| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani. Am un prieten de 19 ani.Suntem impreuna de un an. Ne iubim foarte mult. Eu fiind virgina m-am gandit sa imi incep viata sexuala cu el. Imi propusese si el mai demult dar eu nu am acceptat.Am mai astepta putin. Ma tot gandisem la ceea ce ma intrebase el. Cand ma mai intrebat eu am acceptat. Am profitat de ocazia de a face sex chiar acasa la mine in timp ce parintii mei erau plecati in concediu impreuna cu sora mea. Prima data cand am facut sex a fost in februarie de ziua indragostitilor. De cand am facut sex prima data, vazand ca ne place am mai fost acasa la el. Parintii lui sunt plecati la munca in strainatate. Urmatoarea menstruatie mi-a venit pe 6 februarie. De atunci nimic. Sex am mai facut pe 1 martie, 7 martie si 10 martie. Facand prima data protejat apoi am renuntat sa ne mai protejam deoarece ne incomoda...As vrea sa stiu dc nu mi-a venit inca menstruatia. Ma ingrijorez foarte tare. Nu am o farmacie aproape de mine e la 50 de km de mine. Si medic ginecolog nici atat. Vreau cat mai multe sfaturi.

7 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Salut. Dacă ai făcut sex neprotejat riscul de a rămâne însărcinată este foarte mare. Dacă nu a ejaculat în interiorul vaginului tău atunci riscul este un pic mai mic dar tot există un risc deoarece se eliberează uneori picături de lichid care pot conține spermatozoizi.
Dacă ai avut ultima menstruație pe 6 februarie ar fi trebuit să o ai pe următoarea la cam 28 de zile după, adică pe 5 martie, asta înseamnă că a întârziat aproape o săptămână. dacă aveai ciclurile neregulate și se mai întâmpla să nu vină uneori menstruația la timp atunci poate fi ceva normal, dar având în vedere faptul că ai făcut sex neprotejat trebuie să excluzi posibilitatea unei sarcini neapărat. Trebuie să iei un test de sarcină de la o farmacie sau de la un hipermarket de tipul carrefour, kaufland etc. Testul se face dacă nu apare menstruația, la cam 2 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat, deoarece nu sunt eficiente la mai puțin de 2 săptămâni de când are loc fertilizarea. Așa că ar trebui să faci testul pe 24 martie dacă nu vine până atunci, sau poți să faci unul mai repede zilele astea și pentru siguranță să mai faci unul pe 24. Se poate să nu fii însărcinată și să fie o lună în care nu ai menstruație din alt motiv, dar trebuie să te asiguri că nu ai rămas însărcinată. De acum înainte folosiți prezervativul de fiecare dată, nu cred că ai vrea să rămâi însărcinată acum. Sau, dacă prezervativul vi se pare incomod, puteți apela la alte metode contraceptive cum ar fi pilulele anticonceptionale dar ar fi mai bine să te vadă un medic ginecolog înainte să începi să le iei. Mai există și metode naturale, cum ar fi evitarea contactului sexual între zilele 8 și 18 din ciclul menstrual (metodă care nu merge dacă ai ciclurile neregulate) și scoaterea penisului înainte de ejaculare (lucru destul de greu de făcut dacă nu are experiență). dacă ai să mergi în continuare așa și ai să faci sex neprotejat este mare riscul să rămâi însărcinată.

| raspunz a răspuns:

O cutie de karissa costa 23 de ron, nu sunt scumpe.
Prezervativele la fel, nu sunt scumpe, o cutie costa 6 ron, adica un prezervativ te costa 2 lei. Nu merita sa dai 2 lei si sa stai fara grija?
Cum sa renuntati la ele? Tu nu te gandesti că dacă nu te protejezi vei rămâne la un moment dat însărcinată? Dacă se întâmplă asta atunci fie faci întrerupere de sarcină (care costă 150-200 ron și te lasă cu trauma psihică și leziuni pe uter) fie faci un copil care îți schimbă definitiv viața.

| raspunz a răspuns:

Așa să faci. Asta e, așa e la început. Încearcă să citești mai multe despre sex și despre corpul uman pentru a înțelege mai bine cum stau lucrurile. Fă testul de sarcină și dacă nu ai rămas însărcinată e totul ok, de acum știi ce trebuie făcut. Îți țin pumnii și sper să fie totul bine.

| ella21031 a răspuns:

E mosibil sa fii insarcinata fa un efort si du-te la farmacie si ia-ti un test de sarcina, nu cred ca tiai dori un copil la vrasta asta. daca nu esti insarcinata e posibil sa ai o intarziere dar si atunci cand o sa-ti vina o sa te sperii

| dreamgirl94 a răspuns:

Pai iubitul tau nici nu avea ce sa greseasca.greseala e a ta ca nu te ai protejat.chiar daca te incomodeaza.preferi sa ai un copil sau avort la varsta asta? eu nu prea cred.
ce sa zic,du-te la o farmacie oricat de departe e si cumpara rapid un test de sarcina, ai asteptat prea mult. daca iese pozitiv du-te vezi un doctor, iar daca nu multumeste-i lui Dumnezeu si pune mana si ia anticonceptionale.

Răspuns utilizator avertizat
| Jessyka888 a răspuns:

Poate fi si o dereglare.am patit si eu.mai bine ia aticonceptionaletongue nu sunt scumpe deloc.rigevidon e 8 lei cutia.eu dinalea folosesc si nu am nici o problema