| MariaP98 a întrebat:

Am o frica irationala de a ramane insarcinata. Am facut sex pentru prima data, protejat, dar am avut retineri pentru ca in ultimele 2-3 zile in timpul foreplay-ului penisul a intrat putin in vagin fara prezervativ, cam 3 cm asa ca am luat pastila de a doua zi. Menstruatia mi-a venit la timp si pentru siguranta am făcut si un test de sarcina dupa o saptamana care a iesit negativ. Din cauza unui chist ovarian am simptome putin asemanatoare unei sarcini: greata, balonare si lutina durere in zona abdominala. Cum as putea sa scap de aceasta frica?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar fi bine sa iei o pauza de cativa ani, fara sex, si sa il reincepi cand esti pregatita fizic si psihic, ori cand ai de gand sa te mariti si stii bine, ca vrei copilasi.
Oricum, cu asa frica nu ai nici o placere de sex, ca esti stresata si nu simti nimic. Iar ca sa fii obiectul lui de satifsactie al madularului, nu merita atata sacrificiu.
Ai facut o prostie enorma sa iei pastila de a doua zi, care are atat de multe efecte secundare, afectandu-ti tot sistemul hormonal, mai ales ca, ai deja probleme ovariene.
Oricum, ciclul nu va mai veni normal pentru urmatoarele 6-12 luni din cauza acestor efecte secundare. Ca atare, nu se mai poate estima sau clacula nici ovulatia si nici perioada fertila.
Singura metoda de protectie ramanand prezervativul, pus intotdeauana la sex.
Pastila de a doua zi poate provoca: sterilitate, chisturi ovariene, fibroame, mnoduli mamari si chiar cancer mamar sau ovarian.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca ti s-ar diminua foarte mult aceasta teama mai mult sau mai pitin irationala, in cazul in care ti-ai insusi informatiile certe, exacte si precise in privinta modului in care functioneaza aparatului reproducator al femeii, dar si a modului, momentului si conditiilor care sunt necesare pentru ca formare sarcinii sa devina posibila. Iti propun sa accesezi si sa citesti pe cat este posibil toate articolele care sunt prezentate intr-un format pe intelesul tuturor, in cadrul explicatiilor prezentate in : www.seximus.ro Multa sanatate!

| Adrian1990 a răspuns:

Încearcă să nu te mai gândesti la chestia asta, din moment ce ti a venit menstruatia la timp si ai facut un teste de sarcina care a ieșit negativ, nu ai de ce sa te îngrijorezi.