| avyng a întrebat:

Am o foarte mare problema. Nu stiu cu ce sa incep. am o relatie de 3 ani cu iubitul meu ( el sta la mine acasa ). Problema este ca sunt confuza, nu mai stiu ce simt pentru el.
Marea problema este ca. m-am cuplat cu un coleg de munca ( am inceput sa intretin relatii sexuale cu el ). care este. insurat si are doi copii. Relatia mea cu el dureaza de 4 luni. Am ajuns sa il iubesc, imi este foarte dor de el. ma gandesc non stop la el. In afara programului de munca, ma vad cu el cam rar, deoarece are obligatiile lui. Nu stiu ce sa spun, am inceput sa sufar si dupa el. pentru ca il vreau langa mine, stiu ca nu este normal. dar am inceput sa plang din cauza lui. nu stiu ce este cu mine. Nu stiu daca el ar suferii pentru mine asa cum sufar eu. am mare nevoie de un sfat. Nu am mai spus la nimeni problema asta, de teama ca o sa fiu judecata. un sfat va rog? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Bună! Grea situație, ce pot sa spun. Deși nu am o vârstă înaintată și prea multa experienta, cred cu desăvârșire ca ar trebui sa ai o discuție în primul rand cu iubitul tău. NU e corect fata de el ca ai călcat strâmb, iar legat de omul acela însurat, părerea mea este ca ar trebui sa rupeți orice legătură, asta dacă nu vrei sa destrami o familie. Înțeleg ca situația nu este ușoară, însă trebuie să fii sincera cu tine: îți place la ce s-a ajuns? Eu nu cred.Fa ceea ce este corect, nu ceea ce simți, pentru ca deja ai făcut asta și deși nu sunt în măsură de a te judeca, dar ți-ai rănit iubitul. Ar fi trebuit sa ii spui ca începi sa ai sentimente pentru acel om de la început, sa comunicați, sa vedeți care e problema în relația voastră ( când înșeli e clar ca ceva e în neregula cu relația ta ) : fie s-a răcit, fie nu îți mai acorda atenția de la început, esti nesatisfăcuta și asa mai departe. Daca vedeți ca nu va înțelegeți ca doi oameni care vor sa repare ceva, atunci renunța, nu îți bate joc, dar din păcate tu ai greșit, și acum tot ce poți sa faci este sa fii sincera cu el. Este alegerea ta dacă îl vrei pe acel om însurat, dar eu zic ca o sa regreți asta : în primul rand vei lua un tata de lângă lui, și în al doilea rand, dacă și-a înșelat soția, nu e e clar ca și ție o sa îți vina rândul? Repet, fa ceea ce este corect, nu te lasă condusa de niște sentimente, nu mai visa precum o adolescenta, situația este destul de serioasa, după părerea mea.Multa sănătate!

4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Incearca sa iesi mai mult cu prietenele, sa te distrezi fara el, sa flirtezi cu alti baieti (dar nimic mai mult). Încearcă să te uiţi la el cu ochi ca din afara cuplului tău.Cu se vede el în comparaţie cu tine? Merită el atît de multă atenţie?

| Damonana a răspuns:

Fara suparare, dar daca nu vrei sa fii judecata, nu iti spui pronlemele pe o retea publica, unde majoritatea judeca. Ok eu nu te judec, dar te.am prevenit pentru posibilele reactii rautacioase.
Eu sunt inca relativ mica asa ca nu am cine stie ce experienta in dragoste, dar cred in dragoste adevarata si mai presus de asta in incredere si sincetitate.
Ma bucur ca ti.ai dat seama ca exista o problema, dar sincer nu stiu ce sa te sfatuiesc, daca iti spun sa iti asculti inima si sa fii cu persoana pe care o iubesti, ar fi o problema prntru familia lui si mai ales pentru copii lui si nu cred ca ai vrea sa ramana fara tata. Dar in acelasi timp nu iti pot spune nici sa.l uiti, pentru ca stiu ca ar fi aproape imposibil. Asta ar trebui sa discutati voi 4. tu, el, prietenu tau si sotia lui. Stiu ca o sa se ajunga la scandal, dar ar fi cel mai onest din partea voastra daca ati face asta. Sau daca nu esti dispusa sa ii ruinezi casnicia, pui punct la. orice ar fi intre voi si te intorci la prietenul tau, care sunt sigura ca te iubeste mult. Cred ca ar trebui sa fii sincera in primul rand cu el, stiu ca e greu si ca probabil o sa vrea sa va despartiti, dar daca stii sa ii explici, iar el te iubeste cu adevarat nimic nu va schimba asta.
Nu stiu daca te.as putea ajuta altfel, dar daca totusi ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti scrie.mi in privat si o sa incerc sa te ajut cu mare drag.
Multa bafta:*

| cameliaTpU a răspuns:

Ceea ce ai ajuns tu să simți pentru respectivul nu e dragoste si nu poate fi,impuneți asta.
Oricum sunt mari șanse ca mai târziu să realizezi că nu simți nimic cu adevărat și că ai impresia că îl iubești doar pentru ca a apărut monotonia în relația ta actuală și el este ceva 'proaspat' spre deosebire de partenerul tău.
Sunt două soluții pentru relația asta.
Ori o lași baltă,ori aduci ceva nou și încerci să te îndrăgostești din nou de el (depinde ce simți în momentul de față.e o decizie pe care numai tu o vei putra lua).
Orice ar fi, e imoral să te bagi in familia cuiva. oricum el isi va pune întotdeauna mai presus copiii si tu vei rămâne cu ochii în soare, vei suferi sau vei ajunge să îl urăști, dar oricum ar fi, nu e bine.
Oprește asta cat inca nu e prea târziu.
Multă baftă!

| Luizamc a răspuns:

E DOAR UN SFAT, POTI SA NU L IEI IN CONSIDERARE, insa colegul tau de serviciu, asa cum ai spus, are nevasta si copil acasa lucru care denota ca tu esti doar o distractie trecatoare pentru el. Sa nu crezi ca o sa isi lase familia si copilul pentru tine, insa gandeste te daca ai fi tu in locul acelei femei care sta toata ziua si hraneste 3 guri in plus pe langa a ei si apoi sa afle ca barbatul ei are treaba cu alta femeie... bai, nu cred ca ti-ar conveni chestia asta. Eu iti sugerez sa te reorientezi spre cel care te asteapta pe tine acasa si care ti-a fost aproape pana acum si sa consideri ce s-a intamplat la munca o "distractie"