu a dat rezultat, dar as vrea sa stiu cam ce sanse sunt de a ramane gravida?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul e de cam 20%, daca sunteti amandoi sanatosi si nu aveti probleme de fertilitate.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă a fost în prima zi de fertilitate maximă, atunci şansele ca tu să rămâi gravidă sunt mărişoare pentru că şi în lichidul din pre-ejaculare se află spermatozoizi, chiar dacă într-o cantiate mai mică.

| serpisor a răspuns:

Aceasta metoda nu este deloc sigura deoarece chiar daca partenerul nu ejaculeaza "in tine", el elimina involuntar, pe perioada actului sexual si inainte de ejaculare, un lichid ce poate contine atat spermatozoizi cat si germeni ai unor infectii cu transmitere sexuala. Asa ca pe langa faptul ca va puteti imbolnavi poti ramane si insarcinata. Va recomand sa folositi prezervativul si sa nu aveti in cap prostii de genul "nu mai simt placerea " sau altceva. Desigur actul sexual este putin diferit de la a o face cu prezervativ sau fara, dar gandeste-te ca astfel eviti in proportie de 99, 99% o sarcina nedorita sau o infectie care este foarte neplacuta. DuReX big grin

| andrey0992 a răspuns:

Sansele de a ramane gravida sunt mici doar daca pietenul tau ejaculeaza si forte putin in tine e foarte posibil sa poti ramane gravida fara sa stii.Asa ca nu va mai riscati daca nu vreti copil si folositi anticonceptionale.