| Masterzz a întrebat:

Am un mare gol in stomac. Cam asa simt din cauza prietenei mele. Suntem impreuna de 2 luni, ea 25, eu 27 de ani. Stam impreuna ori de cate ori ne permite timpul, iesim, facem dragoste nopti intregi etc. totul arata perfect. DAR
Simt ca sunt putin in aer, un gol in stomac, parca nu pot sa stau cu picioarele pe un teren solid deoarece nu stiu mare lucru despre ea.
Ce face ea: vorbeste la tel si trimite mesaje, ferindu-se sa vad sau sa aud eu (imi spune ca asa e ea mai secretoasa, ca sunt lucruri ba legate de servici, ori alte probleme pe care nu se simte confortabil sa mi le spuna). Nu stiu nici unde lucreaza, cand o intreb imi spune ca motivul pentru care refuza sa imi spuna este din cauza fostului care i-ar fi facut nu stiu ce chestie neplacuta la servici. Mai mult, nu imi spune nici care e contul ei de facebook (la fel imi spune ca din cauza fostului ca a scris nu stiu ce chestii). Inca un lucru incredibil, nu ma lasa sa ii fac nici poze, ca scuza imi spune ca nu arata bine si ca sa mai astept o perioada sa treaca stresul cu serviciul si altele.
Mi-a ca parerea celorlalti despre ea si prietenul ei conteaza foarte mult (eu nu dau 2 bani pe "ceilalti", sunt exact invers), ca practic nu ar vrea sa vada ceilalti daca avem noi probleme sau sa nu ii fac eu nu stiu ce si sa se faca de ras.

Ma simt ciudat, o iubesc mult, totul in afara de secretomania asta e perfect. Dar eu sunt o fire loiala si cer acelasi lucru si sincer mi-ar place sa imi spuna despre problemele iei si eventual sa o ajut (dar nu ma lasa, nu imi spune nimic). Mi-ar place sa nu avem secrete si ea are foarte multe ceea ce nu imi da pace.

E chiar foarte ciudat, ma face fericit dar ma face si nefericit. Avem o chimie unica cand suntem impreuna dar eu as prefera sa stiu exact ce se intampla si sa nu am o relatie cu cineva care poate fi ba un ingeras, ba un drac si eu sa investesc si timp si dragoste pentru cineva atat de misterios. Mi-e frica sa nu ma atasez si dupa aceea sa imi explodeze totul in fata.

Aveti vreun sfat sau o parere? Ce as putea face, cum as putea sa o fac sa fie mai deschisa? Sa mai astept sau sa cer un raspuns pe care oricine l-ar cere? - "Cine esti?"

Răspuns Câştigător
| Raiiiisa a răspuns:

Lucrurile astea trebuia sa le discutii cu ea de la inceput.
Esti o persosna sincera si deschisa, astepti acelasi lucru!
Nu stiu cum ai putut trece cu vederea atatea, 2 luni de zile.
Cred ca vrei sa stii ce fel de femeie ai langa tine, nu sa te trezesti peste 1 an, dupa ce ai investit atatea sentimente, ca te lasa cu gura cascata si ca ea este de fapt o alta persoana.
O persoana cand se comporta in felul asta, fara indoiala are ceva de ascuns si vrea ca secretul ei sa ramana acolo unde este.
Contul de facebook, inteleg ca nu ti l-a dat pentru ca e ceva personal si poate denota lipsa ta de incredere.Dar acum si locul de munca..ar fi ciudat ca sa nu stii unde lucreaza nevastata sau sa nu ai o poza cu ea pe telefonul mobil.
Chestii alea ar trebui sa-ti puna un semn de intrebare.
Nici nu stiu cum te-ai putut baga intr-o relatie cu o persoana care a fost retinuta cu tine de la inceput, continua sa fie asa si nici macar nu o cunosti.
Cum iti ascunde acum lucruri marunte, asa iti va ascunde si cand va fi ceva mai serios.
Ori mai are pe cineva pe langa tine, ori tu esti pe locul 2.
Nu te avanta sa iubesti o persoana care nu are incredere in tine si care are mereu ceva de ascuns.
Daca vrei sa ai un viitor fericit, ai nevoie de o femeie sincera, pe care sa te poti baza, nu de una despre care nu stii aproape nimic si care refuza sa se deschida fata de tine.

| Masterzz explică (pentru Raiiiisa):

Multumesc de sfaturi tuturor. Ieri am decis sa ma despart pentru ca dupa lungi discutii am ajuns la concluzia ca ea nu se va schimba niciodata si nu imi va spune niciodata ce se intampla cu ea. In plus a aratat o fata pe care nu o stiam, sau mai bine spus nu imi venea sa cred - mitomana cronica, prefacuta cronica etc. In concluzie a fost bine ca am insistat sa aflu, am aflat si mai clar cine e, chiar daca nu mi-a spus nimic nou. Multa bafta si sper sa nu va indragostiti de astfel de persoane.

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să o cunoști, trebuie să-i spui și ce este bine și ce este rău.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

As crede ca fata are ceva de ascuns, la varsta pe care o are ar trebui sa gandeasca mai matur, nici nu are incredere in tine precum ar trebui sa aiba

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
E de inteles faptul ca micile ei secrete nu iti dau pace. Parerea mea este ca ar trebui sa astepti un moment bun pentru a purta o conversatie cu ea pe baza acestor subiecte. Ea trebuie sa aiba incredere in tine ca tu nu vei face ce a facut fostul ei iubit, ca tu nu esti ca el si tot ce vrei sa faci este sa ai o relatie frumoasa cu ea. Nu vad ce motiv ar avea sa iti ascunda profilul de facebook. Decat daca are ceva de ascuns, ceva ce tu nu ai vrea sa vezi. La fel cum se intampla si cu telefoanele. Cred ca o discutie e cel mai potrivit lucru.

| neutrino a răspuns:

Sunt tare curios sa stiu in primul rand cate ore are la tine o noapte? Apoi trebuie intelegi ca un cont personal este stict personal.

| Masterzz explică (pentru neutrino):

Nici nu ne dam seama cand se face 6-7 dimineata. dar ce folos daca a doua zi iar ma streseaza toate gandurile astea. E total aiurea sa nu te poti bucura cu adevarat de o relatie cand ai un gol in stomac si prea putine informatii.

| iarin a răspuns (pentru neutrino):

Ok contul personal e strict personal dar el nu are habar nici ce nume are ca sa o gaseasca nu e ciudat faptul ca ea il minte? Ori traieste din amintiri ori are o viata dubla. Iar unde lucreaza e cam misterios...sa nu lucreze la un videochat(daca are bani pentru orice e de banui, iar daca nu nu-mi lua aberatiile in seama) Si ai grija de tine ca baieti asa ca tine mai rar. happy

| neutrino a răspuns (pentru iarin):

E treaba ei ce face in timpul liber! Relatia descrisa este strict pentru sex, asa ca orice discutie este de prisos. Sau totul este o gogorita!

| stronzzo a răspuns (pentru iarin):

Pai ce rost are sa il zica numele daca ea nu vrea sa vada ce comentarii lasa prieteni de pe facebook daca are numele poate vedea si comentariile si odata ce i-a zis numele tr sa ii dea si accept pe facebook,, logic ca ascunde faptul ca prieteni lasa comentari mai mult sau mai putin atragatoare, si sensibile pentru el

| Oana92 a răspuns:

Povestea asta e foarte ciudata, fata e mult prea secretoasa! Eu zic sa incerci sa afli mai multe despre ea, chiar daca prin cai mai putin... ortodoxe. Sincera sa fiu eu nu as suporta sa stau cu o astfel de persoana, poate fi oricine, de la o criminala in serie, pana la sotia altui barbat...

| RedheadOnTheRun a răspuns:

In locul tau eu as crede ca are multe de ascuns. Desigur, se poate ca eu sa fiu prea paranoica laughing. Un lucru e clar: trebuie sa vorbesti cu ea mai serios decat ai facut-o pana acum si sa o faci sa inteleaga ca tu nu te simti bine asa. Explica-i cu toata sinceritatea cum tu suferi si nu ti se pare corect, ca nu o vei judeca indiferent ce incearca sa ascunda, ca tii la ea mult. Nu e cazul sa te implici mai mult fara sa stii "in ce te bagi" happy

| e1xtz a răspuns:

Mai baiatule, copiii astia pe aici abereaza ca in majoritatea cazurilor. daca e pe bune si exact cum descrii tu prietena ta ori e panarama(prostituata)ori si-o mai trage si cu altul(adica e intr-o alta relatie). posibil si maritata. Oricum e inutil sa intrebi pe aici. daca nu mai poti si te roade afla despre ea, nu este imposibil indiferent cat de secretoasa este.Traiesti intr-un oras din ro, nu in NY

| stronzzo a răspuns:

Un cont de socializare e personal, e cv normal ca vr 1 o alinta pe facebook si e neplacut pentru tine,nu?,in legatura cu serviciul cred ca nu zice ca ii este rusine de serviciul care il face asta tinand cont de serviciul mai bun care il ai tu, un sfat bun dar periculos este hackerealalaughing suna copilaresc dar te ajuta mai ales ca e in mana ta, daca ai acces la pc ei e foarte usor sa gasesti colegii de servici si sa intri in contul ei facebook, totul depinde de un program care face totul apoi o ai la mana mereu, pot sa te ajut daca vrei la faza cu pc-ul

| 1NoNamer a răspuns:

Foloseste jocuri de cuvinte, nu stiu sa exprim exact ce vreau sa zic. poti incerca sa ii faci o poza, si sa-i spui ca desi ea nu vrea sa ii faci acea poza tu vrei sa ai o amintire legata de cea mai importanta persoana din viata ta. De asemenea, faptul ca iti ascunde chestii sigur nu e din cauza ca asa e firea ei, ci pur si simplu iti ascunde ceva. MARE. Fie nu s-a despartit de 'fostul' fie e altceva, nu ar trebui sa lasi treaba asa fiindca te va macina, tu te vei atasa de ea, iar dupa cum ai spus si tu iti va exploda totul in fata.

Iti urez mult succes, si sper sa ne tii la curent cu ce se intampla!

| ParaschivM a răspuns:

Din tot ce ai sp... tind ca cred ca asta cu fostul e un pretext are un job sau o chestie dubioasa care se ascunde de tine probabil e josnic si nu vrea ca tu sa aflii si plus de asta poate ii e teama ca nu o sa o intelegi.Incearca sa ii dovedesti ca esti un om de incredere si nu te intereseaza activitatile ei chiar daca sunt ciudate esti omul perfect sa o poti intelege.

| nicoletta15 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine, pari o persoana forte de treaba.Sincer nu stiu ce se intampla cu prietena ta, din cate ai spus despre tine nu pari a fi genu care nu poate fi de incredere sau nu pote intelege o anumita problema. Sfatul meu pentru tine este sa afli de slujba prietenei tale chiar de la ea adica ea sa iti spuna, nu vad de ce se ascunde, probabil se ocupa cu ceva de care ii este rusine(CRED), alta varianta nu pot sa gasesc.In plus faza cu prietenul cred ca este un pretext, nu cred ca ar trebui sa lasi lucrurile asa cum sunt chiar daca tu o iubesti pentru ceea ce este nu pentru ceea ce face si pentru unde lucreaza, asadar relatia voastra ar fi mai stransa fara secrete.Mai mult nu pot sa iti spun pentru ca nu am aceeasi varsta ca tine, nici macar ca prietena ta, si nu cred ca ar fi tocmai bine. Oricum nu te ingrijora la felul cum te-ai descris pari foarte descurcaret si sigur vei lua cea mai buna decizie.

| Masterzz explică:

Crede-ma ca pierdem notiunea timpului cand suntem impreuna, nu dormim niciodata mai devreme de 6 dimineata, dar alta e problema. E ciudat sa nu stii lucruri elementare, sa nu ai nici macar o poza, sa nu stii ce face etc. despre cea care te face sa te simti fericit. O fii paradis dar sa nu fie o capcana pe masura. aici e marea problema care nu imi da pace.

| Masterzz explică:

Multumesc tuturor pentru. raspunsuri, in mare parte asa gandesc si eu, imi fac multe scenarii, toate negative mai putin unul care pare ceva mai "senin", si anume ca e doar ciudata. Am sa mai astept o perioada si daca vad ca tot nu ma considera demn de incredere si daca lucrurile ciudate pe care le vad acum si pe care inca le pot "scuza" datorita faptului ca nu ne stim de cat de 2 luni. daca nici peste o perioada nu se schimba nimic, nici eu nu vreau sa traiesc asa ani la rand. Adica ma ofer sa o ajut, o intreb de probleme si tot eu sunt ala rau. Multumesc inca odata!