| Andreiu68 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Am vazut o fata la scoala si mi-a placut mult de ea! Am cautat-o pe Facebook si intr-un sfarsit am gasit-o, i-am timis cerere dar nici pana acum nu a acceptat-o(fata este activa pe Facebook, a pus acum 2 zile niste poze, si mi-a aratat ca 2 prieteni de-a meu s-a imprietenit cu fata asta).I-am dat cerere de 3 saptamani aproape si nimic. Cand o vad pe culoarul liceului parca ma imbuneaza, imi face ziua mai frumoasa si stau timp de toate pauzele pe hol dar sa o vad trecand. Vreau sa intru in vorba cu ea dar nu stiu cum.Ce sa fac? Chiar vreau o relatie serioasa cu ea, e fata visurilor mele.(am 18ani) FUNDA-fara critici

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Asa cum tu visezi, tot la fel are si ea dreptul de a visa, iar tu nu faci parte din aceste vise. Nu o mai deranja.

| T0T a răspuns:

Ăsta e un vis prostesc care cel mai probabil nu se va realiza niciodată. Nu fii fraier, fii realist, nici măcar nu ți-a acceptat cererea.
Eu sunt genul care nu trimit cereri, dar așa am fost și eu cu o fată prin clas-a a 9-a și a 10-a, încă o consider cea mai frumoasă fată văzută de mine în realitate(în momentul ăla că prin a 12-a și-a tăiat bretonul și nu mi-a mai plăcut așa mult, ca aspect zic, deși oricum e frumoasă). Nici acum nu știu cum e tipa ca și caracter dar nu prea pare matură căci prietenii ei au influențat-o oarecum să își schimbe look-ul și am mai observat anumite influențe. Tipa era și e extrem de populară, cu mii de prieteni, mi se pare că are poze și cu peste 1k like-uri etc. Eh într-o seară m-am uitat pe Facebook și când întru văd că tipa mi-a trimis cerere, mamăă ce fericit am fost laughing Dar asta să știi că nu e de ajuns pentru o relație și eram conștient că o tipă ca ea nu s-ar uita după mine și nici măcar nu știam ce caracter are căci caracterul contează mai mult ca aspectul, adică degeaba e frumoasă dacă nu are caracter. Tu nici nu ai vorbit cu ea și deja zici că vrei o relație ceea ce te face un tip foarte superficial, ea nici măcar nu ți-a dat accept pentru că probabil are mulți admiratori și nu dă la oricine accept.
Deci mai pe scurt, pune-ți pofta în cui.

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca nu ti-a acceptat cererea de prietenie si nu aveti prieteni comuni nu prea cum ai sa intri in vorba cu ea fara sa pari dubios.

Eventual daca se intampla sa aveti drum comun spre casa si sa va tot vedeti si ea este singura, ai putea dupa un timp sa intri in vorba cu ea, tot intalnindu-va asa.

Insa sa spui ca este fata visurilor tale este un pic exagerat. Nici nu o cunosti. Este vorba de atractie fizica. Faptul ca poti spune ca cineva este persoana visurilor tale bazandu-te doar pe trasaturile sale fizice denota foarte mare superficialitate. Daca are un caracter de rahat? Sau daca nu aveti niciun subiect comun de discutie? Sunt atatea lucruri care s-ar putea sa nu iti placa la ea. Nu te mai lasa atat de influentat doar de aspectul fizic al persoanelor, s-ar putea sa te trezesti dezamagit de foarte multe ori.

| AndaAlexandra a răspuns:

Sincer? Nu mai visa si treci la actiune! Pe bune? Ai 18 ani, ce Dumnezeu? Ia-ti inima in dinti si du-te direct la ea. Incepe cu un salut. Cand o vezi pe holul liceului, salut-o. Totul porneste de aici...
Incearca sa afli daca are pe cineva. Daca are pe cineva, ramai doar la salut si nu o mai deranja cu alte chestii. Daca nu are pe nimeni, continua sa o saluti, apoi va veni totul de la sine. Va vedea ca esti interesat de ea si ea va alege daca se apropie mai mult de tine sau nu. O ti cu salutul un timp, dupa care faceti cunostinta ''oficial'', o inviti si tu la un suc sau ceva si vedeti voi mai departe. Bafta!

| MidnightR a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Nu ti s-ar parea ciudat ca intr-o zi in care, sa zicem, te plimbi linistita pe culoar si brusc se gaseste cineva de care n-ai habar ca te saluta?

| AndaAlexandra a răspuns (pentru MidnightR):

Din moment ce spui ca o vezi pe culoar, banuiesc ca si ea te-a vazut, adica te cunoaste din vedere. Da poate este putin ciudat, dar ii va atrage atentia.

| MidnightR a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Sansa lui e deja mica, ce ar mai putea sa-l salveze ar fi niste lucruri comune, sa le placa la amandoi.Asta ca sa porneasca o discutie oarecum.

| Gheorghies_Raul_1981 a răspuns:

Hai salut. Pai uite cum sta aici treaba, daca ai un prieten mai bun, ii poti spune sa vorbeasca cu ea si sa spuna ca esti de treaba, si cumva sa te bage in subiect si pe tine. In modul acesta, prietenul tau va poate face cunostinta unul cu celalalt. Dupa asta, o mai saluti, ii mai spui ce faci, etc. Dupa asta, spune-i sa iti accepte cererea pe Facebook, cand deja sunteti "prieteni". Dupa asta, vorbesti cu ea pe FaceBook, si de acolo tu trebuie sa te descurci, vorbesti frumos cu ea, mai faci o gluma doua ca sa rada, fetelor le plac oameni care sunt amuzanti. ITI RECOMAND SA AI O FATA BFF, CA E MAI BINE SA VORBEASCA FATA CU FATA DECAT BAIATUL CU FATA.