| anonim_4396 a întrebat:

Baieti,daca de exemplu ati avea o iubita si ea ar fi virgina la 18 ani, cat de tare ati aprecia faptul ca ea era virgina si ca ai fost primul baiat din viata ei?

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

A fi virgin/virgina nu este neaparat o virtute. Este pur si simplu o stare, ceva ce este si atat.
Persoanele care se implica sufleteste vor aprecia asta.
Persoanele mai pragmatice, logice pot ajunge de la a cauta astfel de parteneri ca pe niste trofee pana la a fuge de astfel de parteneri sexuali considerandu-le experiente neprofitabile din punct de vedere al efortului si beneficiului.
Avand o gandire sanatoasa, nu este deopotriva un lucru bun ori rau.
Nu poate fi ceva rau sa cunosti pe cineva alaturi de care sa simti nevoia de a pasi pe taramul relatiilor sexuale, motivat de iubire. As indrazni sa spun ca nici macar atunci cand esti motivat de curiozitate.
Cine esti tu ca om se va reflecta in preferintele tale pentru un partener virgin sau nu.
Persoanele care au probleme in ce priveste increderea in ei tind sa doreasca un partener virgin.
In ce priveste relatiile sexuale, singurul pacat si lucru inspre care imi exprim dezacordul este atunci cand alegi un deznodamant fara sa te consulti cu celalalt, fara sa tii cont de ce simte si isi doreste el.
Daca esti o persoana pentru care sportul este o distractie si e mai important actul in sine decat partenerul mi se pare de netolerat sa profiti de o persoana care isi pune sperante in tine si in relatia voastra si pentru care actul sexual capata cu totul alt sens.
Eu unul consider ca nu ar trebui sa te concentrezi pe aspectul virginitatii cat pe partener.
Poate partenerul nu mai e virgin, insa daca stii ca impartasiti motivul suficient pentru pierderea virginitatii, fie el distractie, relaxare, iubire atunci totul e in regula.
Ca sa iti dau si un exemplu pentru care privesc ideea virginitatii ca pe ceva nerelevant, mai important este cum vad amandoi partenerii relatia ideala.
Daca el/ea considera sexul un sport/distractie si tu il privesti ca pe ceva sacru prin care dai dovada iubirii pe care o porti, chiar si daca poate partenerul e inca virgin, tensiunea e prea mare si nu e recomandat.
Cea mai mare responsabilitate o poarta intotdeauna persoana care priveste ceva mai rece.
El trebuie sa inteleaga cine esti tu ca persoana si faptul ca iti poate face un mare bine sau un mare rau.
Este posibil ca tu sa privesti sexul intr-un anumit mod iar un potential partener sa realizeze ca te inseli si inca nu ai inteles cine esti si ce vrei de la viata.
Insa exista si cazurile in care un potential partener cauta sa te manipuleze si sa te faca sa te simti vinovat.
Faptul ca as fi primul baiat in viata ei face sa vad relatia cumva mai puternica, insa e doar un aspect superficial al gandirii.
Atunci cand nu gandesti, ci simti, nu este nicio diferenta.
Daca te simti iubit, iubirea nu tine cont de lucrurile astea. Nu ai motive sa fii gelos, nu esti.
Altfel, daca nu ai motive de gelozie insa esti de-a dreptul paranoic, trebuie sa schimbi ceva pentru ca altfel vei avea foarte multe de pierdut.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai normal ca asi aprecia asa ceva.

| neutrino a răspuns:

Sa nu ne imbatam cu apa rece, chiar asa de frumoasa este?

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Cine?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-as aprecia fizic ca nu si-a mai pus-o cu nici unul, ca de la o vreme vrei sa coopereze partenera. As aprecia faptul ca e fata cuminte. Insa nu as sta mult intr-o relatie oarecare, daca ea e virgina, ca nu merita 'chinuiala', si nici n-o merit, daca nu sunt indragostit de ea.
Altii vad ca-s morti dupa virgine, probabil sunt sado-masochisti, sau nu sunt in stare sa faca o fata sa-i simta, decat daca e virgina...

| Alcyon a răspuns:

Unii apreciaza, altii nu prea. Depinde.

Răspuns utilizator avertizat
| trixiiie a răspuns:

Ai fi chiar egoist să nu apreciezi că te-a așteptat pe tine 19 ani, când majoritatea persoanelor se duc în boscheți pentru relații sexuale.

| Pitagora a răspuns:

Ar fii foarte tare