| datesraluca a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat.Am 20 de ani si de 3 luni de zile mi-am inceput viata sexuala, problema este ca nu simt nicio placere in schimb el simte, si de multe ori ma doare! Ce as putea sa fac.Help

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sfaturile privind relaxarea sunt foarte bune. Adauga la asta un lubrefiant pe baza de apa de la farmacie si cred ca incet incet lucrurile se rezolva. Presupun ca ginecologul nu ti-a semnalat vreo problema, vreo infectie, ceva.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Încearcă să te relaxezi, să te destinzi. Spune-i dacă nu te simţi bine. Învaţă ce îţi place. Lasă-l (sau pune-l) să te mângâie, să te sărute unde vrei tu şi în aşa fel încât să îţi placă şi să te excite. Când simţi că eşti pregătită şi lubrifiată lasă-l să te penetreze. Şi în afară de asta, încearcă să fii relaxată. Dacă eşti agitată este destul de posibil să îngreunezi penetrarea contractându-ţi muşchii vaginului şi poate să te doară şi din această cauză.

| AldanaBlue a răspuns:

Nici nu stiu cum sa spun, nu vreau sa sune grosolan.
Cred ca nu esti destul de excitata. Preludiul ar trebui sa fie mai lung, sa te ajute sa te destinzi si ar fi indicat sa il continuati si in timpul actului sexual. El ar trebui sa fie atent la tine, la cum te simti si sa te ajute.
Fi sincera cu tine : iti e teama de ceva anume? Nu il iubesti suficient? Nu va protejati? Crezi in Dumnezeu si crezi ca ai pacatuit ca nu esti casatorita? Si lucrurile astea conteaza.
Daca ti-e rusine cu corpul tau de ex., stinge lumina la inceput. Fa o atmosfera in care sa te simti bine si relaxata. Puneti muzica in surdina, lumanarile parfumute ajuta de asemenea (cauti pe net ce altceva mai creste apetitul sexual)...beti un vin inainte si mancati ciocolata. Radeti, dansati, simtiti-va bine, apoi treceti mai departe.Incearca sa nu te gandesti ca atunci cand va fi actul sexual propriu-zis iar nu vei simti nimic. Take it easy, poate vei avea chiar o surpriza placuta!
Multe fete sunt in situatia ta, sper sa fie doar o chestie de inceput, e naspa sa fi cu cineva iubit in pat si sa nu simti nicio placere.
Un psiholog si un ginecolog te vor ajuta daca situatia va continua si pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mulţi înainte.
Aceste dureri vor ceda cu trecerea timpului. Poţi folosi lubrifiant pe bază de apă (nu distruge rezistenţa prezervativului folosit) pentru a diminua aceste dureri.
Într-o relaţie comunicarea este cea mai bună terapie. Spune-i când te doare, schimbaţi poziţia.
Ideal ar fi să mergi la un consult ginecologic pentru a vedea starea de sănătate a aparatului genital (poate fi o anexită (bilaterală), un chist, etc.) care produc dureri la contact; un ecograf intravaginal, o recolatare de secreţie (testul Babeş Papanicolau).
Plăcerea fizică trebuie să fie şi la tine, nu numai la el. Trebuie să-ţi dea "o mână de ajutor", în primă fază este vorba de preludiu (cu cât este mai mult cu atât te relaxează şi te excită), nu trebuie să fii încordată, decorul şi el trebuie să fie mai romantic, un pahar de vin roşu, etc.
Actul sexual nu trebuie făcut la "comandă"!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu dureri la inceput, lubrefiantul cu apa recomandat este foarte bun, o sa-i faca si lui placere pentru ca nu va mai vedea grimasele de pe fata ta atunci cand te doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partenerul trebuie sa invete cum sa te iubeasca.Nu esti tu de vina.
Daca nu vei ramane frigida toata viata.