| foreveryoung10 a întrebat:

Am 13 ani si luna aceasta inca nu mi-a venit menstruatia.Nu sunt in primul an dar vreau sa mentionez ca luna trecuta mi-a venit de 2 ori.Ce ar putea fi?
FUNDA

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ma asteptam sa-mi multumesti, esti foarte bine crescuta, lucru rar!
Multumesc si eu!
happy

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Poate fi o simpla dereglare hormonala,poate sa fie inca perioada de tranzitie pana la stabilizarea ciclului tau(de la prima menstra,ciclul se va stabiliza cam in doi ani),poate sa fie orice si poate sa nu fie nimic.
Daca ai fost vara asta la mare,daca te-ai stresat,ai obosit fizic,ai facut vreo dieta,vreun tratament medicamentos,atunci o dereglare hormonala e foarte posibila.
Daca inca esti in perioada de tranzitie si ciclul tau este neregulat, trebuie doar sa ai rabdare.
In oricare din situatii, insa, ar fi bine sa stai de vorba cu mama ta si sa hotarati impreuna daca e cazul sa vedeti un medic.
Pentru ca printr-un consult simplu si la momentul oportun, poti scapa de foarte multe alte probleme medicale pe viitor.
Vorbeste cu mama ta si spune-i ce se intampla cu tine.
Bine?
happy

| foreveryoung10 explică (pentru greece12):

Pai ...am vorbit cu ea si mi-a spus ca e normal in primii 2 ani sa se mai intample dar astazi mi-a venit laughing) deci nu mai inteleg nimic...

| greece12 a răspuns (pentru foreveryoung10):

happy
In concluzie, nu a fost nimic, esti in perioada de stabilizare a ciclului si nu ai motive de neliniste.

| foreveryoung10 explică (pentru greece12):

Oricum...multumesc mult de ajutor happy iti ofer tie ''FUNDA'' pentru ca raspunsul tau m-a ajutat cel mai mult happy

| greece12 a răspuns (pentru foreveryoung10):

Nu ma asteptam sa-mi multumesti, esti foarte bine crescuta, lucru rar!
Multumesc si eu!
happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină, etc.

Mai dă ceva detalii - măcar datele la care ţi-a venit menstra în august...
Sau vrei să ghicim?

Toate cele bune.

| foreveryoung10 explică (pentru bursuc001):

Pai...mie nu-mi vine regulat. intr-o luna vine la inceput, in alta la sfarsit. Nu mi-am inceput viata sexuala.Nu am fost la ginecolog....si am fost putin stresata cu scoala dar nu cred ca poate fi de la asta happy

| foreveryoung10 explică (pentru bursuc001):

Si...prima menstruatie am avut-o in aprilie 2013 dupa care nu a mai venit cateva luni si in iunie mi-a venit....deci practic din 20 iunie 2013 happy

| bursuc001 a răspuns (pentru foreveryoung10):

Într-adevăr, în primii 1-2 ani de CM, sunt posibile tot felul de dereglări/întârzieri până când se reglează menstruaţia :)
Dacă ai fi indicat măcar datele la care ţi-a venit menstra în august, am fi putut face o aproximare să vedem cam pe ce dată ar fi trebuit să-ţi vină menstruaţia...

Oricum, un CM normal durează între 25-35 de zile, cu o medie de 28-30 de zile.
Deci, cam la 4 săptămâni de la ultima mentruaţie, ar trebui să-ţi vină următoarea...

De acum înainte, ar TREBUI să ţii un CALENDAR special doar pentru CM :)

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile ).

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după ).

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când este cazul ).

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".

O zi frumoasă.

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Pentru ca nu ai un ciclu regulat de aceea menstruatia s-a produs de doua ori in aceeasi luna. Un control medical ar fi bun daca nu ai fost in ultimul timp.
Probabil este o dereglare hormonala;
Stiu ca multe femei resping ideea contraceptivelor, dar din pacate fac minuni in reglarea menstruaiei...stii ca in fiecare luna vine in aceeasi zi, la aceeasi ora si se termina in aceleasi conditii (mereu la fel).

Trebuie sa faci un control ginecologic sau unul endocrinologic; exista mai multe cauze care pot deregla menstruatia: tulburarile alimentare (bulimie/anorexie), dietele stricte, stresul si oboseala cronica si bieninteles, dereglarile hormonale.
Menstruatia se regleaza la interval de 4-6 ani de la prima aparitie.

In orice caz, sa ai menstruatie de 2 ori in aceeasi luna nu e semn bun si nu ar trebui sa mai amani consultatia.

Bafta kiss

| ZuzuMissy a răspuns:

Nimica grav, se mai poate intampla sa iti vina de 2ori in aceeasi luna dar nu mereu, nu ai de ce sa te inhrijorezi, ma gandesc ca inca esti virgina

| AaDdEeLINA a răspuns:

Si mie mi se intampla chestia asta uneori dar la mine este din cauza schimbarii anotimpului dar pentru orice eventualitate te sfatuiesc cu mare drag sa vizitezi un medic.Bafta!