| ratacita a întrebat:

Buna!
Acum ceva timp va povesteam ca un tip dupa mess(pe care il cunosteam doar virtual)imi spunea ca ii place de mine si ca ar vrea sa fim impreuna, dar eu l-am refuzat pentru ca am prieten.Mai ziceam si ca as vrea sa raman prietena(amica)cu el pentru ca imi place cum gandeste...(asta pentru cei care isi aduc aminte)
Acum lucrurile au evoluat intr-o directie total neasteptata. Dupa multe conversatii pe mess, si schimb de numere de tel. m-am intalnit cu el.De la prima intalnire ne-am sarutat pasioanal. A urmat si a doua intalnire la care surpriza. m-am culcat cu el.nu stiu ce m-a apucat, eu care am zis intotdeauna ca niciodata nu o sa-mi insel iubitul si cu siguranta prietenul meu va fi singurul barbat din viata mea.deci m-am uimit pe mine insumi. m-am lasat condusa de pasiune si am acceptat sa traiesc momentul.
Acum ce sa zic.nu imi pare rau pentru ce am facut, ba chiar din contra, nu ma simt vinovata si consider ca am avut multe de invatat din experienta asta.problema e alta.baiatul vrea sa avem o relatie, accepta sa-mi fie chiar si amant, dar eu nu vreau.Nu vreau sa am o viata dubla, sunt cu prietenul de 5 ani si pana acum a fost singurul barbat din viata mea si il iubesc mult de tot, chiar daca sigur acum o sa aruncati cu pietrii in mine, ca, cum mai am curajul sa spun ca il iubesc daca l-am inselat. ei bine dupa acea noapte mi-am dat seama ca nimeni si nimic nu se compara cu el si mi-am dat seama ca orice s-ar intampla el are un loc aparte in inima mea care nu poate fi atins de nimeni altcineva.
Nu vreau sa mai am nimic intim cu cel dupa mess(desi recunosc ca ma gandesc la el destul de des), dar nu pot sa stau cu 2, nu asta e caracterul meu, dar as vrea sa raman prietena cu el pentru ca e un baiat foarte de treaba si chiar imi place de el, dar daca e sa aleg il aleg pe actualul.
Deci cum sa-l fac sa inteleaga, fara sa se supere, ca nu mai pot sa ma intalnesc cu el, ca am si eu anumite principii dupa care merg in viata si ca nu pot sa-mi risc relatia cu iubitul meu, dar ca as vrea sa ramanem prieteni buni?
De altfel voi cum vedeti toata situatia in sine? Crede-ti ca am gresit ca m-am culcat cu el? Crede-ti ca e bine daca am ramane prieteni buni?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"nu e nimic rau in faptul ca ti-ai inselat iubitul" - Băi ce vă mai place să fiţi pupincurişti şi să-i spuneţi utilizatorului exact ce vrea să audă când de fapt lururile nu stau aşa.
Să-mi explice şi mie cineva de ce mama naibii unii au "voie" să greşească şi alţii nu!
Şi apoi vă miraţi de ce bărbaţii sunt misogini.

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"am si eu anumite principii dupa care merg in viata" - rolling on the floor rolling on the floor
Te-ai culcat cu el de la a doua întâlnire. Pariez că actualul tău prieten a fost nevoit "să te aştepte ca să fii tu pregătită".
Tocmai ai dat cu piciorul la o relaţie de 5 ani.
Eu să fiu actualul tău iubit, dacă aş afla, (şi crede-mă că o dată şi o dată, indiferent dacă află mâine sau peste 4-5 ani - tot află!) te-aş scuipa şi apoi ţi-aş mulţumi respectuos pentru că mi-ai irosit câţiva ani din viaţă şi mi-aş reproşa mie că am îndrăznit să am încredere în tine.
Evident că ai greşit şi evident că meriţi cel mai josnic tratament din partea actualului tău prieten (asta, desigur, dacă nu cumva te-a înşelat şi el - dacă a făcut-o atunci aveţi o relaţie "deschisă" şi nu-i stres!).
Ţi-ai înşelat iubitul de 5 ani cu el şi acum îţi mai faci şi probleme că o să-l superi. Şi apoi vii şi ne spui că pe actualul tău prieten îl iubeşti enorm şi că ai principii?!
E ca şi cum aş spune eu că nu sunt bisexual dar un sex anal cu un alt bărbat din când în când parcă "merge".
Eu cred că cel mai bine ar fi să-ţi părăseşti prietenul pe care îl ai de 5 ani pentru că dacă l-ai înşelat o dată, îl vei înşela mai mult ca sigur şi a doua oară, şi a treia oară şi tot aşa!
După ce-l părăseşti pe actualul pe care l-ai trădat fără scrupule, continuă relaţia cu acesta nou de care eşti atrasă şi, cine ştie, poate îţi iese ceva mai bun cu acesta. (Deşi sincer, eu sper ca acesta să-şi bată joc de tine că o meriţi!)
"Nu vreau sa mai am nimic intim cu cel dupa mess(desi recunosc ca ma gandesc la el destul de des)" - Ai avut deja! Dacă ai şi a doua oară, ce-are? Nu vrei nici să-ţi strici relaţia cu actualul prieten (pe care în opinia mea ai călcat-o în picioare dar în fine) dar te gândeşti destul de des şi la amant. (că doar asta îţi este)
"dar daca e sa aleg il aleg pe actualul." - Greşit! Deja l-ai ales pe acesta nou! Actualul a stat 5 ani lângă tine, aţi trecut prin multe împreună şi şi-a păstrat încrederea în tine iar tu l-ai trădat alegând pe altcineva! Ai făcut deja alegerea! Nu mai poţi da înapoi!
"ei bine dupa acea noapte mi-am dat seama ca nimeni si nimic nu se compara cu el" - Dacă aşa crezi tu că poţi să ajungi să preţuieşti pe cine ai lângă tine, mai întâi înşelându-l ca să vezi cum e... atunci eu rămân fără cuvinte.
De fapt, nu rămân fără cuvinte ci reamintesc o vorbă din popor care se pare că în cazul unora dintre femei se potriveşte: "Femeia este ca o căţea. Nu se poate simţi bine până nu ridică coada şi la un al doilea".
Totală lipsă de respect pentru tine! Demnitatea ta de om nu există în opinia mea!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tu eşti dovada vie pentru faptul că bărbaţii au dreptate să fie misogini.
"si nu cred ca trebuie sa-l parasesc din atata lucru, adica sunt chestii mult mai imporatante decat faptul ca m-am culcat o data cu altul, mai ales ca poate si el a facut-o," - adică tot el e vinovat, nu? Băi de deşteaptă mai eşti tu! TU eşti cu musca pe căciulă, tu eşti cea care greşeşte dar poate tot el e vinovat nu?! Sunt chesti mult mai importante! Da, sunt! Cum ar fi că poate-i duci o boală cu transmitere sexuală! Asta nu e important, nu?!
"in ultimul timp ma cam neglija, din lipsa de timp, si poate si din cauza asta m-am culcat cu celalalt." - puteai vorbi cu el asta. Comunicarea e cheia în orice relaţie! Nu să sari direct în penisul altuia!
Dacă un bărbat procedează aşa este un porc misogin, un cretin, un obsedat sexual şi un nenorocit care nu-şi merită titlul de bărbat. Dacă tu şi multe ca tine procedezi aşa, trebuie să experimentezi, eşti o fire deschisă, erai şi tu curioasă. Nu! De fapt eşti la fel ca majoritatea! Nu ştiţi să apreciaţi ce aveţi lângă voi!
"iubirea se aduna pe parcurs si nu are absolut nici o treaba cu sexul.sexul e pentru moment de placere, iubirea pentru o viata. " - cât de egocentrică poţi să fii. Ştii că un bărbat are mult mai multe şanse să se îndrăgostească de o femeie dacă se culcă cu ea, nu?! Ah... dar ţie nu-ţi pasă! Tu priveşti doar din punctul tău de vedere! Tot ce contează în rahatul ăsta de societate sunt drepturile femeilor.
"pentru ca, sa zicem ca ''m-a convins'' - da, sigur, tot ăla e vinovat. Măi cum mama naibii că tu nu pici vinovată în niciuna din faze deşi TU eşti prima şi singura vinovată pentru că nu ai comunicat, ai sărit în primul sosit şi apoi tot tu ai pretenţia că eşti deschisă şi că îţi iubeşti prietenul pe care după doar 5 ani l-ai înşelat dar ne vorbeşti nouă de "iubirea pentru o viaţă".
Nu meriţi nici prin faţă să-i treci prietenului tău. Dacă terminaţi relaţia şi tu recunoşti ce-ai făcut, atunci e OK. Oricum altfel, eşti doar o altă fătucă fără sentimente care crede că totul i se cuvine şi că bărbaţii sunt nişte chestii care trebuie să-ţi satisfacă ţie toate poftele.
P. S.: Faith e cam radical dar nu este chiar foarte departe de adevăr!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Esti o curva
tie vad ca ti se pare foarte normal ca l-ai inselat p iubitul tau si o spui ca si cum nu esti vinovata de nimic... daca iubitul tau ar petrece o noapte cu alta ti-ar conveni? daca as fi in locul lui ti-as da papucii imediat dar nu inainte sa-ti trag o mama de bataie si un sut in c*r ca meriti. Din cauza unora ca tine se duc relatiile de rapa si mai si va laudati pentru ce ati facut. Sa-ti fie rusine! si stai linistita ca iubitul tau va afla pana la urma ca stii tu... minciuna are picioare scurte.

Urasc prostia unorastraight face

| Hmmmm a răspuns:

Nu am sa arunc cu nimic in tine, stai linistita.
d iubire fata d cel d p mess nu poate fi vb, cred eu. din cate povesatesti imi dau seama ca ti la el ca la un amic, dar ca atractia dintre voi 2 este f mare.
nu e nimic rau in faptul ca ti-ai inselat iubitul, asta deoarece din cate observ nu ai mustrari d constiinta si ai trecut peste fiind constienta ca il iubesti p el si te-ai intors la el, desi erai atrasa d celalalt.cand zici ca iti iubesti actualul iubit crede-ma ca te cred. daca nu l-ai iubi cu adevarat eu cred ca acceptai demult ca celalalt sa iti fie amant si nu te intorceai la el dupa ce ai facut sex cu celalalt.
nu ai cum sa faci sa dispara acea atractie.singurul lucru p care poti sa il faci e sa intrerupi legatura cu el, sau macar sa nu va mai vedeti fata in fata. din cate am observat ar fi mai ok sa nu va mai intalniti, deoarece ai fi tentata sa faci cu el sex ori d cate ori l-ai vedea.
si inca un lucru: avem anumite sentimente si reacti p care nu le putem controla, insa ar fi ok ca p viitor sa inveti sa te controlezi cumva deoarece dac nu inveti sa faci asta iti vei mai insela iubitul d f multe ori, si nu cred ca vrei asta.

| madagascar a răspuns:

Tocmai te-ai purtat ca o tarfa, si cu asta am spus tot.

| ServanaAtoni a răspuns:

Sa-ti fie rusine!happy

| ServanaAtoni a răspuns:

@kongeriket, total de acord cu tine!

| lifeistough a răspuns:

HAHA Tocmai ti-ai incalcat principiile eu de exemplu nu trec peste principii nici mort!

| DraCu_8496 a răspuns:

Bine ai facut...inca una in cazan!

| amiriam a răspuns:

Doamne... Cum sunt femeile astea... kongeriket sunt de aceeasi parere ca si tine.

| ratacita explică:

Kongeriket m-am culcat cu el de la a doua intalnire pentru ca m-am simtit foarte atrasa de el si pentru ca, sa zicem ca ''m-a convins''
De ce crezi ca o data si o data tot se va afla? eu cred ca nu are de unde sa afle, iar daca totusi ar afla peste ani cred ca s-ar simti destul de aiurea, dar m-ar ierta pentru ca a fost doar o singura data, poate chiar din curiozitate, si pentru ca nu am facut pe nimeni de ras si pentru ca nu am continuat in paralel si cu celalat si cu el.in situatia de fata cel mai bine eu stiu ce parere are el despre inselat si astea.
Nu, nu cred ca o sa-l mai insel...si nu cred ca trebuie sa-l parasesc din atata lucru, adica sunt chestii mult mai imporatante decat faptul ca m-am culcat o data cu altul, mai ales ca poate si el a facut-o, asta nu am de unde sa stiu, dar cert e ca din partea mea are destula libertate si nu bag mana in foc ca nu m-ar fi inselat.
Nu vreau sa continui nici o relatie cu cel nou pentru ca sa zicem ca dupa acea noapte s-a stins parca ceva, vreau sa fiu doar prietena lui si nimic mai mult.
Am stiut din totdeauna ce am langa mine, numai ca in ultimul timp ma cam neglija, din lipsa de timp, si poate si din cauza asta m-am culcat cu celalalt.am vrut poate sa vad cum s-ar comporta altul cu mine.

Izabella03 ai perfecta dreptate, daca nu il iubeam pe actualul meu prieten, acceptam ca celalalt sa-mi fie amant, dar nici nu poate fi vorba de asa ceva.
Toata treaba asta am luat-o ca pe o experienta din care zic eu ca am avut ceva de invatat.

| ratacita explică:

Si da il iubesc pentru ca iubirea nu inseamna doar partea sexuala. o poti face cu oricine, dar nu pentru oricine poti simti ce simti pentru cineva pe care il iubesti. iubirea se aduna pe parcurs si nu are absolut nici o treaba cu sexul.sexul e pentru moment de placere, iubirea pentru o viata.