| sweetys a întrebat:

Am o relatie si mi-am inceput viata sexuala dar problema este ca atunci cand mi-o baga ma doare rau si dupa nu mai simt nimic absolut nimic, nici ca e in mine. Asta inseamna ca nu stie sa ma satisfaca?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai degraba inseamna ca nu stii tu sa te relaxezi, sa te daruiesti si sa te preocupi de placerea lui, nu de a ta. Stai incordata si vanezi placerea ta, desi regula principala este sa te dedici integral placerii partenerului. In pat poti obtine placere doar daca nu o cauti, prin placerea pe care i-o provoci celuilalt.

| harciog a răspuns:

Continuati,nu va sfiiti, pofta vine mincind.

| harciog a răspuns:

Nu mai lua in considerare raspunsurile noastre.Ia mai bine in considerare ceea ce traiesti cu adevarat si faptul ca pentru orice traire, la inceput, trebuie un pic de acomodare.Sinteti amindoi la inceput si trebuie sa invatati impreuna.Nu mai pune botul la vrajeala noastra.

| mona a răspuns:

Poate sa insemne si asta dar mai poate sa insemne si ca tu nu te exciti suficient, cred ca nu sunteti compatibili la pat

| Rizer a răspuns:

Nu inseamna ca nu stie sa te satisfaca,repede dai in capul lui vina ca nu stie,trebuie sa fii mai excitata,uda toata,jucati-va inainte, sa-ti atinga vaginul cu degetele, sa-ti bage degetele inauntru, sa te uzi toata si pe urma sa ti-o bage, daca nu folositi lubrifianti de la farmacie.Si daca tu nu o simti in tine asta e de la tine nu-i de la el, dar fa in asa fel incat cand te misti(nu sta tapana cand faci sex) sa-ti dai seama ca e bagata acolo.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă NU ai dat "detalii" despre actul sexual, noi NU prea avem cum să ştim ce se întâmplă în cazul vostru - mai mult ghicim!

Indirect, e posibil să "nu ştie să te satisfacă" - poate din cauza LIPSEI voastre de experienţă!

"Problema" se poate datora unui preludiu inexistent/scurt/incorect!

Este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/sfârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă – se găseşte în supermarket ( sau la farmacie ) şi costă de la 10 lei în sus ( în funcţie de tip şi magazin )!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

De asemenea, vă recomand să folosiţi prezervativ la fiecare partidă/număr/act sexual!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

NEAPĂRAT să mergi la un GINECOLOG dacă această durere se repetă şi DUPĂ ce aveţi un preludiu CORESPUNZĂTOR, aşa cum explicam mai sus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai tu stii daca iti place sau nu.Dar poate fii si din cauza orgasmului, mai faceti pauza o saptamana 2winking si daca nici atunci nu e bun la pat(pentru tine)batting eyelashes

| bogdan72 a răspuns:

Mie mi se pare ca sariti peste preludiu. Inafara ca ar trebui sa iti creeze si o conditie mentala pentru asa ceva ar fi si cazul sa te masturbeze sau sa-ti faca oral inainte pentru a aparea fluidele pe care corpul tau le foloseste ca lubrifiant natural. Chiar daca e pentru primele dati, masturbatia si sexul oral reduc foarte-foarte mult durerile pe care le-ai putea resimti.

| aryenutzaa a răspuns:

E posibil sa treceti peste preludiu astfel tu nu reusesti sa te lubrifiezi cum trebuie si te doare. Din cauza dureri probabil nu mai poti simti.

| Kiasm a răspuns:

Nuuu...asa e inceputul. Crezi ca din primele nopti deja libido-ul tau e trezit. Totul la timpul lui, trebuie sa va deprindeti unul cu altul, doar corpul tau are atatea secrete care nu pot fi dezvaluite la inceput. Totul cu timpul...