| taniabalan73 a întrebat:

Am luat anticonceptionale 6 luni. Ar trebui sa fac pauza o luna sau le pot lua in continuare fara nicio pauza?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic este INDICAT ca din cand in cand sa se faca cate o pauza de 1-2 luni pentru a oferi celor 2 ovare posibilitatea sa functioneze cel putin o luna in regim normal. ''Regula'' (care nu exista!) presupune ca pauza sa aiba loc dupa ce au trecut 6-8 cicluri menstruale. Insa NU se intampla nimic rau/negativ in cazul in care metoda contraceptiva este folosita fara intrerupere ani de zile, exact asa cum se intampla si in cazul implantului subcutanat care actioneaza contraceptiv pe o perioada de 3 sau 5 ani ( https://dozadesanatate.ro/implantul-contraceptiv-subdermic/ ), sau in cazul folosirii continue pe perioada a mai multi ani a DIU (steriletului). Este optiunea fiecarei femei, mai ales in cazurile in care nu simt si nu apar/exista efecte adverse. Sanatate!

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Cum adica ai luat 6 luni si de ce ai vrea sa faci pauza?

| taniabalan73 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Pai am auzit ca se face pauza aia la 6 luni.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Nu stiu ce anticonceptionale iei tu dar dupa ce termini folia aia de 28 de pastile trebuie sa faci pauza 7 zile si tot asa ...sau nu la asta te referi?