| designs a întrebat:

Am ajuns întro situatie mai incurcata...
Sunt îndrăgostit de o fata de la mine din grupa de la facultate, iar ea este îndrăgostita de mine. Problema este ca ea are prieten.
Am petrecut mult timp împreuna cam o luna (pot sa zic ca am fost iubiti in aceasta perioada) la insistentele mele, dar nici ea nu se dade la o parte, eu sperind ca pin la urma ea va dori sa fie cu mine, cu totoate ca m-i-a spus ca uraste ceia ce face, si nu credea ca va fi in satre vreo dat de asa ceva. Am ajuns si le ceea de ce ma temeam mai mult si anume : ea a spus ca e mai bine să o las, că nu poate fi cu mine indiferent de ce își doreste ea, ca nu mai putem continua asa, și eu de fapt nu mai putem continua asa dar nici sa ne despartim nu doresc. Tin foarte mult la ea si nu vreau sa o fac sa sufere. Am apus ca îi voi respecta decizia, si am sa incerc să o uit si ea la fel, cu toate ca ne va fi foarte greu pentru ca ne vedem zilnic fiind în aceiași grupa.Doua saptamini am fost in vacanta dar de luni se incep orele si nu stiu cum am sa ma discurc. Dupa,, decizia" luata de ea am continuat sa vorbim la telefon foarte mult ba chiar mai mult ca înainte, dar asta pentru ca suntem departe unul de celalt si nu ne-am putem vedea, dar eu deja nu mai aduc in discutie teme despre noi doi ci pur și simplu vorbim ore in șir.
Eu singur nu stiu de ce o sun dar simt nevoia de a vorbi cu ea.Cu toate ca am spus ca ii voi respecta decizia eu cred că inca sper că vom fi împreuna, si gîndul acesta nu ma lasa.
Nu stiu cum să procedez mia departe, si nci cum să mă comport mai departe avind in vedere ca de luni iar ne vedem zilnic. Am nevoie de sfaturi...

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ea se joaca si cu tine, dar si cu celalalt, asa este viata de student, asa ca nu vad ce decizie sa respecti, si nici pentru ce.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ne-ai explicat cum sta treaba intre tine si ea, dar intre ea si prietenul oficial ce e?
Daca are prietenul 'acasa' si e o relatie seriosa doar pentru ca sunt impreuna de mai mult timp si stiu si parintii, eu zic sa continui tu, incearca s-o faci sa se desparta de celalalt, e clar ca nu mai simte prea multe fata de el, daca s-a indragostit de tine.
Daca relatia cu celalalt e la fel de 'activa' ca si cu tine, mai bine te retragi de pe acum, nu trebuie sa te incurci cu astfel de fete, chiar daca ajungi tu pe locul 1, mereu o sa gaseasca si locul 2 si 3, ceea ce nu e tocmai ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te asa, se desparte de ala, vine la tine. si asa o sa faca si cu altu cand se plictiseste de tine. te tine pe tine de bine si pe la spate se hihoteste cu altu pana iti da papucii. roata vietii

| TheRealDaniel a răspuns:

Vorbeste cu ea si spune-i ca daca chiar tine la tine, sa o dovedeasca despartindu-se de prietenul ei.

| DulceLup a răspuns:

Ce facultate ma frate?

| designs explică (pentru DulceLup):

Nu înteleg de ce intrebi dar iti spun, facultatea calculatoare informatica si microelectronica (CIM), Universitatea Tehnica din Moldova.

| DulceLup a răspuns:

Aaa e moldoveanca! acum inteleg cine te-a bagat in boala. Hai ma vere ca mai sunt fete pe pamantul asta. Vino prin Roumaine ca avem noi si pentru tinewinking