| Jose21 a întrebat:

Am 19 ani si sunt impreuna cu prietenul meu de 3 luni jumatate si deja imi vorbeste de sex si imi zice ca are si el nevoi(el are 23 de ani).Mie nu mi se pare normal asa, eu vreau sa mai astept (poate chiar 1 an).Voi ce pareri aveti,se mai pot gasi baieti in ziua de azi care sa nu fie asa de "nerabdatori"? Ideea e ca eu inca nu am avut parte de o prima experienta sexuala si nu as vrea ca dupa sa ma despart de el,si dupa sa urmeze altul si altul si altul, dupa ce as ajunge.

24 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Nu este ceva normal dupa 3 ani sa vorbeasca cu tine.Da are o varsta insa o fata trebuie respectata si asteptata atata timp cat este necesar.Eu in locul lui(sa fi fost baiat) mi-ar fi fost rusine sa-ti spun asa ceva sau cel putin sa deschid subiectul. Daca ar fi vrut ar fi incercat prin fapte finute, nu sa-ti spuna direct pe fata ca un nesimtit.Eu iti sugerez sa astepti, inca esti virgina si nu merita sa-ti pierzi virginitatea cu o persoana nepotrivita.Aceasta experienta nu se uita niciodata si nu cred ca ai vrea sa te bantuie toata viata.Sincer,nu stiu daca acel baiat este ceea ce cauti tu.

| wildthing a răspuns:

Viata sexuala trebuie sa ti-o incepi doar atunci cand te simti pregatita pe deplin. Un tip care sa te merite, daca te iubeste si stie ca-l iubesti, te asteapta oricat si nu face presiuni de genul asta asupra ta. Ti-o spune un tip care a folosit acelasi gen de texte in situatii similare. Ce-i aia "are si el nevoi"? Aiurea! Daca o iubesti si ii respecti puritatea fetei iubite, nevoile alea isi au o rezolvare foarte simpla, aflata la o "lungime de mana" distanta.

| mona a răspuns:

Fata nici o suparare dar dupa 3 luni si jumatate cred ca ar fi cazul sa faceti si pasul asta, nu mai ai 15 ani sa astepti un an si el la 23 de ani normal ca nu mai poate sta fara, daca il iubesti si vrei sa il faci fericit, fa-o si pe asta

| onasis1961 a răspuns:

Dacă ştie că eşti încă virgină şi insistă e un nemernic! iar de nevoile lui nesatisfăcute, explică-i că poate să se iubească cu Manuela sau cu Palmela! Să fii iubită maxim!

| Sexualitate a răspuns:

Este posibil ca el să aibă "nevoi", dar e de înţeles că şi tu ai nevoie: de siguranţă, de afecţiune, de perspectivă a relaţiei. "Negociere" ar fi sensul dialogului pe această temă pe care ar trebui să-l purtaţi, aşa încât el să fie sigur că îl înţelegi, dar totodată să te înţeleagă şi pe tine. Iar dacă este nerăbdător să-ţi cumpere o prăjitură, poţi să-i faci pe plac, pentru a-l asigura că nu spui nu la orice fleac. Succes!

| Roza21 a răspuns:

Nu o face. Dupa 3 luni e prea repede. Daca te iubeste te va astepta. Faza cu nevoile e depasita. E ca si cand ar spune "mi-e foame" si se duce la magazin si isi satisface foamea. Iubirea adevarata e un sentiment care dureaza o viata intreaga si nu consta intr-un act sexual. Apreciaza-te pentru ca meriti.

| RAY a răspuns:

Daca te iubeste astepta si o suta de ani daca vrea doar sex te va lasa

| neutrino a răspuns:

Toti baietii au nevoie, difera doar cata rabdare are fiecare.

| Dariusuu a răspuns:

Trebuie sa-l faci sa inteleaga ca o relatie nu se bazeaza pe un act sexual. Chiar daca va trebui sa astepte 1 an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti si ca putine sunt cazurile alea fericite in cara fata chiar ramane cu primul...Chestia e ca ar fi mai bine sa o faci atunci cand simti si u nevoia si te simti si pregatita, si daca ai incredere in el, il iubesti, si aveti o relatie stabila, de ce nu? ...ca nici nu are rost sa astepti nu stiu cat, pentru ca, in caz ca nu merge, o sa fii si mai dezamagita, cum am mai spus nu multe raman cu primul.

| CryChristiAN a răspuns:

Tu decizi. Daca vrei sa ramai fecioara, accepta sa faci dragoste cu ''iubitul'' tau dupa ce te maritibig grin. Nu detine nimeni control peste tine.

| Cleopa a răspuns:

Ai 19 ani si nu stii ce sa faci? pe bune acum, daca nu vrei zi-i sa-ti dea pace!

| Alison95 a răspuns:

Pai are nevoi. daca e o relatie stabila..de ce nu? la urma urmei ai 19 ani. daca te intelegi cu el foarte bine, fa-o.

| Chrissy92 a răspuns:

Buna,faza cu nevoia mi se pare o nesimtire'are nevoie parca sa se duca la magazin sau ceva de genu.Te rog nu te grabi aveti doar 3 luni, nu te culca cu el apoi sa regreti ca ai facut asta.Gandeste-te cate fete la varsta asta mai sunt virgine, el poate se grabeste mai ales daca stie ca esti virgina. Daca vezi ca insista asa mai bine zi ca n uesti pregatita si ca trebuie sa mai asteptati, ai si tu temerile tale, daca nu accepta mai bine ii zici pa.O persoana cand iubeste si respecta trece si peste 'NEVOIELE sale'. Bafta!

| dydda a răspuns:

Mai sunt si baieti ce stiu sa astepte. Prietenu meu m-a asteptat un an jumate. Prima oara m-a intrebat asa pe ocolite ca sa stie la ce sa se astepte si i-am spus ca nu sunt pregatita. A durat mult timp in care nu a mai adus vorba de asa ceva. Cand m-a intrebat a doua oara i-am spus ca sunt pregatita(trecuse deja mult timp).Si si in momentul acesta(2 ani jum) mai sunt cu el(eu 17 el 18). L-am intrebat mai apoi cat ar mai fi asteptat dupa mine si mi-a spus ca oricat pentru fata pe care o iubeste. Deci daca vezi ca face presiuni da-i papucii ca nu vrea numai XXX:*

| GabrielCIG a răspuns:

Imi place cum gandesti.
Gasesti baieti care nu sunt asa de nerabdatori, doar daca stii sa cauti

| adyi370 a răspuns:

Poate vrea numa sa fac xxx su gata sau poate ie bun baiatul studiazal bine si uite vezi ce vrea nu te lua dupa alti daca vrei te ajut adrianuseri idd si te ajut

| Simona020 a răspuns:

Gandesti foarte bine sa stii! Daca intr-adevar te iubeste, va accepta si va intelege. Nu se va gandi ca "are si el nevoi". Lucrurile astea vin de la sine, fara a fi trase de par de unul dintre parteneri. Eu sunt impreuna cu iubitul meu de 3 ani si intre noi nu a fost vorba de lucrurile astea timp de 1 an de zile, pentru ca eram virgina dar niciodata nu m-a fortat si nici macar nu m-a intrebat daca vreau sau ceva..cand a fost vorba de lucrurile astea, mi-a spus "atunci cand esti pregatita" nu ca nu si-ar fi dorit, iti dai seama ca orice barbat pentru ca pe atunci si el avea exact 23 de ani. eu am fost cea care a adus vorba de asta cand am simtit ca da, vreau. am vorbit, si intr-un final s-a intamplat. dar nu am fortat nimic.
Din moment ce tu poti sa vezi o despartire intre voi, inseamna ca mai aveti foarte multe de stiut unul despre celalat. Vorbeste deschis cu el despre lucrurile astea, pana la urma el trebuie sa fie persoana care sa te inteleaga in orice si sa poti vorbi deschis cu el despre oricewinking

| Mihaela0011 a răspuns:

Daca contezi pentru el, te va astepta pina esti pregatita.Si nu conteaza, poate sau nu poate rabda.Si-ar rezolva problema fara sa banuiesti de asta, dar n-o va pune drept pret relatiei voastre. Sfatul meu: Fii d-soara calculata si nu te lasa amagita.Ca el vor mai fi multi.Bafta!

| aliiina16 a răspuns:

Prietenul meu ma asteptat 1 an jum...si nu a murit... daca te iubeste te asteapta, daca nu, nu e baiatu pe care il cauti

| anonim_4396 a răspuns (pentru aliiina16):

Eu nu am asteptat nici macar 2 luni, daca el vrea si tu ii spui:"nu" sau "mai asteapta, sa nu ne grabim" inseamna ca nu-l iubesti.
straight face

| Simona020 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor asta e buna, "inseamna ca nu il iubesti".
Pai intr-adevar nu, nu il iubesti! Ca nu ai cum sa iubesti pe cineva si sa spui ca in iubesti cu adevarat si din toata inima in 2 luni de zile. Ca sa iubesti ai nevoie sa cunosti persoana pe care o iubesti, ca daca te arunci inainte sa-l cunosti ai urata surpriza sa fi indragostita de un pampalau. plus ca pentru a face acest lucru e nevoie de incredere iar increderea nu se castiga in 2 luni!
Comentariul tau e cel mai stupid pe care l-am citit!

| aliiina16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da doar k iubirea nu trebuie sa fie doar din partea ta... daca te asteapta iti va demonstra si ca te iubeste nu ca vrea doar sa profite...

| Jose21 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.