| CristinaMariaD a întrebat:

Buna am 14 ani si luna trecuta mi-a venit menstruatia, dar luna asta inca nu se intampla cu mine? P.S nu am intretinut relati sexuale cun nimeni. Vreau un raspuns urgent.

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sas te ingrijoezi, e normal.
Fiind la inceput n-o sa ai ciclu regulat, plus ca e posibil sa ai si intreruperi, ca cea de acum.
Nu e nimic grav!
Stai linistita!

| CristinaMariaD explică (pentru NoSmile):

Si cam cat timp pot dura intreruperile?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta este absolut normal sa ai mici dereglari menstruale, ba chiar unele mai mari. Daca nu ai dureri abdominale, nu te ingrijora. Poti avea intarzieri de chiar cateva luni, pana se regleaza menstrele.

| wolder a răspuns:

Ai un ciclu negerulat.
primii 2ani de menstra sunt neregulati.
e normal
nu trebuie sa te ingrijorezi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înţeleg că doar luna trecută ai avut PRIMA menstruaţie/menarha.

În acest caz, NU ai de ce să te nelinişteşti!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai fact sex cu nimeni, asteapta ca-ti va veni si menstruatia.

| CristinaMariaD explică (pentru Emilian65):

Pai da ar deja este data de 9 si luna trecuta mi-a venit in data de 2

| Laura927 a răspuns:

Primul an cu menstruatie a fost okey, al doilea an am avut intarziere de 7 luni! am fost la medic si mi-a zis ca este normal.asa ca nu iti fa griji!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Organismul tau inca se regleaza.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Te-a lasat aerul gravidalaughing)

| VampireBlood a răspuns:

Hey! N-ai de ce să te îngrijorezi, sunt dereglări, în 2, 3 ani se reglează CM-ul.

| benga94 a răspuns:

Mai intarzie e normal!

| crazy125 a răspuns:

Hey,nu e nimic anormal...ai o menstruatie neregulta, poate sa iti vina si peste cateva luni daca aceea a fost primahappy.