| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire. Am avut contact sexual protejat pe data de 28, menstruatia urmand sa imi vina pe data de 5 luna aceasta, azi am avut o sangerare usoara.Sangerarea s-a produs la 4 zile de la raportul sexual. De la ce ar putea fi aceasta sangerare? Mentionez ca iau Diane35 (nu stiu daca are vreo relevanta)

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decit sa astepti raspuns pe TPU, mergi luni la medic.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care folosesti pastilele AC Diane35 de putina vreme, trebuie sa stii ca in primele 2-3 luni de folosire a acestor pastile AC, aparitia unor sangerari scurte si slabe cantitativ care se pot produce pe toata perioada ciclului dar se produc mai ales in a 3-a saptamana a c.m. (intre pastilele a 14-a si a 21-a), si sunt considerate ca fiind absolut NORMALE. De regula dupa luna a 3-a de folosire a pastilelor AC aceste sangerari inceteaza cu totul. Numai in cazul in care sangerarile continua si dupa luna a 3-a trebuie contactat medicul ginecolog pentru ca acesta sa caute si sa propuna un alt produs AC dar cu un continut mai ridicat de hormoni. Protectia folosita in acest moment este 100% INUTILA deoarece in organismul tau protectia contraceptiva TOTALA este instalata deja de peste 7 zile. In concluzie daca folosesti aceasta metoda de protectie de mai putin de 3 luni, atunci sangerarea aparuta este cat se poate de...NORMALA si nu are absolut nicio legatura cu contactul sexual intretinut. Multa sanatate! l

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca eu nu pot sa o fac, transmite-i te rog lui CristiDinBucuresti ca daca el este PROST e treaba lui, dar nu toata lumea este la fel cu el. big grin

| alexboss2020 a răspuns:

Dar esti baiat sau fata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru alexboss2020):

Ce ar putea fi cea care a pus intrebarea, din moment ce afirma un lucru cat se poate de precis/concret, si pe intelesul chiar si al unui prescolar ""...menstruatia urmand sa imi vina pe data de 5 luna aceasta,..."" Sau ai si tu menstruatie din cand in cand fara sa stii ce este acea scurgere? si numai din acest motiv ai pus aceasta intrebare ca poate poate o sa afli despre ce poate fi vorba. rolling on the floor