| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o intrebare..pe data de 19.07 trebuia sa imi vina ciclul, pe 20.07 am facut un test de sarcina si a iesit negativ..contactul sexual protejat a fost pe 16.07.E posibil sa fiu insarcinata? Ma dor sanii, sfircurile, ma dor ovarele si am discomfort, ce poate fi?

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Teortetic perioada ovulației e cu 14 zile înainte de următorul ciclu, așa că nu prea ai șanse să rămâi însărcinată decât dacă ți -a dereglat cumva ciclul și ovulația a avut loc mai târziu și ai nimerit să fii tu acea șansă de1 % de concepție în cazul folosirii corecte a prezervativelor.
Vrei să trăiești în următorii ani în stresul acesta? Mai binne alege să nu ami faci sex decât după căsătorie, așa cum a planificat Dumnezeu lucrurile, nu te lăsa doar folosită pentru plăcerea cuiva, fără să primești ce ai și tu nevoie, siguranța și protecția cuiva care te alege pentru o viață întragă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Respectivele manifestari de care amintesti, probabil reprezinta asa numitele simptome premenstruale care se manifesta de regula in mod diferit de la o femeie la alta. Tu esti cea care iti poti da seama daca simptomele respective sunt aceleasi sau asemanatoare cu cele avute pana in prezent inaintea fiecarei menstruatii. Data producerii urmatoarei menstruatii se poate anticipa, preconiza doar in cazul in care ciclul menstrual este regulat. Daca ciclul tau este regulat atunci in urma unui sex intretinut in saptamana de dinaintea menstruatiei formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA, chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in mod intentionat in vagin, fapt ce este demonstrat stiintific si medical. Rezultatul testului de sarcina efectuat este neconcludent deoarece nu se poate considera ca fiind corect/valid deoadece a fost efectuat inainte de a se atinge asa numita concentratia minim detectabila (CMD) de hormon de sarcina hCG in urina. De asemenea se poate afirma fara teama de a gresi ca testul a fost efectuat absolut inutil/fara rost in situatia in care nu poate exista hormonul hCG in organism. Este vorba de o dereglare hormonala, dar chiar si asa, menstruatia se va porni in aceste zile. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.