| Salu134 a întrebat:

Am 22, ea 21, am avut relații sexuale, la ea fiind pentru prima dată, am fost protejat, însă îi întârzie menstruația, trebuia sa vina pe 13, deja e 17, 4 zile întârzie, e ceva normal?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi acum si o scrisoare trimisă cu poșta ajunge in 3, 4 saptamîni la adresă, dar ciclul, durează ca organismul fetei a fost supus unei dezvirginări îi trebuie timp organismului sa se autoregleze, si sunt sigur ca voi face ti sex nonstop zilnic asa ca organismul nu se poate reface 100%, ai rabdare ca va veni si acel ciclu mult asteptat si de ea dar si de tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli/sa cunosti si totodata sa intelegi fiindca este in interesul tau sa stii ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara si ca atare sa existe si posibilitate de a se produce mici dereglari ale lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile. Durata abaterii poate prezenta variatii mici de doar +/- 3-5 zile, insa dereglarile pot fi si mai mari chiar si de 7-10 zile fara sa existe o sarcina. Astfel de dereglari ale lungimii ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele existente in organismul. Numai daca o astfel de situatie se va repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale.
Revenind la intrebarea ta, se poate afirma ca in cazul descris de tine atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este egala cu 0 (ZERO), in cazul in care prezervativul a ramas intreg/intact pe intreaga durata cat a fost intretinut actul sexual. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu suntem ginecologi, și chiar de am fi, fără consult nu se poate pune un diagnostic. Asta ar trebui să facă și amica ta - o vizită la medic.

| Andreeush a răspuns:

Dacă v-ați protejat nu ar trebui să fii îngrijorat, nu poate fi vorba de o sarcină.
Poate fi vorba de o simplă întârziere a menstruației.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Daca nu ti-ai dat drumul in ea, n-are cum sa ramana.
Menstruatia mai intarzie uneori.

Răspuns utilizator avertizat
| Gofigi a răspuns:

Probabil ii o dereglare hormonala

| 1Me9 a răspuns:

Daca ai dezvirginat o de curand, e cel mai probabil sa aiba anumite dereglari hormonale care sa fi produs intarzierea.
Fostei mele iubite i-a intarizat ciclul aproape o luna!
Stai calm, atat timp cat stii sigur ca nu a existat ejaculare, poti dormi linistit!

| CristianBaciu a răspuns:

Da, intra si citeste aici: www.aventurierotice.ro