| darkangel1234 a întrebat:

Am o problema. De ceva timp mi-au apărut doi negi la nivelul penisului. Unul este pe gat si altul pe asa zisa (ata) ce este cu negi astia? E posibil sa o infectez pe iubita mea sau de la ea sa ii fi luat de la ea? Si cel mai important cum scap de ei? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Miguelito a răspuns:

HPV (Human papiloma virus) adică papiloma virus uman este des întâlnit și se manifestă sub forma unor tumori bengiene (negi) la nivel cutanat (piele) îndeosebi în zonele ano-genitale. HPV de tip 2 poate provoca la femei cancerul de col uterin. În rest, nu are nicio semnificație patologică. 70 % dintre oameni îl avem în corp dar daca scade imunitatea aceștia pot apărea. Eu am avut pe mâini vreo patru care au tot recidivat. Am încercat cu metode clasice, electrocauter, criogenare cu N2 lichid, creme keratolitice (pe baza de acid lactic sau acid acetil salicidic) mai rămânea să încerc cu laserul, dar am fost la un doctor homeopat și mi-a dat pilule pe gură și o cremă făcută din pilule și mi-a trecut, deși nu credeam. Te sfătuiesc să faci acelaș lucru sau să mergi la dermatolog. Eu am avut un deficit imunitar destul de mare în urma unei diete pe care am ținut-o. Nu te speria că nu e nimic grav, e doar incomod. Ai grijă cu igiena că se iau. Infecția cu HPV este cea mai răspândită boală cu transmitere sexuala. Sper că te-am ajutat happy

2 răspunsuri:
| epurasu a răspuns:

Du-te urgent la medicul urolog asa ceva nu este normal sa apara!

| cameleonu05 a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la dermatolog si afli imediat daca e de la tine sau ai luat ceva de la ea. Altcineva nu iti poate spune decat doctorul. Dar daca ea te-a inselat da e posibil de la ea dar cel mai bine faci un control. Sunt 1000 de boli cu transmitere sexuala data viitoare foloseste prezervative.