| Iasminamariaaaa a întrebat:

Buna. Acum o saptamana mi s-a terminat menstruatia si ieri am gasit o pata maro. Am avut contact sexual cu iubitul meu neprotejat. Mentionez faptul ca nu am probleme cu menstruatia, imi vine regulat si ma tine 5 6 zile. Credeti ca pot fi insarcinata? Multumesc frumos.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am cum sa fie sarcina 1 pata maronie!
Cel mai probabil ai avut parte de o partida de sex mai dura si colul tau uterin a sangerat un pic.

De cati ani ai sex neprotejat?
Cand a fost ultima oara cand ai facut un control ginecologic cu test citologic?

Din momentul cand devii activa sexual, ai obligatia sa ai control ginecologic anual, ca in caz de infectii cu transmitere sexuala, precum HPV-ul sa fie rapid detectate si cicatrizat colul uterin, fiindca netrat poate duce la modificari cellulare pre-canceroase si ulterior la cancerul uterin.

Sa speram ca nu ai contactat HPV si ca nu ai rana pe colul uterin, dar te sfatuiesc totusi sa mergi cat de curand posibil la un control ginecologic, pentru linistea ta sufletasca.

| Floridori a răspuns:

Daca ai un ciclu regulat, iti poti calcula perioada fertila.
Iti spun asta deoarece astfel nu iti vei mai face griji de sarcina, dar si pentru ca unele femei, uneori pot experimenta spotting atunci cand are loc ovulatia.Acest fenomen nu reprezinta motiv de ingrijorare si nici nu este anormal, chiar daca este destul de rar intalnit.

Pentru a clarifica, ce lungime are ciclul tau menstrual si cand a fost prima zi a ultimei menstruatii (ultima zi este irelevanta.Prima zi ne intereseaza la calcule).
Daca imi poti da aceste doua informatii, putem incerca sa deslusim "misterul".winking

| Iasminamariaaaa explică (pentru Floridori):

Prima zi a ultimei menstruatii a fost pe 30 iulie si lungimea ciclului meu menstrual este de 28 de zile. Pe data de 11 august am avut cateva pete mici dar nu am bagat de seama, iar a doua zi seara am gasit o pata mare maro. am dureri ca si cum mi ar veni iar menstruatia

| Floridori a răspuns (pentru Iasminamariaaaa):

In cazul unui ciclu de 28 de zile, ovulatia are loc in ziua 14 (perioada fertila intre zilele 10 si 15 ale ciclului), deci in ziua de 11 august tu te aflai in ziua 13 a ciclului, iar a doua zi in ziua 14, deci este foarte posibil ca in acest interval sa se fi produs ovulatia si tu sa fi experimentat spottingul respectiv din cauza desprinderii foliculului ovarian.Acest fenomen nu este experimentat de toata lumea sau de fiecare data, dar este vazut ca fiind ceva ce nu reprezinta motiv de ingrijorare.
Cat despre crampe si disconfort, chiar si in ceea ce priveste ovulatia, unele femei pot experimenta aceste senzatii asemanatoare celor din timpul menstruatiei.In cazul unora, durerea este localizata in stanga sau in dreapta, astfel incat stiu de fiecare data din ce ovar s-a desprins foliculul in acea luna.

Daca menstruatia iti va veni in continuare la fel ca si pana acum, nu ai motive de ingrijorare, fenomenul experimentat de tine fiind cel explicat de mine mai sus.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!