| ioana_9187 a întrebat:

Buna am o intrebare. Pe data de 10 aprilie am avut menstruatie. In mai mi-a venit in 15 a intarziat 5 zile. Mentionez ca nu am avut relatii si de obicei nu am o mentruatie regulata. De obicei inainte de a fi bolnava ma doare burta foare tare, dar de data asta nu m-a durut nimic. Ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| Iubita_7142 a răspuns:

Cauzele intarzierii menstruatiei pot fi diferite :
- Stressul. Ciclul menstrual este reglat de catre hipotalamus si hipofiza. Stressul psihic altereaza functia hipotalamusului, astfel ca menstruatia si ovulatia se pot opri. Isi revin la normal, dupa ce stressul este redus
- Tulburarile de alimentatie. Greutatea excesiv de mica (ca in anorexie, bulimie) sau excesiv de mare (obezitatea) determina tulburari hormonale, ceea ce poate duce la amenoree sau intarzierea menstruatiilor
- Anumite medicamente. De exemplu, antidepresivele, unele chimioterapice, corticosteroizii pot determina intarzieri ale menstruatiei
- Exercitiile fizice in exces. Femeile care practica sporturi de performanta, ce implica antrenamente sustinute, pot avea intarzieri ale ciclului sau chiar amenoree din cauza stressului si consumului mare de energie. Astfel de sporturi includ baletul, decatlonul, inotul, ciclismul, scufundarile, patinajul artistic, gimnastica etc
:*

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate înainte ai avut o răceală.
Ai avut o dietă echilibrată, nu ai făcut abuz de medicamente, fără stres, mișcare multă și o reglare hormonală!
Pa, pa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonala din cauza unei raceli.

| Alexstrasza a răspuns:

La multe fete menstruatia este neregulata. Ce au zis Legiuitoarea si d33a reprezinta alte cauze... happy Deci nu iti fa griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 la mana.menstruatia nu este o boala.nu trebuie sa fii bolnava ca al tau ciclu menstrual sa intarzie. daca inca esti adolescenta, esti in primii 4 ani de cand ti-a venit ciclul menstrual e ceva normal.relatiile sexuale nu au nicio legatura cu menstra insine... daca iti intarzie incontinuare. poti consulta un ginecolog. exista tratamente cu anticonceptionale pe baza hormonala care iti poate regla ciclul