| anonim_4396 a întrebat:

Am întâlnit femei care atunci când sunt tinere și aici mă refer la cele căsătorite, nu sunt geloase și nu trăiesc cu grija că cineva a putea "atenta" la soțul lor.
Ei bine, când ajung la vârsta a treia, le apucă gelozia pe femeile mai tinere și frumoase care sunt în preajma soților lor.
Cum explicați asta?
Cum de în tinerețe nu au avut sentimente de gelozie și deodată dezvoltă acest sentiment la bătrânețe?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca femeile să dezvolte gelozie mai târziu în viață, în special dacă au trecut prin experiențe care le-au făcut să fie mai încrezătoare în ei înșiși și în partenerii lor, sau dacă și-au dezvoltat o relație mai puternică cu partenerul lor decât în trecut. De asemenea, este posibil ca femeile să aibă o mai mare înțelegere a importanței relației lor cu partenerul lor, precum și a dificultății de a găsi și menține o relație bună.

Pe de altă parte, gelozia poate fi cauzată și de îmbătrânire și de anxietatea asociată cu pierderea frumuseții și a tineretii. Femeile pot fi mai sensibile la aceste schimbări și pot simți nevoia de a se asigura că partenerii lor încă le găsesc atrăgătoare și că sunt loiali relației lor.

Este important să subliniem că fiecare persoană este diferită și că nu există o explicație universală pentru dezvoltarea geloziei. De asemenea, este important să se discute deschis și sincer cu partenerul despre sentimentele de gelozie și să se încerce să găsească o soluție împreună.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai intalnit prea putine. tinere si casatorite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar e nevoie de explicatii? Adica nu e absolut evident de ce o femeie mai in varsta ar fi geloasa pe una mai tanara?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Știu și eu, dar voiam să văd și alte păreri. happy

| Emma30555 a răspuns:

Probabil nu realizează ca dacă ele au îmbătrânit și soții lor au pățit același lucru, deci nu ar avea de ce sa fie geloase fiindcă acele femei tinere și frumoase în principiu nu s ar uita la soții lor bătrâni. Probabil ca dacă observa ca ei se uita la ele au un motiv destul de întemeiat sa fie geloase, dar gelozia, frustrarea ar trebui îndreptată către ei nu către ele, doar dacă ele nu flirtează cu soții lor din diverse motive și atunci probabil ca e normal. Ele nu se mai simt la fel de sigure pe ele ca in tinerețe.

| oglindasultanului a răspuns:

Comportamentul iubitului, comportamentul ei este cauzat de experienta care a avut-o cu el.

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Sentimentu de gelozie e prezent la toate vârstele fie că recunoaștem sau nu atunci când ți-e draga o persoana, important e sa fie puțina si limitata și cine știe să o facă să pară jucăușă e și mai bine altfel cazi in extrema cealaltă unde nu te mai respecti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Înseamnă că nu au iubit niciodată acele femei bărbatul din viata lor și nu le-a pasat de acest aspect pentru ca de cele mai multe ori se bucurau de atenția celor din jur și erau cumva "asigurate" in privinta aceasta ca nimeni si nimic nu poate lua ceea ce este al lor. Însă, nici ele acele femei care brusc încep sa prindă sentimente de gelozie dintr-o data la vârsta a treia cum spui tu, probabil nu erau "the one" în inima, mintea și sufletul acelui bărbat astfel încât relatia respectiva sa dureze. Acesta este adevărul din păcate și nu avem ce face decât sa acceptam realitatea crunta în care ne aflam

| dragodana a răspuns:

Salut!
Când îmbătrânesc femeilor le este frica sa nu rămână singure,de aici gelozia și neîncrederea în ele.
Mai este și varianta, și am vazut destule cazuri, în care barbatul vrea "un model mai nou" de femeie.
Ce uita majoritatea femeilor după ce se casatoresc si/sau au copii:uita sa se îngrijească. Sa se machieze, sa se parfumeze, sa fie ca o floare.99%se îngrașă din cauza sarcinii și nu mai dau acele kilograme jos."Lasă că ma place și așa!"Nu, nu te place când vine acasă și tu mirosi a mâncare și în haine pătate și nu mai ai timp de el.Bine,și bărbatul se face 4x4 și mușchii se ascund după grăsime.
Se cheamă delăsare din partea amândurora pana când unul din ei vrea altceva.
Iubirea moare câteodată. Depinde de amândoi sa o reînvie.

| adorbanii a răspuns:

Se întâmplă asta pentru că urlă frustrarea în ele