| Sara2 a întrebat:

Au trecut 9 ani de zile si nu l-am uitat, azi dupa 9 ani ne-am reintalnit pe strada si m-a tulburat total, mi-a zis ca m-am schimbat mult ca sunt foarte frumoasa si ar vrea sa ne impacam, evident ca l-am tratat cu indiferenta deoarece eu am o relatie de 4 ani, si el ma parasise si nu ii pasa de mine si eu sufeream ca fraiera dupa el, dar inima imi batea foarte tare si m-am tot gandit la el toata ziua dupa, eu primii 5 ani dupa despartire nu am avut nici un prieten deoarece am suferit enorm dupa el, azi am simtit ceva puternic, nu stiu daca il voi putea uita vreodata, voi cum ati reusit sa uitati definitiv prima iubire? sunt tulburata si imi vin in minte toste amintirile cu el sad sad sad

13 răspunsuri:
| Sara2 explică:

Multumesc tuturor pentru sustinre, nu, nu ma voi intalni cu el pentru ca stiu ca nu merita, o sa ma amagesc singura, eu as vrea doar sa il scot din suflet pentru totdeauna pentru ca am langa mine un baiat bun in prezent

| DNSK a răspuns:

Am trecut pentru ca am vrut. nu am lasat amintirile sa ne rupa mintea! ai deja o relatie de 4 ani, da-i numa' pace lui. si-a batut o data joc de tine si te-a lasat singura pe drum, vrei sa se repete istoria?

| sofisis a răspuns:

9 ani? Ce naiba...in 9 ani puteai sa faci 7-8 copii si sa fii fericita si implinita.
Cum sa stai 9 ani dupa o amintire si cum sa vrei sa iti dai viata peste cap pentru ca el te vede dupa 9 ani si te-ar mai lua de cateva ori?
Serios, este mai mult o obsesie decat o iubire.
Oricum, iti spun sigur ca niciodata nu vei fi fericita daca nu lasi trecutul unde ii e locul.
Daca simti nevoia si ai cum, iesi cu el la un suc. Asa, ca fapt divers. Poate o sa vezi schimbarile din voi si poate reusesti sa inchizi capitolul asta.
Daca nu, oricum e mai bine sa iti dai seama daca nu mai ai de ce sa stai cu actualul. Daca tu inca bazai dupa fostul.E si mai fair pentru el sa nu stea cu o persoana care iubeste amintirea altuia.

| stanciudan a răspuns (pentru sofisis):

Nu știu cât de bine ar fi sa se mai întâlnească cu el. Clar, el își va da silința sa o amețească de cap și mai tare, și ea din câte pare va observa doar calitățile lui și lucrurile pozitive în tot ce face/spune el. Ea momentan se afla într-o stare melancolica sub influenta amintirilor din trecut și posibil sa "înfulece pe nemestecate" tot ce va debita el.

| sofisis a răspuns (pentru stanciudan):

Poate e mai bine. Pentru ca pana cand in capul ei nu se va sfarsi relatia...va continua sa fie nefericita si va continua in ideea ca "il iubeste".
Avand in vedere ca iubirea ei este atat de instabila, poate e mai bine pentru ea sa iasa din relatia actuala (care e clar ca oricum nu are nici un fundament daca pe ea o da peste cap un compliment dupa 4 ani de relatie cu acelasi om) si sa nu il mai minta cu "dragoste eterna" si sa se duca la fostul, sa incheie cumva acest capitol. In ideea asta i-am spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat in mintea si in sufletul tau nu e ''tiparit'' numele actualului iubit, cel mai bine este sa inchei relatia. Probabil ca iubitul tau incearca din rasputeri sa te faca fericita, sa te faca sa te simti implinita si iubita, dar degeaba. Deocamdata poti fi doar a unei persoane...si stii si tu cine e aceea.
Decat sa traiesti cu gandul ''oare ce ar fi fost daca...'', mai bine iti iei inima in dinti si ii mai acorzi o sansa. Daca te va dezamagi din nou, incheie acest capitol si da-i drumul...de tot!
Daca va reusi sa te faca fericita si sa te aprecieze asa cum meriti, iti doresc numai bine!

| TheRealDaniel a răspuns:

Eu iti recomand sa nu te impaci cu el, se vede ca vrea doar sa te foloseasca, daca te iubea o facea acum mult timp, depinde si de varsta ta acum. Prima iubire se uita in timp si eu imi mai aduc aminte ce greseli am facut si regret, dar trebuie sa realizezi ca ce a fost a fost si ca viata merge inainte, mai sunt baieti pe lume, nu trebuie sa suferi nu ai motiv.

| TeckTonik997 a răspuns:

Nu da cioara din mana pentru vrabia de pe gard.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Si eu cred ca ar trebui sa itivezi de relatia ta, adica totusi ai o relatie de 4 ani, nu cred ca merita sa o strici pentru un baiat care te-a facut sa suferi in halul ala. Au trecut 9 ani de atunci, cred ca ar trebui sa il vezi ca pe un simplu prieten (amic). Fii fericita alaturi de iubitul tau, succes*

Răspuns utilizator avertizat
| Mihaela0011 a răspuns:

Gandeste-te cat de mult tii,, la actualul'', si daca esti in stare sa faci fata eventualei despartiri, daca o fi sa fie. Daca crezi ca vei fi ok, vezi-te si a2-a oara cu ex-ul. Pina la urma in viata nimeni nu-ti poate garanta nimic. Tu stii mai bine decat noi ce vrei si ce-a fost la voi.Eu as opta pentru prezent si tot ce am in el; trecutul a fost, a trecut.
Cum am reusit sa trecem peste? Nicicum. E suficint sa-ti traiesti viata mai departe.De tine nu fugi.
Fii fericita!

| stanciudan a răspuns:

Trebuie sa te gandesti daca merita sa ii oferi lui vreo bucurie, oricat de mica, dupa ce el ti-a oferit 9 ani de chin si suferinta. 9 ani nu sunt putini, in astia 9 ani te putea face fericita si implinita, dar nu a facut-o. De ce? Iti spun eu din perspectiva unui barbat, pentru ca nu te iubeste. Daca te iubea nu te parasea nici macar un minut. Acum te-a reintalnit si probabil vrea sa mai "guste" din vremurile bune petrecute cu tine, probabil e genul de om ce nu vrea sa rateze nici o ocazie. Oricum si daca te hotarasti sa te impaci cu el, trebuie sa il treci prin multe teste si sa ii incerci rabdarea mai ceva ca o virgina.

| sbego a răspuns:

Sa nu faci prostia de a-l ranii pe cel cu care esti tu acum..cand te gandesti la persoana aceea de acum 9 ani..imagineaza-ti ca el e in pielea actualului tau prieten..ataseaza-te mai mult de el. poate ca acel baiat de acum 9 ani a zis-o doar asa..ca un compliment..nu te entuziasma