| Shimonakatokka a întrebat:

Am un preput care nu se retrage complet in stare erecta. Am 17 ani, sa fie din cauza ca inca nu a crescut destul? are cam 14 cm...

8 răspunsuri:
| epurasu a răspuns:

14 cm ramane! dar este normala ca lungime, referitor la acel,, preput care nu se retrage complet,, este vorba posibil de o usoara forma de fimoza--exerseaza si poate reusesti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca penisul este in erectie si in acest caz preputiul nu poate fi retras/trecut peste gland, inseamna ca suferi de afectiunea denumita fimoza si aceasta nu se datoreaza varstei tale. Intro astfel de situatie ai putea proceda cam in felul urmator : Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie fiindca el poate aprecia daca suferi de afectiunea numita fimoza sau de o alta afectiune. Medicul de familie poate aprecia si gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. Se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larg deoarece in stare flasca reusesti sa-ti decalotezi penisul dar decalotarea devine dureroasa sau chiar imposibila in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste volumul/dimensiunea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este prea grava, (se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin metoda rapida si anume prin folosirea metodei chirurgicale dar asta se foloseste in cazurile mai grave) exista o metoda simpla ce poate fi folosita prin aplicarea/efectuarea ei acasa, prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate

| Emilian65 a răspuns:

Faptul ca preputul nu se trage complet, inseamna ca ai o fimoza de toata frumusetea. Mergi de urgenta la un medic ginecolog/urolog si iti va rezolva problema.

| Staind a răspuns:

Un preput de 14 cm.E ceva

| Shimonakatokka explică (pentru Staind):

Ma refeream la penis laughing)) faina aluzia

| σκμ a răspuns (pentru Shimonakatokka):

LoL.
Serios?
Really nigga?

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Nu incerca sa fortezi, cel mai probabil ai o usoara forma de fimoza, am avut si eu la varsta ta. Cu timpul pielea se va intinde si va fi ok. Masturbarea si sexul ajuta. Incearca niste crema de corp daca te masturbezi, va inmuia preputul.

| Shimonakatokka explică:

Nu am ba fratilor nici o fimoza! nu am dureri, e foarte lejer, pot sa o trag cu mana. Spun doar ca e ca si cum as avea piele prea multa, eu o trag sa stea frumos in spate, si ea se intinde usoooor inapoi...