| z00z00 a întrebat:

am nevoie de un raspuns,nu o bataie de joc, va rog ...am aproape 19 ani,acu doua zile mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu(amandoi fiind virgini) a fost totul destul de ok,nu m-a durut foarte tare,am sangerat destul de mult chiar si a doua zi,dar am observat ca in urama ruperii himenului mi-a ramas atarnata o bucatica de carne ca o ata mai groasa si in capat e rosie, nu ma doare si nici nu simt vreun discomfort...este ceva grav? ar trebui sa merg la un ginecolog? va rog mult ajutati-ma cu un raspuns. Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ar fi IDEAL să te ajute cineva ( deoarece tu nu ajungi aşa cum ar trebui în acea zonă şi nu ai vizibilitate foarte bună acolo ), eventual cu ajutorul prietenului ( sau a unei prietene ) - se poate şi cu o foarfecă ASCUŢITĂ bine ( dacă e tocită, doar te chinui ), şi în condiţii de IGIENĂ maxime : ÎNTÂI igiena locală ( la intrarea în vagin, bine-nţeles înainte şi după spălarea în acea zonă, speli şi mâinile cu apă caldă şi săpun ), apoi şi "instrumentul" trebuie dezinfectat cu spirt sanitar!

Apoi, după tăierea acelei bucăţele, o să ai nevoie de un tampon intim ( fiind posibil să ai o mică hemoragie zonală ).

Totuşi, dacă zici că e o bucăţică mai groasă/mărişoară, ar fi INDICAT să mergi la doctorul GINECOLOG ( acolo o taie foarte UŞOR, cu un bisturiu, şi eventual îţi poate face şi o anestezie locală, ca să nu te doară deloc )!

Acum DEPINDE unde locuieşti şi cât de aproape e un cabinet ginecologic...

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu mergi mîine la medicul ginecolog, el poate să te ajute. Sănătate și succese.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Respectiva „bucățică" este din membrana himenală ( NU are ce altceva să fie ), iar dacă e subțire și nu te doare, o poți RUPE ( eventual o prinzi cu o pensetă curată, dezinfectată cu spirt sanitar )!
E posibil ca apoi să ai o mică sângerare, dar pui un tampon intim...
Nu e ceva grav, poți „rezolva" și singură!
Sper că te ajută acest răspuns ( și sper să te mai liniștești pentru că nu e nimic grav )!

| z00z00 explică (pentru bursuc001):

Pot sa incerc si cu un foarfec sa tai acea bucatica? nu e chiar ca o bucatica subtire de ata ...multumesc mult pentru ajutor!

| z00z00 explică (pentru bursuc001):

Am incerca cu ajutorul unei prietene, pot spune ca am fost o norocoasa, nu am simtit nimic si nu m-a durut deloc atunci cand a taiat iar sange a curs foarte putin, doar atunci pe moment.Mi-ai luat o piatra de pe inima...Iti multumesc enorm de mult pentru ajutor!

| bursuc001 a răspuns (pentru z00z00):

Mă bucur că s-a rezolvat şi am putut să te ajut!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru z00z00):

Ar fi IDEAL să te ajute cineva ( deoarece tu nu ajungi aşa cum ar trebui în acea zonă şi nu ai vizibilitate foarte bună acolo ), eventual cu ajutorul prietenului ( sau a unei prietene ) - se poate şi cu o foarfecă ASCUŢITĂ bine ( dacă e tocită, doar te chinui ), şi în condiţii de IGIENĂ maxime : ÎNTÂI igiena locală ( la intrarea în vagin, bine-nţeles înainte şi după spălarea în acea zonă, speli şi mâinile cu apă caldă şi săpun ), apoi şi "instrumentul" trebuie dezinfectat cu spirt sanitar!

Apoi, după tăierea acelei bucăţele, o să ai nevoie de un tampon intim ( fiind posibil să ai o mică hemoragie zonală ).

Totuşi, dacă zici că e o bucăţică mai groasă/mărişoară, ar fi INDICAT să mergi la doctorul GINECOLOG ( acolo o taie foarte UŞOR, cu un bisturiu, şi eventual îţi poate face şi o anestezie locală, ca să nu te doară deloc )!

Acum DEPINDE unde locuieşti şi cât de aproape e un cabinet ginecologic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt de parere ca nu este nimic grav. Poti sa o indepartezi si singura in conditii optime.te speli, maini curate... daca ti-e teama totusi, poti merge si la medic. Numai bine!

| TipaMov a răspuns:

Buna,Scumpa,nu sta acasa nu faci bine, du-te la ginecolog crede-ma, ar putea fii grav din punctul meu de vedere.Bafta, ai grija! Funda! happy