| Ava1231 a întrebat:

Bai fratilor
Ajutati-ma va rog.
Imi place de un baiat de ceva vreme si m-am cam saturat. Adica vreau sa stiu una si buna. Ori e ceva, ori pa la revedere.
Cum sa fac sa intru in vorba cu el? Gen sa ii dau de inteles ca ma interesează dar nu sa par disperata.
Pur si simmplu, spuneti-mi cum sa abordez tipul care imi place?
Va rog, no hate.
As aprecia sa imi raspunda cei ce au mai trecut prin asta sau cei ce pot oferi un raspuns inteligent.
Mersi.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Semne nu, comunicare da, disperarea e can il prinzi in catuse sa sta langa tine fortat

| wildthing a răspuns:

Unde intri in contact cu el? Ce stie despre tine?

| Ava1231 explică (pentru wildthing):

Suntem colegi de facultate
Isi mereu cand ne intalneam ne uitam unul in ochii altuia dar atata.
In ultimele 2 saptamani nu ne-am mai intalnit...

| Ava1231 explică (pentru wildthing):

Stie ca sunt colega de facultate cu el
Ne avem la fol pe insta/Facebook
Nu inteleg el de ce nu zice nimic...de ce tot se holbeaza la mine mereu si nu zice nimic
Ce sa inteleg eu din asta?
Adica nu pot minti, dupa atata timp de privit unul la altul m-am îndrăgo, da vreau mai mult, sa stiu daca e sa fie ceva sau nu

| wildthing a răspuns (pentru Ava1231):

Cred ca se holbeaza pentru ca te place, dar e timid si nu poate sau nu stie cum sa te abordeze. Spun asta pentru ca fix asa eram eu la aceeasi varsta. Daca nu-i zici tu ceva, or sa mai treaca si 10 ani si tot n-o sa te abordeze.
Data viitoare cand te intalnesti cu el, ia-ti inima-n dinti si spune-i tu un simplu "buna, ce faci?"... poate asa e in stare sa articuleze si el doua cuvinte si sa initiati o conversatie. De acolo, poti eventual sa-l inviti sa beti o cafea impreuna...sa mai vorbiti.

| Ava1231 explică (pentru wildthing):

E ok, eu ca fata, sa il iau la vorba?
Nu o sa fiu vazuta prost? Nu e ceva jenant?

| wildthing a răspuns (pentru Ava1231):

Daca nu faci tu cumva sa initiezi o conversatie, el nu o va face. Crede-ma, nu poate, e ca un blocaj. Daca era sa o faca, ar fi facut-o de prima data cand v-ati privit in ochi.
Ok, daca nu poti sa-l abordezi "face to face", atunci fa altceva...da-i like-uri la postarile de pe Facebook sau Insta, poate prinde mormolocu' un pic de curaj sa-ti dea un mesaj.

| Ava1231 explică (pentru wildthing):

Pai daca el nu o face...asa am si eu scuza...ca sunt fata.de ce sa o fac eu?
Pe o parte as face-o pentru mine, sa stiu una si buna
Dar orgoliul parca nu ma lasa...e barbat totusi
Are 18 ani, eu am aproape 21(eu am intrat mai tarziu la facultate)
Ma induce in eroare... ma gandesc ca daca nu a reusit in timpul asta sa ma ia la vorba, nu ma place dar daca nu ma place, ce de nu ma lasa in pace? De ce e cu ochii pe mine, chiar si in timpul cursurilor?

| VoidEternal a răspuns:

De ce majoritatea fetelor presupun că dacă își mărturisesc preferința pentru un băiat, par disperate?

Suntem oameni, avem preferințe, pasiuni, ne plac chestii, lucruri, oameni.
Nu știu de ce aveți impresia că a mărturisi ceva natural, vine la pachet cu o stigmatizare irevocabilă.

Cele care vor avea o problema cu asta sunt invariabil tot femei, eventual din cele care erau tinere acum 10 20 de ani.

| Marius2001Pop a răspuns:

Am trecut prim asta cu iubita mea actuala.
Ma aflam in situatia ta.
Ne vedeam, vorbeam cate putin si atat.
La un moment dat mi-am facut curaj si am vorbit cu ea.
Am fost direct si am spus exact ce vreau fara sa ma gandesc daca voi fi acceptat sau respins.
Secretul este sa fii tu, naturala si directa, daca ii spui ca iti place de el, nu esti disperata. Disperata esti cand il urmaresti si il sacai cu mesaje happy
Du-te si spune-i ce simti, am incredere.
Bafta multa!