| Mariana01mari a întrebat:

am 16 ani. Am prieten de un an, iar aseara am incercat cateva chestii noi, l-am lasat sa imi bage degetul in zona intima. O bagat tot degetul si m-a penetrat putin, faza ii ca eu sunt virgina, iar cand o impins degetul puternic eu nu am simtit nici o durere. Ii posibil sa nu mai fiu virgina?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta nu mai esti virgina, de vreme ce ai avut deja un contact sexual (masturbare de catre partener). Virgina este o persoana acre nu a avut niciodata contact sexual de nici un fel (nici oral, nici anal, nici vaginal, nici masturbare de catre partener). Nu e normal sa iti bati joc de notiunea asta, sustinand ca mai esti virgina dupa primul contact sexual. Poate himenul nu s-a rupt (daca nu ai sangerat si nu ai simtit durere), dar asta nu semnifica nimic. Exista femei care au himen elastic care se rupe la prima nastere vaginala. pana atunci, himenul este intact, indiferent cate acte sexuale au. Asta nu isneamna ca sunt virgine si nasc fecioare.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te gandesti la grosimea degetului si grosimea unui penis si sa vezi diferenta, pentru ca 1 deget nu te dezvirgineaza, eventual te poate ranii daca manevra este brutala, sau durea si te mai poate infecta, pentru ca nu-i normal sa bagam degetele in vagin!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este aproape in unanimitate acceptata convingerea ca fetele sunt dezvirginate doar in momentul in care ele intretin primul contact sexual real din viata lor si anume asa numitul sex de dezvirginare. Doar in momentul in care in vaginul fetei/femeii este introdus un penis real/adevarat barbatesc se produce dezvirginare. Prin introducerea degetelor sale sau a partenerului, sau prin folosirea unor obiecte cum ar fi : castraveti, banane, morcovi, dildouri, penisuri artificiale, vibratoare, etc. se realizeaza actiunea de masturbare insa fata/femeia va ramane in continuare VIRGINA. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Stau si incerc sa-mi imaginez cam ce reprezunta acel lucru "NORMAL" pe care il foloseste si-l poate baga in vagin "d-na Gretta" atunci cand se masturbeaza, din moment ce ea nu-si foloseste degetele. laughing

| mihai69 a răspuns:

Nu, ești tot la fel de virgină.
Poate că deflorată, sau poate nu - dacă ai un himen elastic sau ceva mai zdrențuit din naștere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vorbim despre dezvirginarea fizica (pentru ca vad ca sunt pe aici persoane care sustin cu tarie ca daca te-a atins macar partenerul in zona intima nu mai esti virgina, chestie cu care eu nu sunt de acord), da, e posibil sa nu mai fii virgina. Himenul poate fi foarte sensibil si se poate rupe chiar facand sport, echitatie sau mergand pe bicicleta. Fiecare fata e diferita. happy