| Daiana90 a întrebat:

am o problema.nu ma pot integra cu copiii.sunt o fire mai retrasa, mai inchisa in mine.intr-adevar la mine in clasa sunt grupuri de fete, dar eu sunt singura care nu fac parte din niciunul.stau mereu singura si ma uit din banca mea la ceilalti.am incercat sa ma bag intr-un grup de 3 fete linistite dar au numai secrete si cand merg si eu cu ele vorbesc la ureche, au secrete fata de mine si mie nu imi spun mai nimic. una dintre ele este colega mea de banca si oricat as incerca sa ma apropii de ea, ea este atrasa de celelalte, sta numai cu celelalte. oriunde ma duc, nu ma pot imprieteni. daca merg cu colega mea, imediat toate privirile se indreapta asupra ei.aici e faza si de aspect. ea are o figura deschisa, prietenoasa, mai si stie cum sa atraga baietii iar eu sunt antipatica, respingatoare, iar cand te uiti la mine nu vezi nimic ce atrage.la dansuri stau iarasi singura, incerc sa ma bag in vorba cu celelalte, ele au grupul lor si nu mai au nevoie de inca una in plus, eventual imi rapsund la intrebare si ma lasa, si nici sa ma milogesc de ele nu pot.eu sunt mai la locul meu, in sensul ca nu sunt c***a.nu ma dau la baieti, numai cand imi place unul ma uit la el si nimic mai mult.asa se termina de fiecare data.imi place de ei vreo 2 luni, fara sa vorbim, nimic, pentru ca vad ca nu-i intereseaza si nu vor si eu nu insist, si dupa aia si dupa aia realizez ca niciodata nu voi fi cu el, si ca el este cu o gramda si cu toate vorbeste, face el pasul, numai cu mine nu.deja cu pierderile astea ale baietilor sunt familiarizata. ce sa fac?sad chiar nu ma pot schimba, am incercat tot ce a tinut de mine.am incercat sa intru in vorba cu ei, dar ei nu vor, adica imi raspund la intrebare si atat si dupa aia gata. ei, nu pot numai eu sa fac tot, sa ii fortez.straight face

12 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Daca ai incercat sa te schimbi si nu ai observat nici o schimbare in comportamentul lor, problema e la ei si nu la tine.Cred ca nu ai gasit persoanele potrivite, grupurile sunt deja formate si este greu la inceput sa iti spuna tot ce au pe suflet. Apropete incet-incet de cei din jurul tau si te vor accepta, nu te astepta la schimbari majore din primele saptamani.Succes >big grin

| kidulinha a răspuns:

Uf, n-am citit tot, am citit pe sarite si am inteles asa care e treaba. Chiar daca ai vazut tu ca baietii trebuie sa faca primul pas, nu e o rusine sa incerce si fetele sa faca primul pas. Iti place de el? du-te si spune-i " buna, ce faci?". Azi "buna", maine " ce iti place sa faci?", poimaine " ce muzica asculti? ce filme iti plac? " chestii, si te apropii usor usor de el. Dar daca vezi ca nu are nici un interes sa vb cu tine, nu il mai bate la cap. Uita-l. Altfel o sa pari o pacoste si ar fi si mai rau. Cu fetele din clasa... nu stiu ce sa zic, este urat ce ar trebui sa faci dar daca tii cu tot dinadinsul. Imbraca-te aprox ca ele, ma refer la stil, invata glume noi ( s-au bagat glume noi pe retete.rorolling on the floor)) nu, glumeam, scuze), zambeste mereu, dar nu le rade in fata, o sa creada ca razi de ele. Arata-le ca pot avea incredere in tine. Dar asta ar insemna sa te schimbi. Ai putea sa iti cauti niste prietene pe la alte clase, nu conteaza ca sunt mai mici. A venit primavara, acum vine vara. ( ma rog, cam ploua dar nu conteazalaughing ) Cumpara-ti haine vesele, colorate, dar nu arata ca un curcubeulaughing) De preferat alb, roz, albastru deschis. Dar sa le asortezi cum trebuie. Un zambet mereu, o privire luminoasa si ai atrage atentia. Iti garanteztongue nu te mai gandi ca nu esti sociabila. Eu zambesc la toata lumea care se uita la mine si multi se intorc si imi zic buna. Pt ca un zambest iti incalzeste ziua. Indiferent de cine ti l-ar oferi. La dansuri ai putea sa iti gasesti o prietena.doar una, nu trebuie sa ai un maaaaaaare grup de fete. Incet incet, una cate una. Trebuie sa te trezesti dimineata si sa zici " ce zi frumoasa, ce bine ma simt azi" happy si sa ai incredere in tine. tongue Te pup si succes. Sper ca te-am ajutat si sper sa ma asculti. Nu sunt cine stie ce experta dar la mine da roade tot ce ti-am zis. Dar oricum daca o persoana nu este interesata de tine poti incerca sa-i trezesti interesul. este de ajuns o singura incercare. Daca nu vrea sa aiba de-a face cu tine, lasa-o/lasa-l in pace. No way tongue Incearca la altcineva. Poti sa-ti schimbi putin coafura, ceva noi, si cum am mai zis, haine mai colorate tongue zambetul este cheia succesuluilaughing) Pupici:*

| SiMpLa a răspuns:

Doamne nu imi vine sa cred din ce am citit ma regasesc 99% asa sunt si eu o fire linistita... exact ca tinelaughing) vreau idi tau neaparat

| raulinho0805 a răspuns (pentru SiMpLa):

Pai asa sunt si eu ca u numai ca sunt baiat idu te rog

| Liviu a răspuns:

Am fost si eu candva ca tine' Poate mai rau...
Insa sa sfarsit a trecut generalahappy
A trecut totul...
Insa eu nu m-am schimbat tare mult'
Decat ca acum nu mai sunt timidhappyadica am tupeu mult
Nu imi e frica sa imi spun punctul de vedere -.-
Atata timp cat stii cum sa vorbesti ...stii cum sa manipulezi omul'
Sa ii vorbesti cald sa iti atingi scopul
Prefate ca esti unu din eihappyiar apoi peste putin timp iti dai arama pe fata
Eu unul...
Le arat` ca nu neaparat daca esti timid si esti retras esti si prost -.-
Tu iai lasat sa te ia de proastahappy si din asta'
Si eu am facut` aceias greseala poate si mai mare' insa.
Sa sfarsit acum pot spune ca sunt happy chiar daca nu ma integrez in anturaje'
Am ajuns sa beau sa fumez sa vorbesc vulgarhappy
Prieteni vin si se duc...
Familia iti ramane pe "VECI"
Si inca ceva'
Cei ce se aseamana se adunawinking
Eu m-am rupt de realitate o perioada buna de timp
dar mi s-a spus si mie
"ma baiatule traim in lume" happy
Nu mia convenit dar am acceptat am invatat sa vorbesc'
Sa intru pe sub pielea omului sa ii arat ca am papagal happy ca stiu ce vreau de la viata'
Orcum cei care nu au trebut prin asta nu au cum sa inteleaga...happy
e ceva de neinteles...pentru cineva care o avut "prieteni" mereu fie ei si pe buzunar. dar Ia avutlaughing
Orcum eu nu ma complexez ca nu intru in anturaje si etc'
Eu de obicei sunt foarte respingator nu imi fac prieteni pentru ca majoritatea asculta manele au alte concepti fata de mine'
Eu find raperhappy

| emy a răspuns:

Nu stiu ce sa-ri zic. Vorbeste cu parintii tai(daca poti), spune-le ce problema ai, iar daca nu, vorbeste cu psihologul scolii.Acesta te va intelege cel mai bine si te va ajuta, cu conditia sa fii deschisa si sincera cu el.Nu-ti fie rusine sa mergi acolo! Chiar daca unii considera ca esti nebun daca mergi la psiholog, n ue asa.Nebunii(si nu numai), merg la psihiatru.La psiholog merg persoane care au probleme de comunicare, de relationare(asa cum ai si tu), persoane timide, deprimate, persoane care au fobii(frici), persoane care au nevoie de consiliere vocationala(esti invatat cum sa-ti faci un CV, cum sa te comporti la angajare, si multe alte chestii din astea). Mult succes iti doresc, si te felicit ca esti o fata cuminte, si nu te iei dupa "turma", chiar daca suferi! Capul sus! O sa vezi ca o sa reusesti sa rezolvi toate aceste probleme.

| KiDdUtZa a răspuns:

Sall! Si eu sunt la fel din pacate chia aceeasi situatiecrying.Am incercat toate variantele asa ca m-am gandit sa incer sa cunosc mai multe persoane si sa fac un anturajhappyDaca vrei si u add:beautiful_song31

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt si eu... dar in ultima vreme am inceput sa fiu mai deschisa si mi-am facut o gramada de prietene si prietenii la scoala si acum regret... nu stiu dar se pare ca daca ai prea multi prieteni strica, asa ca acum incerc sa ma retrag din grupul lor laughing
incearca si tu sa te apropii de ei... si nu le mai pune intrebari incearca sa faci ceva... nu stiu o activitate, invitale pe la tine, la un film, un suc cevawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt 100% in situatia ta. poti sa imi lasi id s mai vb daca vrei

| raulinho0805 a răspuns:

Buna as vrea sa te cunosc ma regasesc in ce ai spus despre u. Cred ca persoanele cu caracteristici asemanatoare s ar intelege mai bine. Uite idul meu c_raul_c@yahoo.com Mult noroc!

| EKARASONY a răspuns:

Mai integreazate fi mai fitoasa si fi la moda si nu uita trebuie sa ai incredere in tine succes

| raluca98 a răspuns:

Pai draga, daiana eu ti-asi recomanda sa fii mai increzatoare sa te imbraci in culori deschise, sa fii deschisa cu ceilalti, chiar daca ei te resping tu le poti spune sa nu se poarte altfel cu oameni mai rettrasi deoarece si ei au suflet.asa ca primul pas ar fi sa te inbraci in culori deschi se sa te luminnei la fata si sa fii incezatoare.
ei bine cu baieti e mai greu mai intai fa primul pas inprietenestete cu cateva fete si dupa aia sa vedem cu baieti.eu iti dau id meu de mess sa imi spui cum a mers si sa te mai ajut incontiuare:miruna_ralu