| Timantti a întrebat:

am si eu o intrebare. Acum o saptamana am avut contact sexual cu iubitul meu iar el nu e sigur 100% ca a lasat in mine, si am fost de acord sa-mi fac un test de sarcina dupa o saptamana ca sa stim sigur ce si cum. Dar dupa 9 zile mi-a venit menstruatia. Mai are rost sa-mi fac testul? Este vreo posibilitate sa fiu totusi insarcinata? Pot face testul si cand sunt la menstruatie?

5 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia, nu esti insarcinata. Menstruatia falsa apare rar, si e destul de diferita de cea normala. Totusi, te sfatuiesc sa nu mai intretii relatii sexuale neprotejate, fiindca ulciorul nu merge de multe ori la apa.

| Timantti explică (pentru Alcyon):

Nu pot folosi prezervativu deoarece sunt alergica la latex, dar o sa ma interesez de alte metode de contraceptie happy

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu esti insarcinata.
Folositi prezervativ la fiecare contact sexual, poti ramane si daca nu ejaculeaza in tine.

| BabyyBllue a răspuns:

Nu, nu poti face testul cand esti la menstruatie, testul de sarcina se face in prima zi de intarziere a ciclului, daca ciclul a venit, felicitari voua ati scapat! big grin

| Timantti explică (pentru BabyyBllue):

Ciclul mi-a venit normal, doar ca de data asta e mai inchis la culoare ca in datile trecute. Dar sunt racita la ovare si ma gandesc ca poate din cauza aia happy