| anonim_4396 a întrebat:

am o problema care ma macina de vreo 2 zile. Am avut contact sexual protejat in data de 24 august, insa prezervativul s-a rupt. Mentionez ca luam si Diane35 de aproximativ 6 luni. Am incetat sa mai iau aceste AC, luna aceasta nu le-am mai luat deloc si trebuia sa imi vina CM in data de 27, dar inca nu mi-a venit si nu am nici simptomele premenstruale. Este posibil sa fie vorba de vreo sarcina? Stiu ca poate pare stupida intrebarea, dar nu imi dau seama din ce cauza ar putea sa fie mai ales ca am CM regulat.

8 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Cel mai probabil din cauza AC iti intarzie menstruatia. Poate sa fie vorba si de o perioada mai stresata, schimbari, raceala, probleme hormonale. Programareaza o vizita a ginecolog.
Cred cu tarie ca daca aveai o sarcina de 4-5 luni, stiai laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Atunci care-i problema?
Mai ales ca etsi maritata si vrei copilas, da-i bataie, nu rata nici o zi, cine stie cand se produce ovulatia acum, dupa ce ai oprit anticonceptionalele.

| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia in care in luna august era folosita metoda contraceptiva cu pastile anticonceptionale (AC) producerea unei sarcini este EXCLUS sa se fi putut produce. In alta ordine de idei acum dupa 4 luni de zile sarcina trebuia sa devina vizibila, iar un fat ipotetic in mod obligatoriu trebuia sa inceapa sa miste incepand cu saptamana a 18 iar in cazul tau sarcina ar fi deja in saptamana a 19-a. Faptul ca ai intrerupt administrarea AC in urma cu o luna, a provocat in mod absolut sigur modificari in activitatea hormonala si din acest motiv organismul si-a reintrat in tiparul vechi care probabil a fost un ciclu menstrual de tip NEREGULAT. Intarzierea pornirii menstruatiei in mod sigur este provocata de aceasta modificare de natura hormonala care nu se poate estimata cat este de intensa si nu poate fi anticipat nici momentul pormirii menstruatiei. Multa sanatate!

| Ioana74ses a răspuns:

Nu prea am inteles ce vrei de fapt sa stii, daca ai ramas gravida in august sau in urma unui act sexual recent? Ciclul poate sa iti intarzie si o săptămâna...

| jnfhjfuh a răspuns (pentru Ioana74ses):

Vreau sa stiu daca e posibil sa fi ramas insarcinata in august, pentru ca atunci s-a rupt prezervativul si de atunci nu am mai patit sa se rupa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru jnfhjfuh):

In absolut toata perioada in care sunt folosite pastilele AC, NU se mai foloseste o alta metoda de protectie, fiindca aceste pastile au fost concepute si se folosesc exact cu scopul ca barbatul sa poata ejacula sperma in vagin INTOTDEAUNA/DE FIECARE DATA fara nicio retinere. In timpul folosirii pastilelor AC poate sa ajunga in vagin fara nicio restrictie sperma in orice cantitate si in orice mement. Ati procedat intr-un mod absolut ABSURD in cazul in care ati folosit si complet INUTIL prezervativul. Daca pastilele au fost intotdeauna administrate corect la aceeasi ora si fara sa se uite niciodata nicio pastila atunci formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA chiar daca barbatul ar fi ejaculat de fiecare data in vagin. Deci teama ta este COMPLET NEJUSTIFICATA si LIPSITA DE SENS. Bucura-te de sarbatori si Multa sanatate!

| jnfhjfuh a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult, asemenea

| jnfhjfuh a răspuns:

Nu-ti face probleme ca nu ar fi o tragedie sa am copil, sunt casatorita deci nu mi-ar parea rau de asta happy. Si mai incet cu limbajul asta