| Nupotsazbor a întrebat:

Am început o relație de câteva zile cu un băiat de 20 de ani, eu având aproape 17. Știu că este prea devreme să mă gândesc la contact intim, am vorbit și cu el despre lucrul acesta, însă nu a bătut niciun apropo că va fi el primul. Ideea este că eu vorbesc foarte deschis cu mama despre sex și ea consideră că nu e vârsta potrivită pentru a-mi începe viața sexuală acum, pentru că voi mai cunoaște și alți băieți. Ce ar trebui să fac? Dacă am avea o relație serioasă, după cât timp aș putea face asta? Știu că atunci când simt, dar mă gândesc totuși și la ce spune mama. Știu că ne putem despărți oricând și poate că aș suferi, dar dacă mă gândesc așa la fiecare băiat cu care stau, chiar o să rămân fată mare. Menționez că el a avut doar două relații serioase, de 2 ani și un și jumătate, nu a făcut sex, ci dragoste, după cum spune el. Băiat rău nu e, cu toate că suntem împreună de câteva zile, vorbim de mai mult timp. Mi-a spus ieri când ne plimbam că un bărbat nu se afișează în public cu o fată cu care nu-și dorește o relație serioasă și are de gând să se despartă de ea după ce întrețin relații sexuale. M-a întrebat și de părinți și ce vreau să fac mai departe. De cine să ascult? Când să fac pasul ăsta, dacă va fi să rămân cu el?

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Varsta este absolut potrivita sa incepi sa faci amor cu un iubit si tot ce este posibil sa mai ai si altii. mama e mama si iti vrea binele, se gandeste ca probabil te va influenta un eventual esec cu acest baiat la situatia scolara. are dreptate. insa varsta este potrivita dpdv fiziologic.
posibil ca in doi ani sa apara un prag psihologic in felul in care evolueaza o relatie pentru iubitul tau. cu siguranta poate trece peste limita de doi ani daca isi invinge acest prag impreuna cu tine prin discutii deschise si prin reflectarea sincera asupra piedicilor care apar dupa doi ani de relatie cu o fata.
tu ca fata trebuie sa stii ca nici eu, nici mama ta si nimeni altcineva in afara de tine nu poate decide cand sa incepi.
va trebui sa o faci atunci cand vei simti tu ca esti pregatita sa-l primesti in intimitatea ta si cand ai certitudinea ca poti avea incredere in el. nu lasa pe nimeni sa te grabeasca sau sa te impiedece.
lasa-l sa astepte pana vei simti tu ca este momentul. daca vei simti peste doua luni atunci sa stii ca este momentul potrivit, daca vei simti ca peste sase luni va fi momentul atunci peste sase luni sa incepi. el sa astepte. nu te lua dupa chestii ca nu mai poate astepta, ca are nevoie de sex si de astea. daca te iubeste cu adevarat sexul este pe plan secundar si cel mai important pentru el va fi sa fie cu tine. astfel iti vei da seama cat insemni tu pentru el ca prieten si cat ca partener pentru sex. ideal este ca sa insemni mai mult ca prieten decat ca partener.
totusi este bine sa intelegi si ca nu-l poti tine ca un catel pe langa tine si ca, cu toate ca vei vedea ca insemni mult pentru el nevoia lui de a te iubi ca barbat vine din iubire totusi insa iti vei da tu seama de diferenta, pentru ca exista o diferenta si e vizibila.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca cele mai de lunga durata relatii sunt cele nascute din prietenie, cand te cunosti cu o persoana sunt sanse mari sa dureze, deci prima oara cunoastere, sincer la voi e doar prietenie

Mi-a spus ieri când ne plimbam că un bărbat nu se afișează în public cu o fată cu care nu-și dorește o relație serioasă și are de gând să se despartă de ea după ce întrețin relații sexuale

asta e o capcana, o minciuna, asa a stat si cu aia tot cu minciuni, baietii la 20 de ani cauta doar sex nu toti majoritatea, vor inventa tot felul de minciuni, vrajeli, doar pentru sex, tu find fata ai nevoie de iubire sa faci sex asta e diferenta, eu daca as fi in locul tau as cunoaste mai multi baietii si cei pe care i consider prietenii adevarati mas apropia de ei pentru ca fara prietenie nu e nimic de durata, motivul tuturor despartirilor e lipsa de cunoastere a partenerului, nu fi bolovana si crede totul

| neutrino a răspuns:

Mai rabda si tu putin, pana cand vei face 18 ani si nu mai crede orice perla spusa de baieti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El a facut doar dragoste si nu sex! Si un barbat se afiseaza doar cu femeia cu care are ganduri serioase... Mor de ras!

Spune tot ce vrei sa auzi. In general, asta e un semn clar cu privire la ce doreste. Si nu, nu la dragoste ma refer.

| Xpressurself a răspuns:

Revin-o cu detalii din cand in cand despre cum evolueaza situatia. daca vrea sa te duca de nas cumva eu cel putin imi voi da seama si-ti voi spune. din ce ai spus pana acum nu pot trage o concluzie. cu siguranta are un prieten mai mare care-l invata ce sa faca insa nu vad o problema in asta, toti avem nevoie de un sfat la un moment dat. la o adica prietenul lui ii poate da sfaturi bune pentru voi doi. sa-l cunoasca parintii tai este foarte bine, ei sunt maturi si vor vedea la rece ce fel de om este. daca nu are curaj sa ii cunoasca atunci incep sa-mi pun semne de intrebare dar sa incepem prin a fii optimisti happy

| Nupotsazbor explică (pentru Xpressurself):

Nu știu de ce nu pot să apreciez și eu băieții cuminți, chiar regret că nu pot. Am avut atâtea ocazii și le-am da cu piciorul, doar pentru că îmi arătau prea mult că le pasă de mine. Și acum cred că am făcut o prostie. Am fost acasă la el și ...ne-am jucat. Ne-am dezbrăcat complet, dar nu am făcut, deși îmi era extrem de greu să mă abțin. Nu-mi place că e foarte indiferent. De-abia îmi dă câte un mesaj să vadă ce fac, dacă am ajuns și vorbește foarte rece. Când l-am întrebat de ce nu arată ce simte, a zis că vrea să vadă el unele chestii. Acum am ajuns acasă, mi-a dat mesaj să mă întrebe dacă mai ajung și eu și mi-a zis că iar încep cu figuri și că se bagă la somn (a fost sch.3) și că avem de discutat după ce se trezește. L-am întrebat dacă e de bine sau de rău și a zis că de rău. Și mi-a zis direct pa pa, fără te pup, nimic. Știu că suntem de câteva zile împreună, dar totuși. Eu îi ofer orice și el ce face? Așa se comportă cu mine?

| Xpressurself a răspuns (pentru Nupotsazbor):

Te invarte pe degete, acum te lasa sa fierbi de nervi pana ce o sa-l suni tu sa te culci cu el de frica sa nu-l pierzi crezand ca de fapt tu ai ceva de pierdut. nimic mai fals, de fapt daca-i dai papucii si rezisti putin tu vei avea de castigat. adica un alt iubit la momentul potrivit care sa te iubeasca si sa te respecte. nu incepe o relatie cu cineva care te pune pe jar. nu prima relatie. intelege. iti vreau binele insa eu nu te pot opri, numai tu poti sa iesi din aceasta capcana. esti intr-o capcana. stie ca il doresti si stie ca te poate avea si face orce cu tine. asculta-ma si o sa-mi multumesti mai tarziu. fa-i vant si cauta-ti alt baiat care sa compenseze dorinta pe care o simti sau lasa-l sa astepte pana intri la facultate. de fiecare data cand vrea sa te stranga cu usa pune-i restrictii. dar mi-e ca esti prea cruda ca sa il dresezi. ori fai vant ori fa-i la fel cum iti face el tie pana vine ca un catel la tine insa nu-i ceda nici atunci. data viitoare cand te suna spune-i ca n-ai timp de el, pleci cu parintii si inchide-i telefonul. da asa sa faci. fara explicatii, scurt si rece. intoarce-i orce tentativa pe care o are sa te controleze emotional. apoi la fel, spune-i ca te intalnesti cu prietenele tale. si apoi ca ai de invatat.
acum mi-e totul clar, prietenul lui a vrut sa te vada cum esti pentru ca are experienta necesara sa-l invete ce sa faca cu tine. te prosteste si tu nici nu-ti dai seama. rezista tentatiei altfel te va expedia el dupa ce te are de cateva ori. si tare mie ca daca nu asculti o sa te tina in stres tot timpul si atunci sa nu te plangi ca ai probleme si la scoala.
banuiesc ca nu ai vorbit cu fosta lui prietena. rau faci. acea fata te poate ajuta enorm sa intelegi cine este.
banuiesc ca nu vorbesti cu mama ta toate detaliile. rau faci. mama ta te poate ajuta enorm.
asculta de mine si fii desteapta pentru ca poti. mai pove.

| Nupotsazbor explică (pentru Xpressurself):

S-a despărțit el de mine. pe motiv că sunt prea copilă și că mă dau virgină, când eu cine știe cu câți am mai făcut ce am făcut cu el. Așa regret că l-am lăsat să-mi bage mâna și eu la fel. crying

| Xpressurself a răspuns (pentru Nupotsazbor):

Nu s-a despartit de tine. te lasa sa astepti. ai sa vezi ca va intalniti si incearca din nou, dar iti spun cu siguranta ca daca te culci cu el iti da papucii dupa o saptamana numai de ciuda ca nu i-a iesit din prima cu tine. fa ce-ti spun eu si o sa fii bine.
orce iubit ai lasa-l sa astepte minim trei luni ca sa vezi cu cine ai de-a face.
asta e un labar fara experienta pe care il invata altii, fara prietenul lui e terminat. ti se pare tie ca e versat insa nu e asa. iesi cu alti baieti si o sa uiti totul.
nu mai lasa pe nimeni sa te controleze emotional mai ales acum in preajma bacalaureatului.

| Nupotsazbor explică (pentru Xpressurself):

Ba exact asta a făcut. I-am zis așa : Vrei să ne despărțim? Că asta înțeleg de la tine. și mi-a zis: da, exact asta să înțelegi. Și când l-am întrebat de ce mai stă cu mine a zis că l-a mâncat în cur și că se vede ce fel de fată sunt dacă din prima zi l-am dus în pădure și l-am lăsat să-mi facă ce vrea. Da, aici eu am greșit că l-am lăsat să mă facă să mă simt bine, dar uneori simt și eu nevoia tocmai pentru că sunt virgină. M-a făcut să mă simt foarte urât și într-un fel are dreptate. Sunt o curvă virgină. Cel mai rău îmi pare că am făcut cu el chestii pe care cu alți băieți nu le-am făcut, iar ceilalți nu mi-au vorbit urât și nu ne-am despărțit în felul ăsta. Mi-e puțin jenă de ce vor zice prietenii lui, dar e bine că stă în alt oraș și nu prea avem prieteni comuni. Am stat de vorbă și cu sora mea, nu m-a judecat, dar mi-a zis ca de acum înainte să am grijă ce și cu cine fac. Și dacă într-adevăr simt nevoia să-mi încep viața sexuală, să aștept măcar 3 luni ca să văd dacă merită sau nu. Cred că un băiat care urmărește doar sex nu așteaptă 3 luni când în maxim 2 săptămâni ar putea avea alta, zic eu. Oricum, îți mulțumesc mult pentru sfaturi. Mă bucur că mai există și OAMENI. :*

| Xpressurself a răspuns (pentru Nupotsazbor):

Da, vad ca intelegi. e foarte bine, ma bucur ca asculti. insa nu lasa garda jos ca nu s-a terminat, vine el inapoi cu alte trucuri ca acum sta si pune la cale ce sa faca.
cand zic baiat cuminte nu ma refer la copii prostuti si timizi cu toate ca si ei merita o sansa, nu stii niciodata ce comoara ascunsa descoperi in sufletul lor, ma refer la cei care ai caracter si nu crapa ca tembelii la putina tensiune sexuala. cei care te respecta si te fac fericita. acum ai ocazia sa vezi ca nu ai fost fericita cu el, mai degraba stresata. observi diferenta? o sa o vezi mai bine cand vei iesi cu alti baieti si o sa poti compara. nu esti curva daca acceti invitatia a doi trei baieti si astfel ii poti observa cum sunt. la urma urmei este doar o invitatie in oras. si nici cu termenul de curva in cazul tau nu sunt de accord pentru ca o curva inseamna o femeie care face sex pentru placere fara sa iubeasca. ori tu te-ai deschis emotional fata de el insa esti inocenta si nu ai experienta. o sa vina cu timpul si experienta. bine ca te ajuta sora ta. ea iti poate confirma ce iti spun eu.
tinem legatuta, nu uita de scoalawinking

| Nupotsazbor explică (pentru Xpressurself):

Mă simt mai bine acum. Am reînceput să vorbesc cu un băiat cu care am stat vara trecută o săptămână. Foarte cuminte băiatul, dar ne-am despărțit pentru că era foarte gelos și îmi arăta prea mult că ține la mine, culmea că tocmai asta caut acum, nu mai vreau indiferență. Legat de celălalt, chiar regret într-un fel, pentru că am avut încredere și îmi spune că sunt la fel ca toate. Ce-i drept, nici eu nu am experiență și da, sunt naivă. Poate dacă nu treceam și prin asta, nu aveam nimic de învățat. Totul se întâmplă cu un motiv. Nu cred că se mai întoarce din moment ce mi-a zis că l-a mâncat în fund să stea cu mine. Oricum se vedea cât de distant e față de mine...

| Xpressurself a răspuns (pentru Nupotsazbor):

Ok happy

| schmoll a răspuns:

Buna..este normal sa ai dubii si iti pui intrebari totusi sa nu uitam si de teatrul mastiilor, ideea de baza este ca in momentul ca ti-ai gasit iubirea te completeaza reciproc, asta o simti si in legatura cu contactul intim unii asteapta si 2, 3 ani..pana cand fata este pregatita, si eu am 20 de ani..si am asteptat multe luni..stiam ca este jumatatea mea, oricum cand te vei desparti de el vei suferii ca fericirea ta este el..cauta in primul rand sa te iubesti pe tine insuti..toate cele bune si succes

| Lisander21 a răspuns:

Totusi..sunteti impreuna doar de cateva zile. Nu mai bine te convingi singura de ce spune el? Adica sa iti demonstreze prin fapte. Nu mai asculta vorbe. Daca ii acorzi incredere si iti demonstreaza intr-un timp mai scurt ca e un baiat bun si nu te-ar putea ranii, dupa cateva luni ar putea sa se intample. Nu timpul conteaza, ci faptul daca esti pregatita sau nu, ori daca el e baiatul potrivit sau nu.

| Nupotsazbor explică (pentru Lisander21):

Când spun că sunt pregătită, înseamnă că-mi asum orice consecință, chiar și faptul că apoi pleacă. Deși mulți băieți mi-au spus: de ce să mai pierd timpul cu tine câteva luni ca să te *** când pot să le*** pe altele din prima zi? Și asta cam așa e. De ce ar aștepta după mine dacă apoi ar pleca? Și asta mă frământă, că nu prea fac ce simt de obicei. Mă gândesc la ce zic ceilalți, în cazul meu mami.

| RAY a răspuns (pentru Nupotsazbor):

Asta e o minciuna, nu e el gigolo sa convinga o fata sa faca sex cu el din prima zi, poate pe banii da, te vrea pentru sex si va sta si multe luni pentru ca o prada grea e mai buna ca una care se lasa usor

| Lisander21 a răspuns (pentru Nupotsazbor):

Pai depinde si ce fel de baiat iti doresti in jurul tau. Unul care ti-ar zice sa o faci cu el din prima saptamana, iti dai si tu seama ca isi doreste doar sex. Altul care s-ar indragosti de tine, iti spun eu ca te-ar astepta si cateva luni. Daca iti doresti o relatie serioasa si de lunga durata, eu zic sa imi urmezi sfatul si sa il pui sa astepte. Asteptarea asta e un fel de test pentru majoritatea baietilor. Cum ai spus si tu..cam multi il pica. Prima data, nu neaparat e speciala, dar o tii minte toata viata. Atunci cand o sa te gandesti, sa nu iti aduci aminte ca ti-ai dat virginitatea pentru un dobitoc si pentru ca ai ascultat de lume. Ar fi bine sa ramai cu o amintire oarecum placuta.