Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2800649intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
23 Noi
SATI 345.302AFISARI
184.206VIZITE
162.406V. UNICI
25 August 2013
CutiePiee intreaba:

Buna. Am o mica-mare problema. Am 16 ani si ceva. In urma cu 2 saptamani ca o tampita ce sunt..am ajuns cu prietenul meu in pat. Dupa un timp a urmat si penetrarea (el avea penisul absolut uscat. ).Nu a durat mai mult de 1 minut. Faza e ca nici macar nu a eliminat lichid d-ala seminal in mine sau ceva, si a ejaculat afara. Dar eu fiind paranoica am o frica ca as putea fi insarcinata. Menstruatia trebuie sa imi vina peste o saptamana sau cam asa. Imi e destul de frica chiar daca nu stiu de ce. Nu stiu ce sa fac sau ce sa cred. Va rog fara glume sau raspunsuri la misto. Va multumesc!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    Raspuns utilizator suspendat
  • 4 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 25 August 2013 13:03
    bursuc001 a răspuns:
    Bună!

Există RISC de sarcină!

Poţi rămâne însărcinată în ORICE perioadă, dacă faci sex neprotejat!

TREBUIA să folosiţi PREZERVATIVUL!

Dacă NU folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există RISCUL să rămâi însărcinată – indiferent de perioada de fertilitate în care te afli.

DAAA, există RISCUL să rămâi însărcinată chiar dacă nu ejaculează în tine - mai ales când te afli în perioada cu fertilitate RIDICATĂ.

Se poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când eşti pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

Acum vreo 2-3 luni am „întâlnit" tot AICI ( pe site ) o fată care a rămas însărcinată făcând sex ÎN timpul menstruaţiei - avea 16 ani şi dorea să ştie cum poate face avort.

Deci, după cum vezi, orice se poate ÎNTÂMPLA!

În PRIMUL rând, NU se face sex FĂRĂ prezervativ, INDIFERENT câtă încredere ai în partener, sau câte „asigurări" ţi-a dat!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul ( chiar şi pentru câteva secunde/minute ), CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care poate CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi poate CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un...
  • 25 August 2013 12:12
    Azµre a răspuns:
    Dacă nu vine menstruația, fă un test de sarcină, scapi de problemă.
  • 25 August 2013 15:02
    Raspuns anonim:
    Exista si lichidul preejaculator care se mai numeste cum a zis prietenul nostru AlexAdrian si ai toate sansele sa ramai insarcinata