| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani iar prietenul meu 27. Suntem impreuna de aprox. 7 luni. Intre noi totul este ok. Problema mea este ca in aceste 7 luni a lucrat o luna si jumatate la o firma si de curand s-a angajat la o alta firma (de bine ce s-a angajat si-a luat concediu medical 3 zile, nu s-a prezentat la un training. ) In restul timpului a aplicat la diferite job uri, mergea la interviuri si cam atat. Din ce am observat eu, nu prea ii place sa munceasca si cam asteapta de la parinti. Am vorbit cu el despre asta si mi-a zis sa am rabdare ca el abia acum isi croieste drum in viata ca sa zic asa (adica e in cautarea job ului stabil). Se comporta frumos cu mine si il iubesc si nu
stiu ce sa fac. Eu sunt genul de fata care nu accepta sa fie intretinuta si nici nu imi place sa astept de la altii. La varsta lui eu nu as accepta sa isi faca parintii rate sa imi plateasca masina pe care mi-am dorit-o (ceea ce el a acceptat). Voi ce ati face in locul meu?

15 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Eu zic ca inca nu e cazul sa il bati la cap cu asta sau sa te desparti de el. Nu e ca si cum te-ai casatori cu el anul urmator si ati imprumuta bani de la parintii lui ca sa va puteti creste copiii.
Ce-i drept e cam bizar sa nu aiba un serviciu stabil la cei 27 de ani ai sai.
Daca as fi in locul tau (si nu m-ar deranja si alte aspecte la el) mi-as face griji doar daca o sa fie in aceeasi situatie si peste 2-3 ani, iar eu as dori sa ma marit cu el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Noi nu suntem in locul tau, asa ca e irelevanta parerea unor straini de pe net. Nu noi voi trai cu el

| mihai69 a răspuns:

Și... care e întrebarea?

| PrecioussGirl a răspuns (pentru mihai69):

Ce ai face in locul meu?

| mihai69 a răspuns (pentru PrecioussGirl):

Habar n-am... nu numai că nu sunt(em) în locul tău, dar nici măcar nu cunoaștem exact nici situația reală, nici „personajul".
Oricum, ca o regulă generală - pentru ca orice relație dintre doi oameni să funcționeze, ei trebuie să comunice unul cu altul, nu să aștepte soluții din afară, nici să spere că partenerul va ghici ce are el în cap.
Baftă!

| neutrino a răspuns:

I-as da papucii.

| peperonies a răspuns:

E de tinut asta. tine bine de el dar vezi cand nu mai sunt parintii sa ii dea bani sa il lasi ca o sa ajungeti in sant.

| pufulescu a răspuns:

Hm, nu spui daca locuiti impreuna sau daca aveti astfel de planuri pentru viitorul apropiat!
Daca sunteti " fiecare la casa lui " nu e momentul sa te agiti, asteapta si vezi ce face in continuare. Nu sunt obligatorii casatoria dupa nici un an de relatie si nici locuitul impreuna.
Problemele adevarate ar aparea doar daca nu isi gaseste nici un loc de munca stabil si trebuie sa il intretii tu.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Papuci, da-i papucii.

| Oxymorone a răspuns:

Probabil ca am incerca sa ne dam seama daca chiar isi va gasi un job stabil sau isi va goli parintii de bani.

| IMPLICAT a răspuns:

Chiar vrei sa "faci casa" cu un barbat care la 27 de ani nu se poate intretine macar pe el?

| Mihaelagirl a răspuns:

Zic sa ai rabdare cu el si sa nu te implici, dar zic sa fi pregatita de o eventuala despartire. Cred ca esti constienta foarte bine de problemele care pot aparea

| SirxSensei a răspuns:

Eu as zice ca daca parintii lui sunt asa darnici, profita si tu de ei! happy zic doar...

| razvy007 a răspuns:

Daca baiatu zice ca is cauta serviciul stabil ce sa zic da-i ragaz daca va intelegeti bine de ce sa va despartiti? Nu toate persoanele pot lucra in orice mediu de lucru. Incearca sa il mai sfatuiesti si tu ca doar esti cu el de 7 luni deja cam sti ce ii place, ce hobby-uri are si in functie de asta ajuta-l sa isi aleaga un loc de munca in functie de asta. E normal de exemplu daca ii plac la om calculatoarele sa isi caute ceva in domeniu ca doar nu o sa mearga pe santier daca nu ii place. Toata lumea mai schimba locuri de munca din diferite motive " salariu mic, ore multe, sefi retardati si multe alte motive " Deci eu zic sa il mai lasi si sa incerci sa il ajuti sa mearga pe ce ii place.;-)

| LeonardYT a răspuns:

Bine spus SirxSensei big grin big grin