| gabi1234qwer a întrebat:

Am nevoie de ajutor, am o relatie de un an si 4 luni cu o fata. Brusc imi spune sa ne despartim pentru ca relatia a devenit monotona, este adevarat in ultimul timp nu mai faceam nimic nou, nimic special, faceam aceleasi chestii, acum incerc sa o cuceresc la loc, dar cred ca am devenit stresant, iar ea imi spune ca s-a termint si sa o las in pace. Eu cred ca aceasta scuza este doar un pretext si adevaratul motiv este acela ca au intervenit parintii ei. Deoarece cred ca daca iubesti pe cineva nu il lasi pur si simplu pentru asta. acum sunt putin disperat deoarece nu imi mai raspunde. azi i-am trimis un trandafir printr`o colega la scoala si nu mi-a raspuns nimic, in schimb, mi-a spus colega ei ca a nu prea a vrut sa-l primeasca si usor surprinsa. I-a spus colegei sa nu se bage, trandafirul avea un biletel in care am scris, citez: "de azi inainte vreau sa te surprind mereu". I need help here. Nu suport, nu o inteleg, ma macina pentru ca o iubesc. va rog ajutati-ma

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

De iubit o poti iubi cat doresti, dar relatia a luat sfarsit.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,eu cred ca doar tu o iubesti pe aceasta fata pentru ca asa cum ai spus si tu daca iubesti pe cineva nu il lasi balta dintr-o data, poate nu sunt parintii ei, iti spun ca sunt fata si am o relatie de 2 ani jumatate cu un barbat ca nu mai este baiat este destul de mare fata de mine ma rog asta nu conteaza dar vreau sa iti spun:daca parintii mei s-ar fi bagat intre mine si el nu ii luam in seama pentru ca il iubesc mult dar sa revenim la povestea ta fata asta si-a gasit pe altcineva de se comporta asa, nu iti mai raspunde, nu primeste nimic de la tine, nu e lucru bun.de ce trimiti pe colega ei cand te poti duce tu la scoala la ea sa o astepti dupa ore si sa o rogi sa-ti acorde 5 min sa vorbiti. daca accepta spune-i tot ce simti pentru ea fa-o sa inteleaga ca o iubesti mult!

| gabi1234qwer explică (pentru pisicutzamik):

Buna, am trimis prin colega sa ii fac o surpriza, cineva mi-a spus ca am sufocat`o si ca ar trebui sa ii las o perioada. De avut pe altcineva nu are, o cunosc foarte bine si nu este genul de persoana care sa faca asa ceva, doar mi-a spus ca nu mai vrea, ca nu merge, ca sa o las in pace, deci am fost la ea acasa sa incerc sa o conving sa ne impacam si plangea deoarece nu ii respect decizia: sa ne despartim. Deci ea plangea din cauza asta, nu inteleg de ce, tine la mine? Daca plange pentru mine, de ce vrea sa ne desparim? Asta incerc sa imi dau seama, eu tot cred ca este ceva la mijloc, vreau si alte pareri va rog.

| pisicutzamik a răspuns (pentru gabi1234qwer):

Pai nu stiu ce sa zic ar fi multe de presupus,noi putem sa ne dam cu parerea dar iubita ta stie dc plange,ma gandesc poate o fi cum ai spus tu si parintii sai o forteaza sa nu mai stea cu tine,de nu vrea nici un fel sa va reluati relatia,daca era motivul care il soune ca s-a plictisit ca nu mai merge,tu iai promis ca te schimbi ai facut multe,dar ea nu vrea cu niciun chip,dupa parerea mea ar trebui sa-ti spuna adevaratul motiv dc nu mai vrea, nu sa te invinovateasca pe tine ca relatia a devenit monotona, sfatul meu pentru tine este:daca nu vrea cu niciun chip las-o si vede-ti de treaba ta pentru ca nu ai ce face altceva si se mai spune ca daca iubesti pe cineva il lasi sa fie fericit, iar daca te iubeste se va intoarce la tine, te kiss si ai grija de tine

| gabi1234qwer explică (pentru pisicutzamik):

Am terminat`o cu ea. I-am spus ca : daca asta este decizia ta eu o respect si iti urez mult succes in contiunare.

| pisicutzamik a răspuns (pentru gabi1234qwer):

Ma bucur ca ai luat o decizie buna nu avea rost sa continui sa umbli dupa ia te cataloga drept fraier ceea ce cred ca nu esti, ai grija de tine si iti doresc sa iti gasesti pe cineva cu un suflet si un caracter ca al tau!

| Loreddana a răspuns:

Trandafir? Cumpara-i un BMW sa vezi cum se intoarce la tine.

| pisicutzamik a răspuns (pentru Loreddana):

Loreddana e criza laughing

| KoreanGirl a răspuns:

Nu înţeleg care e treba cu intervenţia părinţilor prietenei tale? Până la urma urmei nu faceţi nimic greşit, nu? Ar trebui să vorbeşti cu ea. Oricât de plictisitor ar fi devenit totul nu cred că ar fi trebuit să se destrame totul aşa. Părerea mea este că ar trebui să vorbeşti cu ea, să lămureşti situaţia. Să vezi totul şi din punctul ei de vedere. Cu toate că mi se pare cam ciudată treba. Probabil că sentimentele din partea ei s-au cam stins şi de aceea a reacţionat aşa. Sau mai este posibilă intervenţia unui al treilea personaj gen, un alt băiat? Nu ştiu... cert e că trebuie să lămureşti situaţia cu ea înainte de toate, ca apoi să vezi ce îţi rămâne de făcut în continuare. Dacă e vina părinţilor, dacă e din vina ei sau vina ta?
Sper că o să vă împăcaţi! Având în vedere că relaţia voastră este de ceva timp!
Mult succes! happy

| gabi1234qwer explică (pentru KoreanGirl):

Pai parintii ei nu prea ma plac gen. Ea spune ca eu sunt de vina pentru ca nu am venit cu ideei dar eu cred ca este un pretex, dar iti spun sincer o cunosc si nu este genul de persoana care sa aiba pe altcineva. Probabil printii ei i-au spus ca te vom lasa sa faci ce vrei cu prietenul tau daca va fi unul pe placul nostru: gen a luat bacu, situatie financiara. Este o diferenta financiara intre noi 2 daca ma intelegi, ea este foarte bogata, iar eu incerc sa ma tin dupa ea. Dar acum nu mai inteleg de ce nu imi raspunde si face asa, imi spune ca s-a terminat si ca nu mai vrea sa lupte pentrut relatia asta.

| KoreanGirl a răspuns:

Foarte drăguţ din partea ta ce faci. Te admir... Rar mai găseşti astfel de băieţi!
Cea mai bună obţiune a ta e să vorbeşti cu ea şi să lămuriţi situaţia şi să găsiţi împreună sau de unul singur o soluţie. Să afli de ce nu te mai place, ce a intervenit între voi şi de ce. Aici o să ai ceva probleme pentru că rişti să nu afli adevărul de la ea sau posibil să nu afli nimic de la ea. Oricum încearcă să vorbeşti fata în fata cu ea, nu prin mai ştiu eu ce mesager ascuns cau curier. Doar tu şi ea. Odată ce vei afla (dacă vei afla) motivele ei poţi să iei o hotărâre: să mai lupti pentru ea sau să renunţi. Aici o să trebuiască să iei propria ta decizie şi eu sper să fie cea corectă şi să nu o regreti mai târziu!
Mult succes! Sper să vă împăcaţi! happy În caz contrar, înceracă să o uiţi cu toate că va fi destul de greu. Se vede că ţi mult la ea şi mă tem că dacă lucrurile să nu fie favorabile pentru tine/ voi să nu treci printr-o depresie! :*

| gabi1234qwer explică (pentru KoreanGirl):

Am terminat`o cu ea. I-am spus ca: daca asta este decizia ta eu o respect si iti urez mult succes in continuare.

| KoreanGirl a răspuns:

Decizia ta, poate că acum vede ce a pierdut şi o să regrete. sad