| Zinv a întrebat:

Buna! Am cateva intrebari legate de varsta.
La ce varsta pot incepe viata sexuala?
La ce varsta pot cumpara prezervative?
La ce varsta pot sa incep sa ma masturbez?
La ce varsta e ok sa am o iubita?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Viata sexuala o incepe fiecare atunci cand alege, fireste in afara de caz de viol.
Nicaieri nu se cere buletinul pentru a cumpara prezervative.
Ai fi mai fericit daca nu te-aiasturba deloc, daca ai face sex numai dupa cadatorie ( care in Romania se poare dupa 15 ani la fete si 18 la barbati) si ti- ai face o prietena cand e posibil ca in viitorul apropiat sa te casatoresti.

| Violleta2022 a răspuns:

1. dupa 18 ani - cand esti suficient de matur ca sa-ti iei si raspundere pentru actiunile tale.
2. prezervativele le poti cumpara de 15-16 ani de la farmacie, malluri sau chiar online (gasesti pe eMAG). De altfel nu sunt ilegale si nici nu ti se cere buletinul.
3. masturbare o poti practica cu masura (odata la 2-3 zile) de pe la 13-14 ani
4. Iubitele sunt ok dupa 17-18 ani, cand esti suficient de mare.

| mihai69 a răspuns:

1. Preferabil după 16 ani, dar și mai bine nu înainte de 18;
2. La orice vârstă, că nu sunt nici alcool, nici tutun;
3. Tot la orice vârstă;
4. E relativ. Iubita de la 10 ani e altceva față de iubita de la 16 sau de cea de la 25...

| Mayhem666 a răspuns:

1. La cat vrei, daca ai ocazia.
2. Asta sincer nu stiu.
3. Nu conteaza, cand te simti pregatit.
4. Asta depinde de tine, si daca te place cineva sau nu.

| Floridori a răspuns:

1.Atunci cand te consideri pregatit.
2.La orice varsta.
3.Cand doresti, nu are importanta (copiii incep sa se exploreze sexual, chiar daca inconstient de la varste foarte mici).
4.Cand ai ocazia, sau cand consideri ca iti doresti una.

Răspuns utilizator avertizat