| Wik98 a întrebat:

Buna, am avut relații cu soțul neprotejati. Ciclul mi s-a terminat pe data de 2 iunie si am avut relații pe 10, 11, 16, 17 pe data de 18 am avut niste scurgeri de sange mai deschis si cu dureri.

Pot sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| DenisaDeni11 a răspuns:

Este importanta data in care ti-a venit menstruatia. Este foarte probabil sa fi fost in perioada fertila, si da poti fi insarcinata. Fa un test. Este cel mai simplu

| corbulalbrosu a răspuns (pentru DenisaDeni11):

Ai uitat? sau ai omis intentionat? sa-i spui/transmiti care este moment si/sau data din care poate sa inceapa sa efectueze testul de sarcina. Efectuarea testului de sarcina conform indemnul tau, in modul precizat, ''simplist'' reprezinta cea mai sigura metoda de a arunca banii direct....in cosul cu gunoaie. NO COMMENT rolling on the floor

| DenisaDeni11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cand o fata/femeie nu stie sa-si calculeze Perioada fertila si probabilitatea de a fi insarcinata, da mi se pare mai simplu si mai sigur sa faca un test de sarcina. Decat sa creada ca un necunoscut stie sigur ca este sau nu insarcinata, si sa greseasca.Raspunsul meu, si in general raspunsurile mele sunt simpliste si din experienta. Si le dau cu drag, nu pentru puncte si fundite.
Multumesc pentru raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenisaDeni11):

Nu ai inteles absolut nimic. Exact asa cum am fost convins. Este absolut inutila chiar si incercarea de a explica faptul ca testul de sarcina nu se poate face in orice moment, asa cum cred absolut eronat si altele exact la fel de ''informate'' ca si tine, carora le lipsesc chiar si cele mai elementare cunostinte medicale. Sunt convins ca nimeni nu doreste sa arunce banii direct la gunoi prin efectuarea de teste de sarcina ABSOLUT INUTILE cum ar fi cele pe care le ''recomanzi'' cu atata nonsalanta. rolling on the floor rolling on the floor Iar in privinta cunostintelor de specialitate strict ginecologica, nici nu are rost sa le amintesc. Mai bine ma abtin. laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru DenisaDeni11):

Si pentru a nu ramane in continuare in ''ceata'' sau pentru a nu ramane si pe viitor cu totul ''in negura ignorantei'' afla si tu : CAND POATE FI FACUT TESTUL DE SARCINA : In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA, multi cred ca testul poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului, sau altfel spus practic in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut actul sexual sau imediat dupa ce a fost acesta intretinut, ORI dupa 7-10-14-18 zile, asa cum sustin/pretind cam toti fabricantii de testere care de fapt sunt niste MINCINOSI ORDINARI interesati doar de profit si nimic atceva. In cazul testului de sarcina efectuat conform acelor asigurari, singurul rezultat care poate fi ACCEPTAT/avut in vedere si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit POZITIV. Orice rezultat care este NEGATIV, obtinut cu orice tester indiferent de marca sau producator, care a fost efectuat inainte de trecerea a MINIM 21 de zile, de la data sexului cu probleme sau a ovulatiei, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca in proportie de peste 70-80% repeezinta un rezultat FALS. Este stabilit destul de precis sau cert ca atunci cand testul este facut dupa trecerea a 10 zile de la contactul sexual. S-a stabilit statistic ca DOAR in cazul a circa 1-3% dintre femeile care sunt sigur INSARCINATE rezultatul obtinut va fi CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul de 97-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV care insa este 100% FALS. Numarul testelor cu rezultatul FALS NEGATIV va scadea progresiv din ce in ce mai mult, cu fiecare zi care trece, pana cand testarea se face la momentul optim adica dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului buclucas), momentul in care circa 97-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV si doar 1-3% vor obtine in continuare rezultatul FALS NEGATIV. De regula aproape niciodata rezultatul testului de sarcina NU poate sa fie/iasa aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu continut mai mic de aur coloidal in liniuta de pozitivare) adica testerele mai putin sensibile, vor oferi/da mai des si mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi mesajul, pentru a nu mai induce pe nimeni in eroare si pe viitor. Testele efectuate (mult) prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL, pur si simplu pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. SanatatE!

| DenisaDeni11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai mai bine te abtii.
Nu stiu daca dai tot timpul copy paste sau ai cunostinte intr-adevar despre aceste lucruri. Eu ca femeie, cu probleme ale menstruatiei si ale ovulatiei implicit "am aruncat banii la gunoi" asa cum spui, in fiecare moment in care am simtit nevoia. Le-am facut in diferite momente a ciclului si toate m-au convins ca sunt sau nu insarcinata. Faptul ca tu spui ca cei ce vand astfel de teste mint, pe mine nu ma convinge cu absolut nimic. Pentru ca mie mi-au demonstrat ca nu e asa. Incearca tu sa le convingi pe toate care trec prin astfel de momente sa astepte 21 de zile ingrijorate poate unele cu vicii, care nu stiu daca sa se opreasca sau nu. Am inteles esti barbat, deci nu ai cum sa intelegi.
Eu iti inteleg convingerea, si ti-as putea da dreptate intr-un anumit fel. Dar fiind femeie, prefer sa arunc banii la gunoi si fara nici o problema ma incred in aceste teste.
Si ai fost convins degeaba, pentru ca am inteles din primul moment ce ai vrut sa spui. Dar nu am vrut sa ajungem
la astfel de dezbateri.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca la un moment dat, vei reusi sa INTELEGI si tu un lucru extrem de simplu si anume aceea ca NU se poate efectua o analiza EXACTA, CERTA, PRECISA dar mai ales CORECTA in privinta posibilitatii si/sau probabilitatii de a se forma o sarcina in cazul in care NU sunt prezentate informatiile minimale dar strict necesare privind caracteristica ciclului menstrual. Acestea sunt dupa cum urmeaza : 1. ) data primei zile de sangerare, adica a menstruatiei, care reprezinta de fapt data la care incepe ciclul menstrual, 2.) tipul/caracteristica ciclului menstrual adica daca este REGULAT- NEREGULAT, 3. ) lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual, 4.) data la care urmeaza sa inceapa viitoarea menstruatie. Doar atunci cand sunt prezentate aceste precizari se poate formula un RASPUNS obiectiv si nu doar simple pareri sau presupuneri subiective lipsite de orice valoare. Trebuie sa stii/sa intelegi faptul ca CICLUL MENSTRUAL incepe din PRIMA ZI A MENSTRUATIEI si NU din momentul primei zile de dupa terminarea sangerarii. Depinde doar de tine ce fel de informatii sau explicatii doresti sa ti se transmita si anume acestea sa fie RASPUNSURI certe, corecte, sau sa fie doar/numai simple PARERI ori PRESUPUNERI subiective, interpretabile. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu ai nici macar atata ''inteligenta'' incat sa cunosti ca numarul medicilor ginecologi de sex masculin depaseste cu mult pe cel al medicilor ginecologi de sex feminin, m-am lamurit cam cata si cam de ce natura este ''cultura ta generala'' care poate sa ''zaca'' in mintea ta....de ''femeie'' care are ''inteligenta'' rolling on the floor sa afirme asa ceva : ''Am inteles esti barbat, deci nu ai cum sa intelegi.'' Acum chiar ca m-ai facut sa inteleg care este de fapt nivelul si valoarea ''inteligentei'' absolut ''dementiale'' afisate prin care negi evidenta si rezultatele certe, exacte si mai ales corecte ale cercetarii stiintifice si medicale. rolling on the floor rolling on the floor NO COMMENT