| dana227 a întrebat:

Acum cateva zile am avut primul contact sexual, cum e firesc am simtit o durere suportabila si am avut si sangerari. La o distanta 4 zile am avut al doilea contact sexual, dar si de data asta am simtit durere si am si sangerat! Dupa primult contact sexual timp de 3 zile am avut secretii maronii si din ceea ce am citit pe internet s-ar specula ca ar fi "resturi" de la himen. Mentionez ca am 18 ani. E normal sa intampin dificultati si la desfasurarea celui de al doilea contact sexual? Sunt putin ingrijorata. Va rog sa ma ajutati cu niste rapunsuri.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, uneri este nevoie de mai multe partide de sex ca dezvirginarea sa fie completa.
Spune-i baiatului sa aiba grija de tine si sa aveti un preludiu mai lung, ca sa te umezesti complet si abia dupa aceea sa aveti penetrare si asa va fi placut si mai putin dureros pentru tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand se pare ca ori ai citit niste aberatii ori ca ai inteles gresit cele ce ai spus cu privire acele "resturi" de himen. laughing Durerea insuportabila la prima incercare de penetrare se datoreaza faptului ca muschii care constituie vaginul sunt supusi unei intinderi bruste si exagerate peste limita lor de alungire. Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita. Indiferent de cat timp ar dura preludiul, modul in care este executat, cat lubrifiant s-a folosit si cat de relaxata devine femeia, lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului raman nemodificate, adica nu se lungesc, si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt. In momentul in care penisul penetreaza acel canal stramt, intinde muschii din constitutia vaginului instantaneu si in mod brutal, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica se produce mai mult timp, va provoca mereu febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele acte sexuale,(cateva, imposibil de precizat), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput, dupa dezvirginare singura solutie cu adevarat eficienta o poate reprezenta cunilitia sau o masturbare realizata printr-o "degetica" mai lunga dar efectuata cu tandrete inainte de inceperea penetrarii propriu zise. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 6-7 zile de pauza in care sa se efectueze doar jocuri sexuale insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in moddiferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului tau de sex si a modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Incearcati si succes in activitate!

| neutrino a răspuns:

Da, este normal si este posibil sa mai ai, dar mai putin, si la urmatoarele unul, doua contacte.

| Emilian65 a răspuns:

Dureri si sangerari vei avea si la urmatoarele acte sexuale, daca prietenul tau nu va fi gingas si dragalas cu tine.