| Ancaandra a întrebat:

Am 20 de ani si am aflat ca sunt însărcinată...mama nu accepta sarcină deoarece spune ca e o rusine sa ai copil inainte de nunta ..imi reproșează că o fac de ras si imi spune sa fac avort daca vreau sa o mai vad in viata. Cum sa ii explic această situație ca sa ma poata intelege ca eu vreau sa il păstrez. Va rog nu fiți rai

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu renunta la copil, pentru o mama limitata la cap, mai ales daca il doriti si vreti un camin al vostru.
Mergeti la Oficiul Starii Civile, cu 1 singura pereche alaturi si casatoriti-va!
Nunta o puteti face dupa ce se naste copilul, in felul asta, nu mai are nici mama ta ce spune, nici gura satului, de care mama ta se cramponeaza atata.
Un avort poate sa te faca sterila pe viata si adios copilasi.
Nu regreta asta, stiu cupluri care au regretat peste ani, ca au renuntat la prima sarcina.
Ai o varsta, esti destul de mare, ca sa mai accepti ce vrea mama. Ar trebuii sa fii in stare sa decizi tu si barbatul cu care ai facut copilul, nu mama sau parintii vostrii.
Nu trebuie sa te inteleaga parintii, ca nu mai este nevoie de intelegerea sau aprobarea lor, daca sunteti oameni maturi si capabili sa va luati responsabilitati, facand ce trebuie, ca sa fiti fericiti si sa aduceti copii sanatosi pe lumea asta.
Sunt mama, am doi copii mari si amandoi au partneri de viata, iar sfatul meu a fost, sa faca copilasul, daca cumva raman gravide fetele, chiar daca nu sunt casatoriti, mai ales in ziua de azi, cand casatoria nu mai reprezinta decat o hartie, pentru ca, de este dragoste sincera si respect pentru parterul/partnera ta, poti trai pana la adanci batraneti alaturi de el/ea, fara acte legale.

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Spune-i să iasă din peşteră! Nu mai trăim în epocile când un "copil din flori" era motiv de sinucidere.
Aş scăpa mai degrabă de ea decât de bebel...

| Freya1 a răspuns:

Daca tu nu vrei sa faci avort, ai posibilitate sa il cresti si partenerul e langa tine pastreazal.Ai 20 de ani si esti singura in masura sa decizi pentru viata ta.Hai sa vedem ce face mama ta atat de tragic daca nu faci ca ea.Si a mea m-a amenintat o data a mers la la sentiment si i-am zis sa faca si nu a mai zis nimic m-a lasat in pace.

| LoveSleep a răspuns:

Părinții ăștia care își amenință copiii că se sinucid dacă fac sau nu fac ceva, ar trebui bătuți.

E decizia ta dacă îl păstrezi sau nu, n-o să pățească nimic, stai calmă.
Dar e mai bine să nu-l păstrezi, dacă intenționezi să faci ceva cu viața ta. Dacă ești la facultate, părinții nu te sprjină și cel cu care ai făcut copilul a plecat, ar trebui să faci avort, pentru că o să fie foarte greu, atât pentru tine cât și pentru copil. În plus, e posibil să poți face și un avort medicamentos, care e puțin mai ok, din toate punctele de vedere.

Dacă îl vrei neapărat, iar tipul cu care l-ai făcut e de acord să-l păstrezi și încă vrea să fie cu tine și tu nu ai nimic împotrivă să lucrezi ca și casieră la Penny sau undeva pe maxim 15 mil, păstrează-l.

| Ancaandra explică (pentru LoveSleep):

Nu a plecat ma susține în continuare el e in armata si urma sa intru si eu anul acesta dar daca am aflat ca sunt însărcinată voi da peste 2 3 ani iar ca am timp

| sofisis a răspuns:

Scuza-ma dar...esti majora. Ai 20 de ani, o sa ai 21 cand nasti. Nu e deloc o rusine sa ai un copil la varsta asta si nu e deloc o rusine ca nu esti maritata. Imi pare rau ca mama ta are o gandire atat de tampa si in loc sa se bucure pentru tine, pentru inimioara din tine si pentru ca o sa aiba un nepot/o nepoata, iti face experienta asta un calvar. Tine copilul daca tu il vrei si las-o pe maica-ta. O sa ii vina mintea la cap. Te asigur.

| Necunoscut112 a răspuns:

In momentul in care o sa se nasca copilul vei avea unde sa locuiesti? Sotul tau isi va permite sa te intretina si pe copil si pe tine? Te-ai informat cam care sunt cheltuielile minime pe care va trebui sa le suporti tu si iubitul tau dupa nasterea copilului si vi le permiteti? Daca raspunsul este "da", atunci poti da linistita nastere. Daca nu, trebuie sa iei in calcul ca un copil nu-l faci sa ti-l creasca altii.

| Laura927 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Lasa ma ca nici eu nu am avut nimic cand am ramas insarcinata si uite acum doi ani de cand s-a nascut fata am ridicat si casa si ne-am si deschis o afacere mica! Niciodata nu stii ce se intampla maine!

| Ancaandra explică (pentru Laura927):

Așa este

| alin131 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Ii ajuta Dumnezeu.

Asta o auzi de la un om salvat de la moarte de 7 ori de catre Iisus Hristos.

Nu bancnotele decid daca un copil sa vina pe lume sau nu. Dumnezeu are grija de noi toti, a creat cerul si pamantul, toate cele vazute si nevazute, are grija si de copilul ei.

| Laura927 a răspuns:

Fii serioasa..lasa mama lasa tata! tu esti singura care vei trai cu aceasta trauma a avortului toata viata ...este decizia ta indiferent de varsta!
acum ca vrea sa te ajute sau nu cu copilul sau vrea sa il vada pe tine sau pe bebe ramane de decizia ei.
Si eu sunt mama si nici de s-ar pune mama pe calea ferata inainte trenului nu ar fi renuntat la bebe meu.
Si mie mi-a spus mama sa fac avort si aveam 23 de ani cica imi inchid viata...nu a fost asa am fost cea mai fericita persoana cand i-am ascultat inimioara prima data. iubitul meu s-a speriat nu stia ce suna asa cand am fost la ecograf prima data, i-au dat lacrimile.
oricum eu sunt impotriva avortului ori ce ar fi

| Eduard196 a răspuns:

Cum sa faci avort? Si cine este ea sa iti zica sa iti omori copilul? Nu ai ce sa ii explici. Ii spui ca nu vrei sa il avortezi si ca il vei pastra si aia e

| alin131 a răspuns:

Buna, vreau sa iti spun ca ma bucur pentru ca ti cu copilul tau.
Mama ta trebuie sa inteleaga si sa se obisnuiasca cu ideea ca va avea un nepot/nepoata. Sa sti ca nu sunt putine cazurile in care parintii viitoarei mame spun multe... Dar mama ta e mama ta si in curand vei deveni si tu mama. Daca ea nu te nastea pe tine mai era acum rusine sa ai copil inainte de nunta?

Si e rusinos sa ai copil inainte de nunta, dar e normal sa faci intrerupere de sarcina pentru ca asa a spus mama ta cand este corpul tau, ai o viata in tine care creste si care abia asteapta sa iti spuna mama...

Ai 20 de ani, nu iti face griji, te ajuta Dumnezeu si nu te lasa, toti oamenii pot fi impotriva ta, il ai pe Dumnezeu cu tine si te ajuta cu orice ai nevoie, doar sa ceri.

"Cere si ti se va da, cauta si vei afla, bate si ti se va deschide."

Ma bucura enorm ca tu vrei sa iti ti copilul si daca mama ta nu te ajuta, roaga-te la Iisus Hristos sa te ajute. Poate o sa mai stai cu mama ta, poate o sa stai in alta parte, dar o sa fi cu copilul tau si mult te mai iubeste Dumnezeu pentru ca vrei sa primesti aceasta binecuvantare.

Imi umple inima de bucurie sa aud ca iti ti copilul. Dumnezeu sa fie cu tine si sa te ajute sa treci cu bine peste orice obstacol si sa iti cresti copilul in dragoste si armonie.

Iisus Hristos te iubeste.

| LaurentiuGabriel666 a răspuns:

Pai in primul rand nu e o rusine sa ai un copil. Vorbeste cu mama ta si explica-i ca tu chiar iti doresti acest copil eu iti spun sa fi puternica si sa nu lasi ca asta sa te afecteze pentru ca e un mare pacat sa avortezi un copil pentru ca si el este un suflet, daca nu poti discuta cu mama ta incearca cu tatal tau el sigur te va intelege si zi lui sa o faca pe mama ta sa te inteleaga si pe tine!

| Ddolganiuc a răspuns:

Păstreaza sarcina!
Mai bine sa nu vorbești ceva timp cu mam ta decat sa omori un copil nevinovat, oricum ei o săi treacă, și lasă rușinea deoparte.
Cu ce a greșit acel copil că tu nu te-ai protejat la timp?
Și dacă așa tare vrea mama ta ca să ai copil dupa căsătorie, atunci in aceste 9 luni găsește cu cineva să te căsătorești și apoi poți să-l naști liniștita, așa o să fii și tu bucuroasă și copilul tău, la fel și mama ta!?