| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut sex, am ejaculat, m-am șters, iar după 5-6 ore am făcut-o din nou neprotejat. Nu m-am terminat in ea, există șansa să rămână însărcinată?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai urinat in perioada asta? Exista sanse sa fi ramas spermatozoizi pe canal si sa-i fi eliminat in timpul partidei, daca tipa era in perioada fertila, ar putea fi sanse de sarcina. Daca primul act mai merge fara protectie, la un al 2-lea din aceeasi zi ar cam fi obligatorie protectia.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca exisat sansa sa ramaan gravdia, odata ce aveai sperma ramasa pe teava, care s-a scurs involuntar in vaginul fetei, in primele secunde cand l-ai reintrodus.
Singura conditie ca sa ramana imediat gravida, este ca fata sa fie in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic NU. Pe baza observatiilor facute in timp, a reiesit si s-a constatat ca resturile/ramasitele de sperma care raman in uretra penisului dupa ejaculare, intra intr-un proces natural prin care sperma se fluidizeaza dupa trecera a circa 10-15 minute de la ejaculare. Prin acest proces de fluidizare, sperma vascoasa devine din ce in ce mai lichida pana devine fluida si curgatoare ca si apa, proces care dureaza in jur de circa 45-60 de minute. in urmatoarele 2 maxim 3 ore de regula se scurge toata cantitatea de plasma/lichid spermatic cu toti spermatozoizii existenti in ea. Astfel ca se apreciaza/considera ca dupa trecerea a circa 3-4 ore de la ejaculare, se produce eliminarea intregii cantitati de resturi de sperma ramase in uretra dupa ejaculare. Astfel ca cel putin d.p.d.v. TEORETIC si aproape intotdeauna si d.p.d.v practic dupa trecerea a 5-6 ore de la ejaculare, in uretra NU ar mai exista spermatozoizi VIABILI. Iar in cazul in care a avut loc si o urinare in acel caz se apreciaza ca in mod cert nu mai poate sa existe riscul sau posibilitatea de a se putea forma o sarcina in urma unui sex intretinut fara sa fie folosit prezervativul. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramana gravida.

| Andreeush a răspuns:

Dacă era în perioada fertilă normal că există șanse să fi rămas însărcinată.
De ce nu vă gândiți înainte la riscuri?

| alexsivlad a răspuns:

Buna, intotdeauna exista sanse de aparitie a unei sarcini in cazul sexului neprotejat, daca femeia este in perioada fertila sau chiar inainte. Nu neaparat de la sperma ramasa de la fostul act sexual ci de la lichidul preejaculator despre care exista studii clare ca ar contine in numar mic de spermatozoizi.

| Alida_Maria_1988 a răspuns:

Dacă nu ai ejaculat deloc in ea nu rămâne gravida.

| DavidCLD a răspuns:

Cu alta ocazie, dupa terminarea actului sexual, NU TE STERGE. SPALA-TE si incearca sa urinezi inainte de urmatorul act. Ori incearca sa porti un prezervativ si asa nu mai murdaresti cearsafuri, nu mai consumi hartie, s-a.m.d happy