| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma, sunt intr-o mica depresie. Iubitul meu de 4 ani,primul meu baiat,prima mea iubire, m-a parasit pentru alta. Tipa e super urata, nu sunt geloasa sau ceva, insa de cand am descoperit pozele cu ei si faptul ca sunt impreuna, ma gandesc non stop.Nu mai adorm noptile de o saptamana, cand reusesc sa dorm pe la 5 dimineata,ii visez pe ei doi si cum ea mi-a luat locul.Imi imaginez poza pe care am vazut-o cu ei doi, in fiecare moment al zilei imi vine in cap.In special se intampla cand nu am ocupatie si nu am prietenii aproape.Ce sa fac? Help, el e un nenorocit.Nici nu stiu daca il mai iubesc sau il urasc, voi ce credeti? Si cum sa scap de depresie?

Răspuns Câştigător
| OMEGALIN a răspuns:

Inca esti foarte tanara, nu te stresa, o sa-ti gasesti pe cineva happy Momentan bucura-te de viata, de placerile precum fotografia.Gaseste alte lucruri pe langa asta si fa tot ce te face sa te simti bine.Fii sincera, chiar simti nevoia de a avea pe cineva langa tine? In special ca ai fost 4 ani intr-o relatie la distanta...Incearca sa petreci mai mult timp cu catelul,sa te joci cu el,cateii de obicei sunt energici si asemanator bebelusilor,parca meniti sa te imbucure happy
A fost o greseala ca te-ai uitat la filme,incearca sa schimbi genul diseara,uita-te la alte filme,chiar daca poate nu-ti plac, chestia e sa-ti fure atentia, uita-te la ceva cat mai neobisnuit sau ceva ce te atrage cel mai mult dupa romantice.
Si uite, incearca sa inveti si mai mult acum, incat sa ocupi orice farama ramasa de timp liber happy

9 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Banuiesc ca faci exact cum face toata lumea: incepe o noua relatie.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man eu inteleg ca tu zici "el e un nenorocit" pentru ca te-a inselat cu tipa, dar chiar tu ai zis ca la-i inselat cu fiecare ocazie pe care ai avut-o asa ca nu mi se pare normal sa lasi impresia ca tu ai fi un ingeras care nu a gresti cu nimic. in opinia mea nu il meriti pe baiat si ar trebui sa ramai in banca ta si sa gasesti unul pe masura ta.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| OMEGALIN a răspuns:

Pentru inceput simt nevoia sa afirm faptul ca-ti apreciez mentalitatea happy E un prim pas foarte bun pentru a trece peste depresie.
Am doar o intrebare, ce varsta ai?
Problema o vad astfel, obisnuiati sa petreceti timp impreuna cum e si logic iar acum ai nevoie de ceva ce sa umple acel gol.In timpul zilei incearca sa iesi la cate o cafea,un suc,o plimbare cu prietenii si discuta cu ei,nu sta pe ganduri in timp ce-i lasi pe ei sa vorbeasca,simte-te bine, nu te gandi deloc la el happy Apoi seara incearca sa te urmaresti niste filme pana adormi si incearca sa te tii departe de romantisme, cauta comedii, actiune, cauta un gen care sa-ti placa dar care sa nu te duca cu gandul intra'colo.Pe langa filme, ai putea incerca jocuri pe calculator.Sunt o gramada,trebuie doar sa gasesti ceva ce sa-ti placa happy
Incearca sa-ti gasesti un hobby sau ceva ce sa-ti placa sa faci,doar din imaginea de la profil realizez ca ai putea avea potential in fotografie,chiar daca nu e facuta de tine imaginea,dar simt eu o inclinatie inspre fotografie privind-o. Poti incerca sa faci cateva poze in timpul zilei si de ce nu chiar si noptii si sa petreci timp editand acele imagini sau studiindu-le si studiind ceea ce vrei sa faci happy
Iar in final un lucru care cred ca te-ar ajuta cel mai mult e sa-ti iei un catel happy Catel sau pisica,asta in functie de preferintele tale,diferenta e ca pisica desi poate uneori e mai iubitoare,nu o sa fie tot timpul astfel, in timp ce un catel e vesel si dornic de joaca mai tot timpul happy
Si nu dispera, baieti e plin de noi laughing O sa gasesti pe altcineva si sa nu te gandesti la ceva gen o razbunare pe el, sa tii la el ca la primul, chiar mai mult iar daca cumva vei pati acelasi lucru sau ceva asemanator tot sa nu disperi.Iti poti gasi pe cineva pana si in culmile batranetii sau poate o sa preferi sa-ti petreci viata singura happy Desi eu unul personal prefer ideea singuratatii nu-ti recomand, incearca sa-ti gasesti pe cineva happy

| Dσℓℓу a răspuns (pentru OMEGALIN):

Am 19 ani. Wow, ce simt al observatiei ai ..Chiar am pasiune pentru fotografie de mica, realizez sedinte foto in orasul meu.Caine am deja, nu ma ajuta asa mult. Greseala mea a fost ca m-am uitat la filme seara, insa romantice, nu prea imi plac restul...
Legat de obisnuinta cu el, nu e chiar asa pentru ca el era de la 300 km si ne vedeam mai rar, a fost relatie la distanta ..Mai ales ca vreau sa dau la medicina si am fost super ocupata lunile astea, nu am mai avut timp de intalniri, nici el nu s-a mai oferit sa vina la mine ((.

| OMEGALIN a răspuns (pentru Dσℓℓу):

Inca esti foarte tanara, nu te stresa, o sa-ti gasesti pe cineva happy Momentan bucura-te de viata, de placerile precum fotografia.Gaseste alte lucruri pe langa asta si fa tot ce te face sa te simti bine.Fii sincera, chiar simti nevoia de a avea pe cineva langa tine? In special ca ai fost 4 ani intr-o relatie la distanta...Incearca sa petreci mai mult timp cu catelul,sa te joci cu el,cateii de obicei sunt energici si asemanator bebelusilor,parca meniti sa te imbucure happy
A fost o greseala ca te-ai uitat la filme,incearca sa schimbi genul diseara,uita-te la alte filme,chiar daca poate nu-ti plac, chestia e sa-ti fure atentia, uita-te la ceva cat mai neobisnuit sau ceva ce te atrage cel mai mult dupa romantice.
Si uite, incearca sa inveti si mai mult acum, incat sa ocupi orice farama ramasa de timp liber happy

| Roliii a răspuns:

Io l-as chema pe fraier la o vorba si l-as cum p*** mea poate sa stea cu aia dupa atata timp cand e asa urata ca daca te uiti la ea iti vine sa borasti asta daca merita si nu si-a batut joc de tine,

| Stefanismyname a răspuns:

Cauta ti altul

| duckermlocker a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu.Foarte simplu...gandeste-te ca meriti ceva mai bun, ca a fost fraier ca te-a pierdut, dar ca trebuie sa iti vezi de viata. Dupa ce scapi de depresie si dupa ce te impaci cu ideea, da-mi un mesajrolling on the floor)

| duckermlocker a răspuns:

Nu...glumesc.Trebuie sa iti revii pentru ca asa se intampla in viata. Puteau sa se intample chestii mult mai rele sau mai macabre...care,sunt sigur ca te-ar fi marcat mult mai tare.Gandeste mai pozitiv!winking