| Hdjdsj a întrebat:

Buna,am luat escapelle pe 27 decembrie, ciclul mi s-a terminat pe 26.De atunci am avut sangerari pe 31 decembrie si a tinut 4 zile, ca un ciclu normal.De atunci n am mai simtit nimic, de o saptamana ma dor sanii si au crescut exact cum mi se intampla mereu cu o saptamana inainte de menstruatie.Ieri de pe la amiaza am inceput sa am crampe mentruale, astea tot asa le simteam cu o zi inainte sa-mi vina menstruatia, astazi inca am crampe.Pe o aplicatie imi zice ca trebuia ieri sa vina.Cam cat aproximativ ar putea sa tina crampele pana sa imi vina menstruatia.

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar e grav daca ai luat pilula de a doua zi desi tu ai doar 14 ani.Afla ca aceasta nu este recomandata fetelor sub 16 ani.Pe viitor incearca sa fii cu capul pe umeri si sa te informezi inainte de a face sex, tocmai ca nu ajungi in astfel de situatii care iti poate afecta negativ atat viitorul cat si sanatatea.Despre pastila de a doua zi, iarasi, ar fi trebuit sa te documentezi inainte.Aceasta are diverse efecte adverse, printre care si intarzierea menstruatiei, de aceea nu are niciun sens sa te mai iei acum dupa aplicatia care iti calculeaza cand vine menstruatia.De citit cu atentie, ca sa stii pentru cultura ta generala, pe viitor, pentru ca nu e de joaca, deloc:

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

https://www.reginamaria.ro/......icatii-are

https://www.medlife.ro/......de-urgenta

https://donaonline.ro/......-si-mituri

Si renunta la partidele de sex daca nu sunteti in stare sa va protejati in mod responsabil.Nu degeaba sexul se face de la 18 ani in sus, e o activitate pentru adultii care isi asuma, nu o distractie pentru copii, care apoi intra in belele si fug la straini sa-i ajute.

| Robert2526 a răspuns:

Poate sa tina si 4-5 zile. depinde de multi factori, nu poate nimeni sa iti zica exact pentru ca nu cunoastem exact situatia

| anonima4552 a răspuns:

Buna. poatesa fie o reactie adversa a anticonceptionalului, sau poate ai infectie.in cazuri de genul este recomandat sa mergi la ginecologie. cum stiu Escapelle este un contraceptiv de urgenta, care poate fi utilizat in termen de 72 ore (3 zile) dupa un contact sexual neprotejat sau de la eşuarea metodei contraceptive utilizate de dumneavoastra. daca tot mergeti la ginecolog, atunci va recomand sa ii cereti anticonceptionale ce sa le luati in fiecare luna pana doriti sa aveti un copil.

| Hdjdsj explică (pentru anonima4552):

Nu doresc sa am Astai ideea..am 14 ani…

| anonima4552 a răspuns (pentru Hdjdsj):

Ai insta sau snap? pot sa te ajut cu cateva sfaturi. Daca vrei asta te rog lasa-mi un cont

| anonima4552 a răspuns (pentru Hdjdsj):

Nu trebuie sa-ti fie rusine sa-mi scrii. am 18 ani deci poti sa mi dai si un cont fake. doar vreau sa te ajut.si dupa ce imi dai un cont, iti dau cerere poti sa stergi raspunsul(contul)de aici

| Hdjdsj explică (pentru anonima4552):

Putem vorbi in privat pe TPU? Da mi add aici dacă poți, dacă nu fac cont de insta

| anonima4552 a răspuns (pentru Hdjdsj):

Nu ma prea stiu aici. fa cont de insta sau sa-mi tu cerere aici

| Hdjdsj explică (pentru anonima4552):

Hfjdjddj2024 copie si da mi add