| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am avut o relatie de 6 luni cu un baiat.Am incercat sa-l fac baiat cuminte, sa-l aduc pe drumul cel drept.Dar toate astea au fost degeaba.In tot acest timp doar si-a batut joc de mine.Cand eram impreuna, cand ne certam putin, cand ne desparteam, vorbea cu altele, se dadea la altele.L-am prins mereu in fapt, dar l-am tot iertat.Acum ne-am despartit, i-am aratat dovezi, dar nu vrea sa recunoasca, face pe victima.
Mereu cand ne-am despartit eu i-am ramas fidela, nu ma apucam sa vorbesc cu altii.Dar acum la ultima despartire dupa ce mi-a gresit iar, am vorbit si eu putin cu fostul.Fostul vroia sa ne vedem, dar am refuzat pentru acest baiat, cu toate ca iar imi gresise, dar ma gandeam sa-i mai dau o sansa.Dar acum toate oalele s-au spart in capul meu, eu am cazut cea vinovata, cea care a mintit..Cu ce sunt vinovata? Ca am vorbit si eu odata cu un baiat (adica cu fostul) si l-am refuzat, doar ca sa-i mai dau o sansa celui care si-a batut joc de mine 6 luni?
El face pe victima, ma barfeste, ma injura, ma considere pe mine cea care e vinovata care a gresit.El e cel nevinovat, care timp de 6 luni doar m-a mintit, si a facut lucruri pe ascuns. Dupa toate astea el ma cauta sa ne impacam, si imi spune ca eu am gresit. Niciodata cand a facut greseli nu a recunoscut, mereu mi-a promis ca numai face, ca sa-i mai dau o sansa, dar mereu a facut asa.
Nu pot sa inteleg de ce baiatul are dreptul sa insele, sa faca ce vrea el, iar fata nu, fata trebuie sa stea si sa accepte batai de joc.Eu cred ca nu mai exista vr-un baiat care sa fie corect fata de iubita lui.Baietii se plang ca toate fetele sunt la fel (panarame, pe interes), dar cand au o fata cuminte, isi bat joc. Bunatatea a devenit un defect pentru lumea in care traim!
Voi ce credeti? Cum as putea sa scap de el?
(Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot).

5 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

După părerea mea, tu ai făcut doar două greșeli : 1. ai crezut că-l poți schimba. 2. i-ai acordat o a doua șansă după ce a greșit prima oară.
Nu trebuia să te înjosești atât de mult prin a-i mai oferi a doua șansă și a treia și tot așa... De când greșise prima oară trebuia să-l lași.
În plus, tu ai plecat cu premiza că îl vei schimba și îl vei aduce pe drumul cel bun, ceea ce nu se întâmplă și nici nu se va întâmpla vreodată. Băieții de genul ăsta nici nu cred că vor să fie aduși pe drumul cel bun.
Tu ai grijă de tine și spune-i că nu mai aveți ce vorbi, că te-ai săturat să fi bătaia lui de joc. Ai dreptul să ai o relație frumoasă cu cineva care ține la tine și el nu se încadrează în tiparul ăsta.

| DeeaMarry a răspuns:

Draga mea, doar pentru ca tu nu ai stiut ce sa iti alegi nu inseamna ca toti baietii sunt precum iubitul tau.
Baiatul nu are dreptul sa insele sau sa faca ce vrea, poate doar daca isi gaseste o fraiera care sa ii permita asta. A vazut ca i-a mers o data, de doua ori cu tine, era chiar prost daca nu mai continua.
Cine te crezi tu sa-l schimbi, sa-l "aduci pe calea cea buna"? Nu mai incerca asta! Ia-ti unul pe placul tau.
Poate ca experienta asta o sa-ti deschida ochii.
Imi cer scuze daca te-am jignit(nu asta intentionam!) dar cineva trebuie sa te aduca cu picioarele pe pamant.

| neutrino a răspuns:

Mare dreptate ai. Felicitari pentru inteligenta si maturitatea cu care gandesti!

| NameHarris a răspuns:

Baiaeti mai golani cauta fete mai cuminti ''gen sa stea acasa sa nu iasa decat cu fetele sa nu vorbeasca cu baieti'' stiu asat ca si eu sunt un pic mai ''nebun'' nu in sensu ala rauhappy adica imi place sa fac ce vreau sa nu dau explicati la nimeni mai ales la prietena! Eu zic sa-ti cauti unu asa mai cumintel ca si tine si sa te iubeasca aia nu e iubire cand te dai la altele si ii intrezici ceva la prietena ta si tu faci ce vrei! cum sa scapi de el zi ca ai pe altu de exemplu cupleazate cu fostulhappy Frumoasa povestea tawinking

| Loreddana a răspuns:

Eterna greseala a fetelor naive de a incerca sa-i transforme pe baietii rai in baieti buni. Invata din greseala asta si nu o mai repete pe viitor. Acum uita de baiatul asta si mergi mai departe.