| lovetheyfunny a întrebat:

.am o problema.
De cativa ani buni am o problema cu scurgerile vaginale..mama mea stie despre aceasta problema si in urma cu vreo 4 ani ar fi trebuit sa mergem la ginecolog, dar tot nu am apucat si mnah a ramas asa.
Anul trecut m-am dezvirginat si mama mea nu stie asta nici nu vreau sa ii spun pentru ca am o varsta destul de mica si nu stiu ce ar spune ..nu vreau sa aud raspunsuri gen ar trebui sa ii spui mamei tale pentru ca nu inca nu o sa o fac..mai incolo o sa afle si ea asta dar momentan e decizia mea sa nu ii spun.
Saptamana trecuta am avut contact sexual cu prietenul meu si mi-a iesit din vagin o subsanta alba ca si gelatina si era prinsa toata deolalta era scarboasa, iar prietenul meu m-am intreat ce este..i.am raspuns ca asa imi iese mie cand sunt exitata de fapt sibcer nu stiam ce sa ii raspund, nu vreau sa il ingrijorez ..intrebarea mea este e ceva normal substanta aceea care mi-am iesit din vagin? am citi pe net ca as putea avea candidoza vaginala dar acolo sunt mai multe simptome iar eu am doar scurgerile alea albe branzoase si urat mirositoare iar uneori sunt asa cumva gelatinoase.//va scriu voua pentru ca nu vreau sa merg inca la un ginecolog, o sa fac asta dar mai incolo ..acum as vrea sa stiu daca tot ce am spus eu pana aici e ceva normal sau ar trebui sa ma ingrijorez?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil este vorba de o infectie a tractului urogenital si scurgerile pomenite de tine reprezinta o secretie prin care organismul incearca sa se auto vindece prin elimine agentul care provoaca infectia. Insa rezolvarea problemei se poate face doar prin analiza secretiei respective, deci intotdeauna imediat ce se remarca vreunul dintre simptomele unui BTS, este obligatoriu sa mergi la vizita medicala. Doar medicul poate face investigatiile necesare pentru a depista simptomele bolii, poate efectua analize ale sangelui si poate preleva mostre de celule sau de tesut, pentru a efectua teste necesare in vederea depistarii a bolii in cazul tau.

| mihai69 a răspuns:

Nu pare deloc să fie ceva normal și sincer să fiu, nu ar fi trebuit să-ți începi viața sexuală având așa ceva. Dacă nu pentru altceva, măcar pentru faptul că i-ai dat și partenerului orice infecție vei fi având și tu acolo. Acum va trebui să meargă ȘI el la medic. Iar pentru tine e deja IMPERIOS necesar să faci acest pas!
O infecție cronicizată la aparatul genital poate avea urmări destul de serioase.

| NiKoLeT a răspuns:

Cred ca tu ai o infectie de toata frumusetea, sau ai vreo boala. Sorry, dar in 4 ani nu ai gasit 2 ore pentru o vizita la medic? De obicei eliminarile sunt ceva normal, mai ales in perioada pubertatii inainte de inceperea vietii sexuale, dar daca sunt urit mirositoare deacum e ceva despre care trebuie sa te ingrijorezi!