| hannah_9374 a întrebat:

Am si eu o problema: Am o relatie cu un baiat de un an si ne-am inceput viata sexuala de cam 6-7 luni. Problema este ca nu inteleg de ce inca ma doare atunci cand o facem, nu simt placere, as fii vrut sa-i spun demult dar nu am putut. Voi ce parere aveti? Va Multumesc!

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Trebuie să vorbești cu el, problemele sexuale se rezolvă în cuplu.
Problema ta poartă numele de dispareunie. Durerea în timpul actului sexual este o problemă foarte frecventă și de cele mai multe ori trecută cu vederea. Cauzele pot fi foarte variate. Poate fi vorba de o rană în nteriorul vaginului care nu se cicatrizează și doare de fiecare dată când faci dragoste, poate fi o infecție cronică trecută cu vederea. Uneori preludiul este insuficient, sexul se face rapid, fără tandrețe și vaginul tău nu se poate pregăti pentru a primi un penis așa rapid. De asemenea e important dacă te umezești bine sau nu, multe femei nu se umezesc și astfel penisul se freacă direct de piele și produce răni dureroase. Dacă nu ești suficient de umedă trebuie să folosești un lubrifiant de la farmacie.
Foarte impoartantă este și poziția folosită. Din experiență îți pot spune că poziția misionarului este foarte dureroasă când penisul este de dimensiune puțin mai mare. De fapt această poziție nu prea produce satisfacție femeilor, motiv pentru care timp de sute de ani a fost singura recomandată de către biserică, deoarece orgasmul feminin era considerat ceva malefic laughing Din fericire noi am trecut de prostiile astea, poți face dragoste în orice poziție. Încearcă poziția "doggy style" (căpriță), deoarece unghiul de penetrare e mai fiziologic, și ai un oarecare control. Îi poți spune să nu se miște și să te miști tu după cum îți place.
De cele mai multe ori însă durerea are o cauză PSIHOLOGICĂ. Te doare o dată și apoi de fiecare dată când faci dragoste, de frică să nu te doară ai un spasm la nivelul vaginului și simți durere oricum, fenomen care se amplifică de fiecare dată.
Este foarte important de știut și dacă tu ai avut orgasm până acum, singură prin masturbare. Dacă nu ai avut, ai temă pentru acasă să te joci în timp ce ești singură în pat sau la duș cu clitorisul tău și să descoperi ce îți face plăcere și ce e ăla un orgasm. Apoi poți să îl lași pe el să te maseze sau să te sărute până ajungi la plăcere, spunându-i ce îți place mai mult. De abia apoi te poți aștepta ca lucrurile să meargă mai bine în pat. Destul de puține femei au orgasm doar prin sex vagianal, așa că ar fi bine ca după ce el are orgasm, să se ocupe și de tine, cu grijă și răbdare, până ai și tu. În viață și în sex trebuie să oferi ceea ce vrei să primeștiwinking

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai o infectie genitala. mergi din nou la ginecologul care te-a consultat dupa inceperea vietii sexuale si cere analize mai amanuntite (adica pe langa testul Papanicolaou facut, analiza de secretie si, eventual, cultura din secretia de col uterin).

| AlinaaAli a răspuns:

Buna, oricat l-ai iubi pe baiatul respectiv sau oricat te-ar atrage din moment ce simti durere acolo in timpul actului sexual, nu ai cum sa simti si placere!
Depinde de fiecare fata si depinde si de...a lui instrument big grin
In cearca sa mergi si la ginecolog, poate ai tu vreo problema acolo, se poate sa ai ceva rana si tu sa nu stii! si daca nu o tratezi se agraveaza si nu e prea ok, se poate sa faci multe chestii urate de acolo!
Sfatul meu este s mergi la ginecolog, ca sa nu se agraveze daca e ceva de la tine!
Si spune-i si prietenului tau acest lucru, nu se poate sa ascunzi asa ceva, asta nu e ceva rau, e un lucru firec, printre oameni, spune-i ca te doare tare si ca vrei sa mergi sa vezi care e problema, sunt sigura ca o sa inteleaga, insa nu mai amana treaba asta pentru ca se poate agrava cu fiecare contact sexual!

| NatureSelf a răspuns:

Inseamna ca tu nu il doresti, sau posibil ca tu... inca nu esti indragostita pana la ureche

| ionutandrei95 a răspuns:

Pai ori el o are prea mica si nu a putut sa te dezvirgineze. ori ati facut-o prea des si te-ai iritat(daca te ustura)

| 220V a răspuns:

In primul rand ca nu il placi in de ajuns de mult, atunci cand intreti un act sexual si vrei sa simti placere, adica sa ai orgasm trebuie sa placi persoana respectiva, dar sa te si satisfaca sexual, nu cred ca il placi din punct de vedere fizic prea mult, asa-i?

| Quanah a răspuns:

De durut asa se intampla la multe femei / fete. Sa nu te sperii. E ceva normal ^^