| anonim_4396 a întrebat:

Am avut 2 contacte sexuale neprotejate pe 25 si 27, pe 31 mi-a venit menstruatia normal, cu simptome destul de normale. Pe 1, 3 si 7 februarie am facut in fiecare zi cate un test de sarcina care a iesit negativ. Le-am facut deoarece, chiar dupa trecerea menstruatiei am avut o stare de greata, de gol in stomac si dureri usoare de burta ( poate din cauza ca traiam cu impresia ca sunt insarcinata, nu stiu )
Azi am facut cel de-al treilea test, care mi-a confirmat clar ca nu sunt insarcinata, si ca simptomele nu sunt ale unei sarcini, i nsa starile sunt aceleasi.
Maine merg la ginecolog. Se poate cumva sa fie vorba de chist ovarian? daca da, cat de grav e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cele 3 teste de sarcină făcute NU sunt concludente!

Un test CORECT trebuia făcut DUPĂ data de 15 februarie.

În privinţa chistului ovarian, trebuie să-ţi facă o ecografie vaginală ( sau ovariană ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

Toate cele bune.

| wolder a răspuns:

Chistul ovarian se depisteaza doar daca faci un ecograf. si nu ai aceste simptome.
Test de sarcina si ti-a venit menstruatia. nu are rost!

| justgabriela a răspuns (pentru wolder):

Cred ca deja plictisesc utilizatorii TPU cu intrebari zilnicelaughing. Nu are cum sa fie totul in capul meu. Am facut 3 teste de sarcina, mi-a venit menstruatia, dar totusi mi-e greata si uneori ma doare burta. Alimentatia e aceeasi, se poate de la stres? Caci am fost stresata 1 saptamana incotinuu.
Oricum, maine merg cu prietenul meu la ginecolog si vom vedea.

| wolder a răspuns (pentru justgabriela):

Poate de la stres, dar vezi maine ce iti zice ginecologul

| Laurentiu_4547 a răspuns (pentru justgabriela):

De ce nu va protejati, of si acum vi aici sa te plângi dacă ești însărcinata, nu ca o sa ramai insarcinata poti lua SIDA si alte boli, nu iti dai seama câte riscuri sunt. Dar sper ca te vei trezi la realitate si sa iti dai seama de riscuri. Daca ti-a venit ciclu nu ai cum sa ramai insarcinata dar mai bine du-te la ginecolog pentru investigati, dar nu cred ca esti. Mult succes.